PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Millennium Docs Against Gravity idzie jak burza! W tym roku Festiwal znacznie wzbogacił ofertę branżową, proponując filmowcom rozbudowaną sekcję industry.
-  Tym razem skupiamy się na temacie rozwoju: rozwoju młodych twórców, rozwoju projektów, rozwoju promocji polskich filmów na świecie oraz rozwoju branży filmów dokumentalnych – mówi kierująca sekcją Industry Anna Szczypińska. - To właśnie wokół tego zagadnienia krążyć będą wszystkie punkty programu – m.in. pitchingi, spotkania, panele dyskusyjne, wykłady zaproszonych gości i warsztaty. Na wydarzenia zapraszamy nie tylko osoby ściśle związane z branżą filmów dokumentalnych ale też wszystkich, którzy są ciekawi jej działania od podszewki.

Przyjrzyjmy się więc po kolei zapowiedzianym wydarzeniom.

W sobotę 14 maja 2022 w godzinach 12:00-15:00 w Kinotece Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego zaprasza na „Pierwszy Film - konsultacje dla kandydatów”. „Pierwszy Film” to program edukacyjny dla młodych ludzi (18-26 lat), zainteresowanych realizacją filmową i pragnących rozwijać się w tym kierunku. Uczestnicy przygotowują swoje własne pomysły dokumentalne, są dzieleni na 3-osobowe zespoły i realizują pięć wybranych projektów. Wykładowcami programu są uznani polscy dokumentaliści, reżyserzy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter oraz montażystka Katarzyna Orzechowska, a także zaproszeni goście. 

Dzięki współpracy z Fundacją Edukacja Dokumentalna po raz pierwszy na festiwalu zagości program Młoda Europa, wspierający młodych filmowców z Europy Wschodniej w realizacji autorskich filmów dokumentalnych. Inicjatywa ma na celu pomóc twórcom na etapie rozwoju projektu, pisania scenariusza i realizacji zwiastuna. Rozwój projektów prowadzą Mirosław Dembiński i Jacek Bławut, uznani polscy filmowcy od lat zaangażowani we współpracę z twórcami ze Wschodu Europy. Uczestnicy programu pracują pod okiem wybitnych polskich dokumentalistów i doświadczonych tutorów, a po ukończeniu projektu mogą również liczyć na pomoc w pozyskiwaniu środków na produkcję oraz wsparcie gotowych filmów na festiwalach i w dystrybucji. Podczas festiwalu odbędą się pitchingi projektów realizowanych przez białoruskich i ukraińskich twórców. W wydarzeniu wezmą udział agenci sprzedaży i programerzy wiodących festiwali filmowych z całego świata. Zapraszamy do Kinoteki w niedzielę 15 maja o godz. 11:00.

Dzień później, w poniedziałek 16 maja Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych zaprasza do Cafe Kulturalna na swoje śniadanie. Śniadanie KIPA to inicjatywa powstała we współpracy Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych oraz Młodych Producentów KIPA. To możliwość tworzenia sieci kontaktów i spotkania z przedstawicielami wiodących organizacji filmowych, firm producenckich, specjalistów ds. sprzedaży i dystrybucji oraz twórców.

Również w poniedziałek 16 maja  w godzinach 11:30-13:30 w Kinotece odbędzie się panel dyskusyjny w języku angielskim „Co dalej z filmem dokumentalnym?”. Jaka przyszłość czeka kino dokumentalne? Na tym wykładzie poznamy spojrzenie na zachwiane losy dokumentu. O przyszłości rysującej się przed dokumentalistami, producentami i reżyserami opowiedzą światowej sławy goście z branży: Thom Powers – programer Toronto International Film Festival i dyrektor projektów specjalnych największego amerykańskiego festiwalu filmów dokumentalnych DOC NYC, Laura van Hanselma - programerka festiwalu IDFA od 2002 roku oraz Kim Christiansen - producent wykonawczy DR Sales. Wykład skierowany będzie głównie do młodych filmowców na początku kariery i będzie polem wymiany doświadczeń między pokoleniami filmowców.

 We wtorek 17 maja w Kinotece w godzinach 10:00-15:00 Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na trzecie już Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza. Forum jest przestrzenią do rozmowy na temat subgatunku filmu dokumentalnego, jakim są filmy dokumentalne skierowane do młodej widowni. Inspirując się tym, co w produkcji dzieje się w Niderlandach, krajach skandynawskich, Belgii, Danii chcemy zainspirować polskich twórców, producentów i dystrybutorów do zaangażowania w opowiadanie o świecie z perspektywy młodych ludzi i dla młodych ludzi.  „W ramach kolejnej edycji Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza opowiemy o idei programu SKOK w DOK – dlaczego warto tworzyć i finansować polskie kino dokumentalne dla dzieci. Podpowiemy, jak szukać tematów na filmy dokumentalne, opowiemy, jak wygląda produkcja dokumentalna dla młodej widowni w Europie, zaprezentujemy pitchingi projektów z 2 edycji programu oraz przyznamy nagrodę za najlepszy pitching. Forum jest doskonałym momentem do wspólnej wymiany pomysłów i tworzenia sieci wsparcia marki polskich filmów dokumentalnych dla dzieci” – informują inicjatorzy wydarzenia.  Organizatorzy zapraszają do udziału filmowców, producentów, dystrybutorów,  przedstawicieli branży filmowej, edukatorów, nauczycieli.

 Można zapisywać się na Dzień Otwarty programu Doc Development, który odbędzie się we czwartek 19 maja 2022 roku o godz. 12.00-15.00 w warszawskiej Kinotece. Program jest skierowany do reżyserów-dokumentalistów z projektami filmów na wczesnym etapie rozwoju. W ramach spotkań indywidualnych w Kinotece, dyrektor programu Adam Ślesicki odpowie na pytania dotyczące zgłoszeń programu. Kandydaci będą mogli zarówno skonsultować swoje projekty pod kątem szans w selekcji, jak i uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru czy wymaganych materiałów.

I nas sam koniec – webinar z Audioteką.  Panel “O tworzeniu form dokumentalnych w branży audio” zaplanowany został na sobotę 4 czerwca o godz. 12:00 online.

Jak zrobić dobry reportaż w formie audialnej? Na co zwracać uwagę podczas zbierania materiału? Jak pracuje się nad stroną dźwiękową? O tym, czy brak warstwy wizualnej jest jakimkolwiek ograniczeniem oraz czy dokument w formie audio wymaga więcej pracy od twórcy, opowiedzą autorzy najchętniej słuchanych reportaży Audioteki: Wojciech Oleksiak, Katarzyna Szczerba oraz Dionisios Sturis. Spotkanie poprowadzi Head of Production Audioteki, Aleksandra Dąbrowska.  


  Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium

WRÓB
artykuł redakcyjny / MDAG Festival
Ostatnia aktualizacja:  11.05.2022
Zobacz również
Gdyńskie Centrum Filmowe nagrodzone!
Przeźrocza: nabór filmów do konkursu BŁYSK OKA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll