PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na interdyscyplinarną konferencję naukową z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, poświęconą obrazom Września 1939 w polskiej i zagranicznej kulturze filmowej. Konferencja odbędzie się w dniach 26-27 września w FINA Wałbrzyska 3/5 w Warszawie.
1 września 1939 roku to data, która na zawsze zmieniła bieg historii, wpływając na losy świata, ale i pojedynczych osób. Doświadczenie wojny do dzisiaj pozostaje jednym z najsilniejszych impulsów w sposobie myślenia o historii i miejscu w niej jednostki, zwłaszcza w Polsce, gdzie konsekwencje wydarzeń wojennych pozostają sprawą aktualną, bolesną i domagającą się ciągłych rozliczeń. Zachowania Polaków w czasie wojny obronnej wynikały z pewnością z silnego oddziaływania aksjologicznego mitów założycielskich II RP, obecnych w edukacji, kulturze, polityce.

Zadaniem konferencji, organizowanej z okazji 80. rocznicy Września jest odpowiedź na pytanie, jak okres ten zapisał się w filmie i kulturze filmowej – tamtej i obecnej. Poddamy analizie filmy fabularne, dokumentalne, materiały prasowe, plakaty, programy kinowe i inne materiały okołofilmowe, ale także i takie, które do nich nawiązują i funkcjonują w szerszym obiegu (pamiętniki, opracowania zbiorcze dokumentujące ten okres, materiały filmowe i fotograficzne). Naszym celem jest interdyscyplinarne spojrzenie na obrazy Września 1939 roku, utrwalone w filmie i innych materiałach związanych z filmem. Chodzi zarówno o spojrzenia współczesne, kronikarskie, jak i o późniejsze wyobrażenia, obecne w tekstach kultury aż do dziś.

Konferencję otworzy projekcja filmu „…gdziekolwiek jesteś, Panie Prezydencie…” z 1978 roku w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego, łączącego w spójną całość materiały archiwalne ze wspaniale oddającymi ducha Września 1939 roku zdjęciami nakręconymi przez ekipę filmową. W przedstawionych losach prezydenta stolicy, Stefana Starzyńskiego, odbija się niedola ludzi, którzy żyli, walczyli i umierali w Warszawie w tamtych dniach. Zaprezentujemy także filmy propagandowe z 1940 roku: amerykańskie „Oblężenie” w reżyserii Juliena Bryana oraz niemiecką „Kampanię w PolsceFritza Hipplera.

Gościem specjalnym konferencji będzie Józef Hen – urodzony w 1923 roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta. W swoim bogatym artystycznym dorobku porusza głównie tematykę wojenną, biograficzną i historyczną, wykazując się niezwykłą zdolnością do barwnego ujęcia fabuły i przykładając wagę do realizmu psychologicznego. Rozmowę z gościem poprowadzi prof. Tadeusz Lubelski. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu "Don Gabriel" z 1966 roku Ewy i Czesława Petelskich według scenariusza Józefa Hena.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapraszamy do zapisów poprzez formularz zgłoszeniowy.
Pełny program konferencji jest dostępny TUTAJ.
AK
FINA
Ostatnia aktualizacja:  13.09.2019
Zobacz również
fot. FINA
Krystyna Tunicka-Palluth: człowiek-orkiestra
Nie żyje Krystyna Kowalska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll