PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Piotr Dumała to jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich filmowców. Na swoim koncie ma wiele międzynarodowych wyróżnień. Już jesienią do kin trafi jego nowy film fabularny „Fin del mundo?” z Andrzejem Szeremetą, Gabrielą Muskałą, Aleksandrą Popławską i Mariuszem Bonaszewskim w rolach głównych. To zaskakująca produkcja, która wymyka się wszelkim regułom. Czegoś takiego w polskim kinie jeszcze nie było. Pierwsze fragmenty „Fin del mundo?” zostały zaprezentowane podczas Polish Days na MFF Nowe Horyzonty.
Nowy f
Fin del mundo?”, fot. Manana

Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem, a w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Cała rodzinka cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają rodzinę w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia swoich znajomości w zaświatach. Film staje się na przemian kryminałem, melodramatem, westernem, będąc nieprzerwanie komedią absurdu – co prowadzi nieuchronnie do końca świata. Ale czy na pewno?
 
Kreując świat „Fin del mundo?”, odwołuję się do wspólnoty śmiechu. W naturalny sposób najbliższy jest mi komizm sytuacyjny, wynikający ze zbiegów okoliczności, z ludzkich słabości, naiwności i dziecięcych pragnień. Nie zmierzam jednak w kierunku humoru realistycznego, lecz przeciwnie – w realności doszukuję się elementów pure nonsensu.  Interesuje mnie to, co jest wspólne ludzkiej rasie, co śmieszy niezależnie od czasu i miejsca. Jesteśmy najbardziej śmieszni przez przypadek, mimo woli, a nawet najbardziej wtedy, gdy staramy się być poważni – mówi Piotr Dumała, reżyser.
 
Fin del mundo?”, fot. Manana

„Fin del mundo?” to film, który opowiada o niesamowitych przygodach Waldiego i jego rodziny. Mężczyzna zostaje wplątany w spisek szpiegowski na najwyższym szczeblu przez swoją dziewczynę Joannę, która na siłę próbuje zrobić z niego bohatera. W rolach głównych zobaczymy w nim m.in. Stanisława Brudnego, Andrzeja Szeremetę, Aleksandrę Popławską, Helenę Norowicz, Mariusza Bonaszewskiego oraz Gabrielę Muskałę. Autorem zdjęć jest Piotr Kukla, a wizualne efekty specjalne opracował Kamil Polak. Muzykę napisał i zaaranżował zaś Sebastian Ładyżyński. Z kolei konsultantem scenariusza był David Howard z University of South California w Los Angeles.

Fin del mundo?”, Piotr Dumała na planie, fot. Manana

Film wyprodukowała Mañana w koprodukcji z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz TVP S.A. Projekt otrzymał dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Fin del mundo?”, Piotr Dumała na planie, fot. Manana


WRÓB
Manana
Ostatnia aktualizacja:  30.07.2023
Zobacz również
Filmy Studia Munka w Zwierzyńcu
Znamy zwycięzców mBank Nowe Horyzonty 2023!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll