Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
Festiwal Filmowy Maklaka i jego przyjaciół organizowany jest od sześciu lat w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornej. W tym roku gościem honorowym imprezy był reżyser i prezes SFP Jacek Bromski a w programie znalazł się przegląd najnowszych produkcji Studia Munka.
To festiwal ściśle związany z członkami Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego inicjatorem i dyrektorem artystycznym jest reżyser, producent, scenarzysta, nauczyciel akademicki Stanisław Pieniak. W konkursie kina niezależnego biorą udział pasjonaci niezwiązani z profesjonalną produkcją, zaawansowani aktywni amatorzy, studenci szkół artystycznych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona Festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. Obok Stanisława Pieniaka, w jury zasiedl: redaktor naczelny „Magazynu Filmowego SFP” Tomasz Raczek, dyrektor artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński i Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektorka Konstancińskiego Domu Kultury „Hugonówka”, w którym odbywa się impreza.
"Hugonówka", fot. Mateusz Grochocki / EastNews / SFP
Tegorocznym bohaterem festiwalu był Jacek Bromski. Widzowie obejrzeli „Anatomię zła”, „To ja złodziej”, „Dzieci i ryby”, a w dzień zakończenia festiwalu roboczy, pilotowy odcinek serialu „U Pana Boga w Królowym Moście”, który będzie gotowy w drugiej połowie 2024 roku. To była wyjątkowa gratka, bo był to absolutnie pierwszy pokaz pilota, jeszcze przed koloryzacją, dźwiękiem, krótko mówiąc, w wersji roboczej. W pokazie filmu wzięły udział m.in. odtwórczyni jednej z ról w serialu Katarzyna Śmiechowicz a także producentka Aneta Hickinbotham. Reżyser tłumaczył, na czym polegać będzie praca nad dźwiękiem i jakie są plany wobec filmu i serialu, produkowanych przez WFDiF z udziałem TVP. Spotkanie, które prowadził Tomasz Raczek, dotyczyło całej drogi zawodowej od czasów studiów w łódzkiej Szkole Filmowej i pracy w charakterze prezentera muzycznego. Tomasz Raczek i widzowie – wśród nich członkowie SFP – zadawali wnikliwe pytania, m.in. o cenzurę, politykę ale też o działające w strukturach SFP Studio Munka. Publiczność pożegnała reżysera oklaskami na stojąco.
Jacek Bromski i Tomasz Raczek, fot. Mateusz Grochocki / EastNews / SFP
W ceremonii zakończenia wzięli udział m.in. Irena Karel, Krystyna Demska i Daniel Olbrychski. Prowadząca galę zamknięcia dyrektorka ośrodka Edyta Markiewicz-Brzozowska wspomniała słowa patrona imprezy: „Myślę, że zaczęło się od tego, że jestem brzydki. Nie przypominam Gregory Pecka ani Mastroianniego. Nie jestem amantem, wcieleniem ideału kobiet. A jak się nie jest ideałem kobiet, nie jest się również ideałem reżyserów. Ktoś mnie kiedyś widział pewnie w takiej roli mało pozytywnej i uznał, że będzie ze mnie dobry typ. I tak zostałem typem. Ale sam siebie uważam za człowieka bardzo pozytywnego”. Dlatego ideą festiwalu jest przypominanie ponadczasowych filmów z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz poszukiwanie wśród współczesnych twórców właściwego mu dystansu, ironii, humoru w relacji z wnikliwą obserwacją rzeczywistości.
Jerzy Kapuściński, który po raz kolejny już był jurorem konkursu, podkreśla świetne przyjęcie filmów Studia Munka z ostatniego sezonu, m.in. „Victorii” Karoliny Porcari, „Pięknej łąki kwietnej” Emi Buchwald czy „Wróbla” Marcina Janosa Krawczyka. Producent zaznacza, że wśród uczestników konkursu widzi potencjalnych twórców filmów Studia Munka i że zaprasza ich do aplikowania do Programów dla Młodych Twórców. Konkurs wygrała Klaudia Fortuniak filmem „Ciepło”. Wśród laureatów znaleźli się młodzi twórcy filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych.
Publiczność po spotkaniu z Jackiem Bromskim, fot. Mateusz Grochocki / EastNews / SFP
Piękna pogoda i wczesnojesienna aura dopełniły klimatu imprezy. Wielkim atutem jest lokalizacja festiwalu. Hugonówka to jeden z najpiękniejszych polskich domów kultury. Wspaniale odrestaurowany, nowoczesny, usytuowany jest pośród malowniczego Parku Zdrojowego w Konstancinie. To miejsce ze świetną kawiarnią, tętniące życiem, popularne także wśród filmowców: to właśnie tu powstawały zdjęcia m.in. do „trzydziestki” Justyny Nowak „Nic mnie w tobie nie przeraża”. – Najbardziej lubię takie małe festiwale, bez czerwonego dywanu, bez zadęcia, na których można spotkać się z publicznością, spokojnie porozmawiać z widzami – mówił gość honorowy festiwalu Jacek Bromski.
6. Festiwal Maklaka i jego przyjaciół odbywał się w dniach 27 września – 1 października 2023 roku. Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem imprezy.
Laureaci i jurorzy, fot. KDK
Werdykt:
Werdykt:
Jury przyznało trzy wyróżnienia: Kamilowi Wójcikowi - za całokształt twórczości filmowej
Janie Marii Kulik – za świeżość spojrzenia na film („Kolejny ostatni list”)
Marcie Stalmierskiej – za rolę pierwszoplanową w filmie „Hela” w reżyserii Anny Kasperskiej
Nagrody otrzymali:
III nagroda ex aequo - Michał Marks za film „Vibe” i Olga Hajnosz za film „To jest taka miłość”
II nagroda - Zuzanna Klara Bardian za film „Dzień dobry”
I nagroda - Klaudia Fortuniak za film „Ciepło”
fot. Mateusz Grochocki / EastNews / SFP
Anna Wróblewska, wideo: Marian Kupidłowski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja: 4.10.2023
Zgłoś film do Berlinale Shorts na MFF w Berlinie
Najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży. W dwudziestu miastach trwają Młode Horyzonty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023