PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Festiwal Filmowy Maklaka i jego przyjaciół organizowany jest od sześciu lat w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornej. W tym roku gościem honorowym imprezy był reżyser i prezes SFP Jacek Bromski a w programie znalazł się przegląd najnowszych produkcji Studia Munka.
To festiwal ściśle związany z członkami Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego inicjatorem i dyrektorem artystycznym jest reżyser, producent, scenarzysta, nauczyciel akademicki Stanisław Pieniak. W konkursie kina niezależnego biorą udział pasjonaci niezwiązani z profesjonalną produkcją, zaawansowani aktywni amatorzy, studenci szkół artystycznych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona Festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. Obok Stanisława Pieniaka, w jury zasiedl: redaktor naczelny „Magazynu Filmowego SFP” Tomasz Raczek, dyrektor artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński i Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektorka Konstancińskiego Domu Kultury „Hugonówka”, w którym odbywa się impreza.

"Hugonówka", fot. Mateusz Grochocki / EastNews / SFP

Tegorocznym bohaterem festiwalu był Jacek Bromski. Widzowie obejrzeli „Anatomię zła”, „To ja złodziej”, „Dzieci i ryby”, a w dzień zakończenia festiwalu roboczy, pilotowy odcinek serialu „U Pana Boga w Królowym Moście”, który będzie gotowy w drugiej połowie 2024 roku. To była wyjątkowa gratka, bo był to absolutnie pierwszy pokaz pilota, jeszcze przed koloryzacją, dźwiękiem, krótko mówiąc, w wersji roboczej. W pokazie filmu wzięły udział m.in. odtwórczyni jednej z ról w serialu Katarzyna Śmiechowicz a także producentka Aneta Hickinbotham.  Reżyser tłumaczył, na czym polegać będzie praca nad dźwiękiem i jakie są plany wobec filmu i serialu, produkowanych przez WFDiF z udziałem TVP. Spotkanie, które prowadził Tomasz Raczek, dotyczyło całej drogi zawodowej od czasów studiów w łódzkiej Szkole Filmowej i pracy w charakterze prezentera muzycznego. Tomasz Raczek i widzowie – wśród nich członkowie SFP – zadawali wnikliwe pytania, m.in. o cenzurę, politykę ale też o działające w strukturach SFP Studio Munka. Publiczność pożegnała reżysera oklaskami na stojąco. 

Jacek Bromski i Tomasz Raczek, fot. Mateusz Grochocki / EastNews / SFP
 
W ceremonii zakończenia wzięli udział m.in. Irena Karel, Krystyna Demska i Daniel Olbrychski. Prowadząca galę zamknięcia dyrektorka ośrodka Edyta Markiewicz-Brzozowska wspomniała słowa patrona imprezy: „Myślę, że zaczęło się od tego, że jestem brzydki. Nie przypominam Gregory Pecka ani Mastroianniego. Nie jestem amantem, wcieleniem ideału kobiet. A jak się nie jest ideałem kobiet, nie jest się również ideałem reżyserów. Ktoś mnie kiedyś widział pewnie w takiej roli mało pozytywnej i uznał, że będzie ze mnie dobry typ. I tak zostałem typem. Ale sam siebie uważam za człowieka bardzo pozytywnego”. Dlatego ideą festiwalu jest przypominanie ponadczasowych filmów z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz poszukiwanie wśród współczesnych twórców właściwego mu dystansu, ironii, humoru w relacji z wnikliwą obserwacją rzeczywistości.


Jerzy Kapuściński, który po raz kolejny już był jurorem konkursu, podkreśla świetne przyjęcie filmów Studia Munka z ostatniego sezonu, m.in. „Victorii” Karoliny Porcari, „Pięknej łąki kwietnej” Emi Buchwald czy „Wróbla” Marcina Janosa Krawczyka. Producent zaznacza, że wśród uczestników konkursu widzi potencjalnych twórców filmów Studia Munka i że zaprasza ich do aplikowania do Programów dla Młodych Twórców. Konkurs wygrała Klaudia Fortuniak filmem „Ciepło”. Wśród laureatów znaleźli się młodzi twórcy filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych.

Publiczność po spotkaniu z Jackiem Bromskim, fot. Mateusz Grochocki / EastNews / SFP

Piękna pogoda i wczesnojesienna aura dopełniły klimatu imprezy. Wielkim atutem jest lokalizacja festiwalu. Hugonówka to jeden z najpiękniejszych polskich domów kultury. Wspaniale odrestaurowany, nowoczesny, usytuowany jest pośród malowniczego Parku Zdrojowego w Konstancinie. To miejsce ze świetną kawiarnią, tętniące życiem, popularne także wśród filmowców: to właśnie tu powstawały zdjęcia m.in. do „trzydziestki” Justyny Nowak „Nic mnie w tobie nie przeraża”. – Najbardziej lubię takie małe festiwale, bez czerwonego dywanu, bez zadęcia, na których można spotkać się z publicznością, spokojnie porozmawiać z widzami – mówił gość honorowy festiwalu Jacek Bromski.

  6. Festiwal Maklaka i jego przyjaciół odbywał się w dniach 27 września – 1 października 2023 roku. Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem imprezy.

Laureaci i jurorzy, fot. KDK

Werdykt:

Jury przyznało trzy wyróżnienia: Kamilowi Wójcikowi - za całokształt twórczości filmowej
Janie Marii Kulik – za świeżość spojrzenia na film („Kolejny ostatni list”)
Marcie Stalmierskiej – za rolę pierwszoplanową w filmie „Hela” w reżyserii Anny Kasperskiej
Nagrody otrzymali:
III nagroda ex aequo - Michał Marks za film „Vibe” i Olga Hajnosz za film „To jest taka miłość”
II nagroda - Zuzanna Klara Bardian za film „Dzień dobry”
I nagroda -  Klaudia Fortuniak za film „Ciepło”

fot. Mateusz Grochocki / EastNews / SFP
 
Anna Wróblewska, wideo: Marian Kupidłowski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  4.10.2023
Zobacz również
Zgłoś film do Berlinale Shorts na MFF w Berlinie
Najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży. W dwudziestu miastach trwają Młode Horyzonty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll