PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.06.2012
Animacje Izabeli Plucińskiej, Marcina Giżyckiego, oraz filmy zrealizowane przez polskie studia filmowe (Se-ma-for, Platige Image, Studio Miniatur Filmowych i Studio Filmów Animowanych) znalazły się w programie 13. festiwalu filmów animowanych w Melbourne.

"Afternoon" Izabeli Plucińskiej oraz etiuda "Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy" Pawła Prewenckiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zostaną pokazane w konkursie międzynarodowym. Izabela Plucińska, wychowała się w Polsce; na stałe mieszka i tworzy w Niemczech, jest autorką m.in. "Esterhazego" (pokazywanego w Melbourne w 2010 roku) i animacji "Jam Session", za którą zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia 55. Berlinale. Jej plastelinowa animacja "Afternoon" ukazuje jeden krótki moment, który dzielą ze sobą mężczyzna i kobieta. Każde z nich jest pochłonięte własnymi obowiązkami i nie zwraca uwagi na drugą osobę. Za sprawą niespodziewanego wydarzenia obydwoje ponownie zwracają się ku sobie i przez krótką chwilę świat wokół nich przestaje istnieć.


"Afternoon", w reż. Izabeli Plucińskiej

Australijska publiczność dowie się też, co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy. Ośmiominutowa etiuda Pawła Prewenckiego pod takim właśnie tytułem nawiązuje do filmów grozy. Twórca tworzy świat, w którym dwójka nieposłusznych dzieci stara się oszukać przeznaczenie i uciec przed karą dziadka.

W konkursie "Abstarct Showcase", zostanie pokazany improwizowany film Marcina Giżyckiego, abstrakcyjny "AE", malowany wodą na japońskim papierze, zsynchronizowany z muzyką jazzową. Do konkursu absolwentów uczelni artystycznych zakwalifikowała się etiuda "One Minute Movie" Vladki Macurovej zrealizowana w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W międzynarodowej panoramie zostanie pokazana animacja "Atman" w reżyserii Anny Skotarczyk.

Polska kinematografia ma w tym roku bogatą reprezentację w Melbourne. Od 2011 roku, kiedy filmy rodzimej produkcji zostały pokazane w specjalnej sekcji "Focus on Poland", rośnie zainteresowanie organizatorów australijskiej imprezy naszymi animacjami. Rok temu Polskę reprezentowały najnowsze produkcje (m.in. "Millhaven" Bartka Kulasa, "Underlife" Jarosława Konopki, "Danny Boy" Marka Skrobeckiego).

Podczas specjalnego przeglądu "Polish Studio Collection" australijska publiczność obejrzy najlepsze animacje zrealizowane przez cztery polskie studia filmowe. W programie znalazły się m.in.: "Łagodna" Piotra Dumały, "Labirynt" Jana Lenicy z warszawskiego Studia Miniatur Filmowych, "Ostry film zaangażowany" Juliana Antonisza, "Apel" Ryszarda Czekały z krakowskiego Studia Filmów Animowanych, "Schody" Stefana Schabenbecka, oscarowe "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego, najnowsza "Snępowina" Marty Pajek z łódzkiego Se-ma-fora.

W ciągu 12 lat istnienia Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Melbourne stał się jednym z ważniejszych przeglądów animacji na świecie. Tegoroczna, 13. edycja odbędzie się w dniach 17-24 czerwca.

Strona festiwalu: www.miaf.net

EJ
culture.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.07.2012
Zobacz również
Replika Gdyni w Warszawie
Trenczyńskie Cieplice: sześć polskich filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll