PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Pięć Smaków w domu będzie całoroczną przestrzenią spotkań z azjatyckim kinem, działającą w rytmie cyklicznych przeglądów. Oprócz tematycznych zestawów, zmieniających się co kilka tygodni, będzie też można na niej znaleźć stałą bibliotekę tytułów dystrybuowanych w przeszłości przez Pięć Smaków.
Na wielki start platformy organizatorzy zapraszają już 8 kwietnia! Pierwszym cyklem, którym rozpocznie działalność serwisu, będą "Koreanki" - wybór filmów, w których centrum stoją fascynujące, niesztampowe i wytyczające własne szlaki przez życie bohaterki. W zaskakującej świeżością spojrzenia i niebanalnymi scenariuszami kinematografii Korei od kilku lat coraz wyraźniej zaznaczają się głosy kobiet, które jako reżyserki, producentki i scenarzystki wyznaczają kierunki rozwoju - ich obecność zaznaczy się mocno także w naszym przeglądzie.

Pięć Smaków w domu

Stała, kuratorowana platforma VOD jest odpowiedzią na głosy widzów, którzy z entuzjazmem przyjęli pięciosmakowe pokazy online, a zarazem spełnieniem marzenia organizatorów o możliwości szerszego prezentowania filmów, które po festiwalowych pokazach nigdy więcej nie trafiły na polskie ekrany. Będzie to przestrzeń, która pozwoli również na sięganie po starsze, niezwykle wartościowe tytuły, które - choć tworzą już kanon współczesnego światowego kina - nie miały swoich polskich premier.

Organizatorzy nie chcą jednak tworzyć prostego katalogu wielu niepowiązanych ze sobą tytułów, w których gąszczu łatwo się zagubić. Ich propozycja to wspólne odkrywanie wybranych tematów, twórców i zjawisk. Co kilka tygodni prezentować będą spójne, składające się ze starannie wybranych filmów przeglądy, które pozwolą przyjrzeć się szczególnie ciekawym nurtom azjatyckiego kina.

W stałej ofercie platformy znajdą się natomiast filmy, które pod marką Pięciu Smaków zostały wprowadzone do polskich kin. Unikatowe, autorskie projekty twórców, którzy gościli na festiwalu, to tytuły szczególnie bliskie organizatorom, ukazujące różnorodne i zaskakujące oblicza współczesnej Azji.

Łącznikiem między stałą biblioteką a pierwszym cyklicznym wydarzeniem będzie "Maggie" w reżyserii Yi Ok-seop, reżyserki, która w słodko-gorzkiej, bezpretensjonalnej formie porusza szereg problemów dotyczących kobiet w Korei. Po udanej trasie kinowej film będzie miał w kwietniu swoją premierę online wyłącznie na pięciosmakowej platformie.


Jakie cykle pojawią się na Pięć Smaków w domu?

Koreanki: 8 kwietnia - 20 maja 2021

K-pop podbija świat, południowokoreańskie seriale docierają do wielomilionowych widowni, gospodarka spektakularnie pnie się w górę. Skomplikowana historia podzielonej Korei wciąż odciska się na wielu dziedzinach życia, a ekonomiczny pęd nie wszystkich porywa ze swoim nurtem. Jakie wyzwania stoją przed mieszkankami kraju o skomplikowanej historii i złożonej teraźniejszości? Jakie marzenia dzielą i łączą kobiety z metropolii i małych miasteczek, z Seulu i z Pjongjangu? W przeglądzie przygotowanym przez Pięć Smaków znajdą się fabuły w różnorodny sposób portretujące współczesne Koreanki - z Południa i Północy. Historie łączące subtelny humor z mocnym przekazem, sentymentalne nuty ze zgryźliwą ironią, pozwolą nam odkryć inspirujące bohaterki o niesztampowym podejściu do życia, z determinacją walczące o swoje marzenia.

Sion Sono: 20 maja - 7 lipca 2021

Jeden z największych ekscentryków światowego kina, Sion Sono, to stały bywalec festiwalowego programu. Reżyser, malarz, performer, muzyk, z równą swobodą sięgający po inspiracje w najdziwniejsze czeluście japońskiej popkultury i klasykę europejskiego arthouse’u, swoimi fabułami potrafi szokująco rozsadzać społeczne normy, bawić do łez, zgryźliwie komentować rzeczywistość, nie rezygnując przy tym z trafiającej w samo serce dawki liryzmu i przeszywającego filozoficznego przesłania, pozostającego w głowie na długo po seansie. Filmy Sono należą do kategorii zmieniających życie. Pięć Smaków w wiosennym cyklu przypomni dorobek reżysera, który miał swoją retrospektywę w czasie 10. edycji festiwalu - odpowiadając tym samym na powracające od lat prośby widzów o powrót do najlepszych tytułów tego wyjątkowego autora.

Azjatyckie kino drogi: 8 lipca - 1 września 2021

Filmy zapraszające do podróży z namysłem: wyprawa przez azjatyckie drogi i bezdroża, odkrywająca między pocztówkowymi kadrami złożoną społeczno-polityczną historię regionu, odczytująca zapisane między miejskimi neonami ludzkie historie, szukająca opowieści naopuszczonych brzegach rzek. Spotkania z ludźmi o życiorysach zawiłych jak poszarpane linie granic między skonfliktowanymi krajami, wizyty w niepozornych miejscach o historii mogącej zapełnić setki stron kronik. Azjatyckie bezdroża i rozległe szlaki komunikacyjne to doskonała przestrzeń dla kina drogi, które wraz z bohaterami pozwala nam przemierzać drogi fizyczne i mentalne. Kontynent wiecznych migracji to niewyczerpane źródło historii, pozwalających spojrzeć na turystyczne raje z zupełnie innej perspektywy.

Stały katalog Pięć Smaków w domu

Kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej niezwykle rzadko ma okazję gościć na polskich ekranach. Filmy z katalogu dystrybucyjnego Pięciu Smaków wypełniają tę lukę, pokazując różnorodne oblicze tych kinematografii - to elektryzujące, autorskie propozycje,łączące lokalne tematy i estetyki z intrygującymi konwencjami kina światowego.

  • - Dziecko apokalipsy / Apocalypse Child, reż. Mario Cornejo, Filipiny 2015   
  • - Maggie (premiera VOD!), reż. Yi Ok-seop, Korea Południowa 2018
  • - Marlina: zbrodnia w czterech aktach / Marlina The Murderer in Four Acts, reż. Mouly Surya, Indonezja, Francja, Malezja, Tajlandia 2017
  • - Miód dla dakini / Honeygiver Among the Dogs, reż. Dechen Roder, Bhutan 2016
  • - Samui Song, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017
  • - Smak pho, reż. Mariko Bobrik, Polska, Niemcy 2018

JB
Pięć Smaków
Ostatnia aktualizacja:  19.03.2021
Zobacz również
Zbigniew Buczkowski - Graj Pan, pisz Pan, bądź Pan…
Tantiemy z internetu. Potrzebna pilna implementacja dyrektywy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll