PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.09.2012
20 września sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajęła się rządowym projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji regulującym zasady usług medialnych na żądanie (VOD).

Obecnie, w przeciwieństwie do tradycyjnych usług telewizyjnych, zasady świadczenia usług medialnych na żądanie nie są w polskim prawie ściśle regulowane. Tymczasem do wprowadzenia takich regulacji zobowiązuje nas dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z marca 2010 roku – dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych. Wymaga ona m.in., aby zatroszczyć się o bezpieczeństwo dzieci i by wspierać dostępność audycji europejskich.


fot. Reuters / Forum

Nowelizacja realizuje zasadę „minimum regulacji”: ustala obowiązki i obciążenia na najmniejszym możliwym poziomie, który spełnia wymogi dyrektywy audiowizualnej. Regulacją objęte zostaną firmy (nie osoby prywatne), które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na udostępnianiu audycji audiowizualnych w celach zarobkowych.    Udostępnianie musi także być publiczne, czyli – przynajmniej potencjalnie – odbierane przez masowego, nieoznaczonego odbiorcę.

Te polskie firmy, które nowelizacja dotyczy, zostaną objęte m. in. wymogami dotyczącymi: – przekazów handlowych (reklamy, sponsorowania, telesprzedaży, lokowania produktów), – ochrony małoletnich przed potencjalnie szkodliwymi treściami, – promowania audycji europejskich i – zakazem propagowania nienawiści. 

Podmioty dostarczające usługi na żądanie zostaną zobowiązane do corocznego sprawozdawania. Dziś świadczenie audiowizualnych usług medialnych nie wymaga żadnej rejestracji czy nawet zgłoszenia i sytuacja ta nie ulegnie zmianie.   Roczne sprawozdanie – realizujące na poziomie minimum wytyczne dyrektywy audiowizualnej – jest zdaniem twórców projektu środkiem wystarczającym i pozwalającym na swobodne podejmowanie działalności nowym podmiotom.

20 proc. audycji w katalogach powinny stanowić produkcje europejskie (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji proponowało 10 proc.). O tym powinni upewnić Krajową Radę dostawcy usług w swych rocznych sprawozdaniach. Kwota ta nie dotyczy serwisów wyspecjalizowanych – np. serwis udostępniający kino azjatyckie nie musi tego robić , o ile w inny sposób (publikując np. linki czy materiały) będzie promował audycje europejskie.

Nowelizacja przewiduje także rozwiązania, które mają zapewnić ochronę dzieci muszą przed treściami, mogącymi narazić na szwank ich rozwój i dobrostan.


WRÓB
www.mac.gov.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.09.2012
Zobacz również
Dania typuje kandydata do Oscara
Ars Independent: co boli polskie festiwale filmowe?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll