PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowa animacja „Underlife” Jarosława Konopki znalazła się na liście 10 najlepszych horrorów w historii Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Londynie. Produkcja Studia Munka SFP zaprezentowana zostanie w stolicy Wielkiej Brytanii w specjalnym bloku w ramach obchodów jubileuszu LIAF w dniu 29 listopada.
Wyprodukowana w 2010 roku animacja „Underlife” to metaforyczna opowieść inspirowana m.in. słynną „Kołysanką” Krzysztofa Komedy. Film ukazuje destrukcyjny wpływ przodków na człowieka i stawia pytanie, czy uda nam się się z niego wyzwolić. Motywem przewodnim filmu jest wózek dziecięcy, będący symbolem czasu i miejsca narodzin. Jest zarówno miejscem, w którym pojawiamy się po przyjściu na świat, jak i przedmiotem, który po latach przypomina nam o naszych korzeniach. Określa cykliczność istnienia i łączy przeszłość z przyszłością.

Zrealizowany w technice animacji lalkowej stop-motion film Jarosława Konopki prezentowany był na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych w Europie, Ameryce Południowej i Azji. W 2012 roku wygrał białoruski festiwal Animaevka zdobywając Kryształowe Pióro w kategorii Best Visual Images. W tym samym roku miał również premierę na London International Animation Festival, gdzie teraz – po 11 latach – zaprezentowany zostanie ponownie, w specjalnej jubileuszowej sekcji 10 Best Horror Films Ever!

W naszej 20-letniej historii prezentowaliśmy setki filmów, które należą do kategorii horror... Mogliśmy postawić na tanie emocje i nagły szok. Ale pragniemy czegoś cenniejszego niż wasz nerwowy śmiech. Chcemy, żebyście zostawili w kinie małą cząstkę swojej duszy. Zależy nam, żebyście wyszli z seansu czując Horror – czytamy na stronie organizatorów, którzy zapraszają na festiwalowy seans grozy 29 listopada wieczorem w londyńskim The Horse Hospital – niezależnej galerii sztuki mieszczącej się w dawnym budynku weterynaryjnego szpitala dla dorożkarskich koni.



- To poczucie daleko większe niż festiwalowe wyróżnienia i nagrody, to świadomość że "Underlife" pokonuje próbę czasu, a forma która niesie treść i wartość tego filmu budzi emocje i nie ulega erozji – mówi o ponownej obecności swojego filmu w Londynie Jarosław Konopka.

Zrealizowany w 2010 roku „Underlife” był jego debiutem reżyserskim. Od tego czasu porusza się w różnych przestrzeniach sztuk wizualnych, takich jak film animowany, dokument performatywny, instalacje wideoart, malarstwo, grafika cyfrowa i AI. Od 2012 realizuje telewizyjne seriale lalkowe dla dzieci: „Zajączek Parauszek” „Rodzina Treflików”, „Bobaski i Miś”. W 2017 roku wyreżyserował krótkometrażową animację „Ucieczka” poruszającą temat dramatycznych wydarzeń na Wołyniu w czasie II Wojny światowej. W 2019 roku odpowiadał za animację i zdjęcia do części animowanej dokumentu „Syndrom zimowników” Piotra Jaworskiego.

Prezentowany w listopadzie w Londynie „Underlife” polscy widzowie mogą obejrzeć nieodpłatnie na stronie www.munkoteka.pl

„Underlife” zrealizowane zostało w Studiu Munka SFP w ramach programu Młoda Animacja współfinansowanego ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Telewizji Polskiej. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu był Se-Ma-For Produkcja Filmowa.
lk
SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.10.2023
Zobacz również
MFF Animator otwiera się na sztuczną inteligencję
Pamięci tych, którzy odeszli
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll