PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.10.2011
W dniach 21 – 27 października Dolnośląskie Centrum Filmowe przypomni twórczość zmarłego przed rokiem Stanisława Lenartowicza, jednego z twórców szkoły polskiej, autora "Zimowego zmierzchu", "Giuseppe w Warszawie" i "Czerwonego i zlotego", reżysera przez całe twórcze życie związanego z Wrocławiem i Wytwórnią Filmów Fabularnych.

Poza pokazami filmowymi, 27. października odbędzie się dyskusja panelowa na temat oryginalności twórczości Lenartowicza oraz prezentacja zbiorowej monografii "Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny" pod redakcją Andrzeja Dębskiego i Rafała Bubnickiego. Książka jest wspólnym dziełem kilkunastu filmoznawców, wśród nich grupy młodych wrocławskich autorów, którzy przedstawią spojrzenie na dziesięć filmów Lenartowicza z perspektywy pierwszej dekady XXI wieku. Publikacja zawiera także filmografię, wybór recenzji o filmach Lenartowicza, jego teksty o filmie i najciekawsze wywiady, których udzielił mediom. Panel dyskusyjny zaś będzie próbą opowiedzenia o Lenartowiczu, jak o niezwykłej osobowości – żołnierzu wileńskiej AK,  zesłańcu do Rosji, który jako reżyser filmowy był we Wrocławiu nauczycielem młodych twórców (m. in. Waldemara Krzystka).


Stanisław Lenartowicz odbiera nagrodę SFP za dorobek życia, fot. SFP

Wstęp na wszystkie wydarzenia przeglądu jest wolny, ograniczony jedynie ilością miejsc.

Organizatorem projektu „Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny” jest Odra–Film, przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Filmoteki Narodowej  i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

program:

Piątek 21.10.11

18.00 "Trzy starty", reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski i Stanisław Lenartowicz (1955, 102’)

Nowelowy film o młodych sportowcach, którzy z rozmaitych powodów przegrali swoje pierwsze starty w zawodach. Stanisław Lenartowicz wyreżyserował nowelę kolarską, uważaną za najbardziej udaną w tym filmie. W roli głównej wystąpił w niej Zbigniew Cybulski - była to jego pierwsza główna rola w filmie fabularnym (wcześniej zagrał w epizodzie w "Pokoleniu"). Film był kręcony na Dolnym Śląsku.

20.00 "Zimowy zmierzch" (1956, 87’)

Film - legenda, przez wielu krytyków uważany za najwybitniejsze dzieło Stanisława Lenartowicza. Jeden z obrazów, które stworzyły polską szkołę filmową, dając podwaliny polskiej kinematografii po wojnie. Z wojska wraca do domu Józek Rumsza, syn starego zawiadowcy stacji, przywożąc ze sobą żonę w ciąży. W miasteczku wiernie czeka na niego, zakochana córka sąsiada, Celina, z którą miał wziąć ślub. Ojciec, który w Celinie widział przyszłą synową, uważa że syn popełnił niewytłumaczalną i nie dającą się usprawiedliwić podłość. Odrzuca wybór syna, zamyka się w sobie nie chcąc pogodzić się z jego decyzją...

Sobota 22.10.11

16.00 "Cała naprzód" (1966, 86’)

Janek (Zbigniew Cybulski) jest młodym, pełnym temperamentu marynarzem floty handlowej. Pewnego dnia natyka się w porcie szczecińskim na kolegę z wojska, Leona (Zdzisław Maklakiewicz). Przypadkowe spotkanie przedłuża nagła ulewa, która zmusza mężczyzn do schronienia się pod wiatą, gdzie schowała się także atrakcyjna młoda dziewczyna (Teresa Tuszyńska). Korzystając z okazji Leon chełpi się swymi życiowymi sukcesami - domem, rodziną, dobrymi zarobkami. Janek nie pozostaje mu dłużny. Sprowokowany przechwałkami kolegi opowiada, coraz bardziej koloryzując, o urokach życia na morzu, których nigdy nie zaznają "szczury lądowe".

18.00 "Zobaczymy się w niedzielę" (1959, 101’)

Ukazane poprzez przygody żołnierzy, korzystających z niedzielnej przepustki, na wpół komediowe studium obyczajowe, przedstawiające konglomerat charakterów, typów i zachowań mieszkańców Wrocławia z końca lat 50. Lenartowicz stworzył zbiorowy portret mieszkańców miasta, które kształtowało swój odrębny koloryt w kilkanaście lat po wojnie.

20.00 "Pigułki dla Aurelii" (1958, 84’)

Gorzka, tragiczna opowieść o wojennej konspiracji rozegrana w realiach małego miasta. Żołnierze oddziału AK postanawiają odbić z więzienia gestapo swojego kolegę. Aby tego dokonać jadą po broń z Krakowa do Radomia. Po wielu perypetiach historię wieńczy dramatyczny finał.

Niedziela 23.10.11

16.00 "Spotkania" (1957 76’)

Cztery nowele o miłości zrealizowane na podstawie opowiadań Marka Hłaski ("Śliczna dziewczyna"), Kornela Makuszyńskiego ("Zuchwała panienka"), Jarosława Iwaszkiewicza ("Stracona noc") i Stanisława Dygata ("Lotnisko"). Bardzo różne historie o miłości, zrealizowane w różnorakim nastroju i klimacie.

18.00 "Czerwone i złote" (1969, 94’)

Zrealizowana na podstawie scenariusza Stanisława Grochowiaka, liryczna opowieść o miłości dwojga ludzi w jesieni życia, przepleciona zabawnymi epizodami z życia prowincjonalnego miasteczka. Przybywa tam człowiek podający się za Ignaca, zaginionego przed pięćdziesięciu laty na wojnie, męża pani Barbary. Przyjmie go ona i uzna za swego zaginionego męża. Powoli zyskuje on także sympatię mieszkańców miasteczka. Tylko proboszcz patrzy na ten związek niechętnie, a sierżant MO podejrzliwie. Rozwiązanie intrygi okaże się tyleż zaskakujące co przewrotne. Film nagrodzony na festiwalu filmowym w hiszpańskim Valladolid.

20.00 "Pamiętnik pani Hanki" (1963, 99’)

Ekranizacja głośnej książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Tytułowa bohaterka (Lucyna Winnicka) jest kobietą młodą i piękną. Życie upływa jej w zbytku (mąż - prominentny dyplomata), a jedyną formą aktywności są bale, rauty i mniej lub bardziej zobowiązujące erotyczne gierki. Wciąż narzeka na nudę i męża, z którym nie potrafi znaleźć wspólnego języka. By odmienić swą monotonną egzystencję nawiązuje romans. Niestety, za sprawą tego związku bohaterka wplątuje się w intrygi i afery szpiegowskie...

Poniedziałek 24.10.11

18.00 "Opętanie" (1972 82’)

Tragiczna historia uczuciowego trójkąta, sprowokowanego przez spragnioną dziecka kobietę. Karol i Maria są dobranym lecz bezdzietnym małżeństwem. Ponieważ żadne metody zapłodnienia nie odnoszą skutku, Maria postanawia doprowadzić do zbliżenia Karola z Hanką, kobietą, która porzucona przez męża została sama z dzieckiem. Kiedy Hanka stwierdza, że jest w ciąży, Maria proponuje adopcję dziecka w zamian za nowe mieszkanie.

20.00 "To ja zabiłem" (1974, 87’)

Dramat kryminalny, w którym jednak nie najważniejsza jest sensacyjna intryga. Podczas rutynowej kontroli drogowej w ciężarówce prowadzonej przez Bogdana Morawskiego milicja znajduje zwłoki dziewczyny. Denatką jest niejaka Anna Barańczyk, która poprzednią noc spędziła właśnie u kierowcy.

Wtorek 25.10.11

18.00 "Martwa fala" (1970, 86’)

Marynistyczny dramat psychologiczny - Marek, absolwent szkoły morskiej podczas swego pierwszego rejsu konfrontuje marzenia o romantyzmie morza z powszednim życiem marynarzy. Odbywając swój pierwszy rejs wchodzi w konflikt z kapitanem statku.

20.00 "Szkoda twoich łez" (1983, 87’)

Adaptacja "Strachów" Marii Ukniewskiej, przedwojennej powieści rozgrywającej się w środowisku tancerek kabaretów i teatrzyków rewiowych w Warszawie i na prowincji. Teresa Sikorzanka, jedna z girls występujących w balecie teatrzyku rewiowego, marzy o wielkiej karierze i kocha się w znanym aktorze Modeckim. Podstarzały lowelas wreszcie ją zauważa. Przelotny romans dla niego na tym się kończy, ale dla Teresy staje się niezapomnianym wspomnieniem, gdy wraz z koleżanką Linką próbują szczęścia w teatrzyku na prowincji…

Środa 26.10.11

18.00 "Nafta" (1961 96’)

Skłócony ze swym środowiskiem wiejski chłopak Szymek podejmuje pracę w ekipie geologicznej, poszukującej na Pomorzu ropy naftowej. Żeni się z Basią - mimo sprzeciwu jej rodziców - i zamieszkują razem. Z trudnością przystosowuje się do nowej pracy i nowego otoczenia. Basia odchodzi od Szymka, ale kiedy nafciarze odjeżdżają, wraca do niego i razem opuszczają rodzinne strony, by rozpocząć na nowo wspólne życie.

20.00 "Giuseppe w Warszawie" (1963, 99’)

Kultowa komedia polskiego kina, która w czasie powstania (dwadzieścia lat po wojnie) budziła spory i kontrowersje. Opowiedziane z werwą perypetie włoskiego żołnierza Giuseppe (Antonio Cifariello), który w drodze na urlop z frontu wschodniego zostaje w Polsce okradziony z pistoletu maszynowego.

Czwartek 27.10.11

18.00 - wieczór "Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny"

Wstęp za zaproszeniami
- ostatni wywiad Stanisława Lenartowicza - film dokumentalny (premiera)
- panel dyskusyjny "Odrębność Stanisława Lenartowicza w historii polskiego kina"
- prezentacja monografii "Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny"

Piątek 28. 10. 2011

11.30 – odsłonięcie tablicy poświęconej Stanisławowi Lenartowiczowi przy wejściu do Wytwórni Filmów Fabularnych

GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2012
Zobacz również
Happy End - Festiwal Filmów Optymistycznych
Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll