PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
31 najnowszych polskich filmów fabularnych, krótkometrażowych i animowanych zostanie pokazanych podczas rozpoczętego 21 września przeglądu filmowego we Lwowie. "Pod Wysokim Zamkiem" według organizatorów jest największym wydarzeniem kulturalnym promującym polską kinematografię w tym mieście.

- Chcemy pokazać to, co jest nowe w polskim kinie, co jest dobre, ale też to, co się rzadko szerzej prezentuje: dobre kino krótkometrażowe i animowane. To się tak często nie zdarza - powiedział  polski konsul generalny we Lwowie Jarosław Drozd, na uroczystym otwarciu przeglądu.



Jak poinformował Jacek Żur z polskiego konsulatu we Lwowie, w programie przeglądu, który potrwa do 30 września, znalazło się około 80 pokazów najnowszych polskich produkcji oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących. Zaplanowano także retrospektywę twórczości Janusza Majewskiego (ur. 1931 we Lwowie) z udziałem reżysera.

- To największe wydarzenie kulturalne promujące najnowszą polską produkcję filmową we Lwowie i jedno z największych na całej Ukrainie. To także jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia we Lwowie polskiej misji konsularnej - zaznaczył Żur.

Według niego Przegląd Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" 2012 jest także odpowiedzią na rosnące zainteresowanie lwowskiej młodzieży polską sztuką filmową. Postrzegana jest ona jako interesująca, europejska alternatywa wobec masowych produkcji filmowych obecnych na co dzień w kinach ukraińskich.

Najnowsze polskie filmy będą wyświetlane nie tylko z napisami ukraińskimi, ale też zostaną poprzedzone krótkimi wprowadzeniami w kontekst społeczny, historyczny lub kulturowy, aby ułatwić odbiór widzowi ukraińskiemu.

Projekt ma charakter niekomercyjny, ceny biletów na seanse są symboliczne - 10 hrywien, czyli ok.3,8 złotego, co stanowi 20 proc. średniej ceny biletu do kina we Lwowie.

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu w Kinopałacu zaprezentowano "Różę" Wojciecha Smarzowskiego, a następnie "Salę samobójców" Jana Komasy. W kolejnych dniach widzowie zobaczą m.in. filmy: "Bitwa Warszawska 1920", "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", "Generał Nil", "Jan Paweł II. Szukałem was",
"Listy do M.", "Sponsoring""Znieważona ziemia". Organizataorzy zaprezentują również programy Teatru Telewizji: "Rozmowy z katem", "Śmierć rotmistrza Pileckiego".

Jednym z gości z Polski będzie urodzony we Lwowie pisarz i reżyser Janusz Majewski. W ramach przeglądu zostanie pokazanych pięć jego filmów, w tym najnowsza "Mała matura 1947". Z widzami spotka się też odtwórca głównej roli męskiej w "Róży" Marcin Dorociński. W kolejnych dniach trwania przeglądu Lwów odwiedzą m.in. Andrzej Seweryn, Ryszard Bugajski, Wiktor Zborowski i Sonia Bohosiewicz.

W ramach wydarzeń towarzyszących od 21 września w Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego trwa wystawa "Polski przedwojenny plakat filmowy", na którą składa się kilkanaście najciekawszych polskich plakatów filmowych znajdujących się w zbiorach tej placówki. Na 22 września zaplanowano grę terenową uliczkami dawnego Lwowa - śladem lwowskich kin, wybitnych postaci przedwojennego kina oraz miejsc związanych z filmem.

25 września w związku z dorocznym świętem nauczycieli polskich z lwowskiego okręgu konsularnego odbędzie się spotkanie z aktorami występującymi w "Małej maturze 1947" oraz z reżyserem filmu - Januszem Majewskim. W tym święcie polskiej edukacji co roku bierze udział ponad 150 nauczycieli pracujących głównie z dziećmi i młodzieżą polską oraz polskiego pochodzenia.

26 września w Teatrze im. Łesia Kurbasa odbędzie się autorski spektakl "Szekspir forever!" w reżyserii i wykonaniu Andrzeja Seweryna. W niedzielę 30 września pożegnalnym akcentem przeglądu "Pod Wysokim Zamkiem" będzie muzyczno-filmowa sentymentalna podróż w czasie z udziałem warszawskiego zespołu Sentido del Tango. W programie koncertu znalazły się m.in. przedwojenne polskie tanga.

KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  22.09.2012
Zobacz również
Szkoła Wajdy w Finlandii i w Korei
"Lekcje w kinie" w 120 polskich miastach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll