PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Postać matki i stosunek do tradycji zdominowały otwierające 63. Krakowski Festiwal Filmowy pierwsze prezentacje w konkursie polskim.  

- Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który od 1957 roku peregrynuje po Polsce był dla mnie świetnym pretekstem, by opowiedzieć  o tradycji i wierze, ale też – co w pewnym momencie stało się dla mnie najistotniejsze - o roli matki – mówił Marcin Krawczyk, autor dokumentu "Matka 24h". - Temat na film przyszedł z życia, nawiedzenie obrazu odbyło się w moim domu rodzinnym. Wyglądało to dość groteskowo, bo na początku nie wiedzieliśmy, jak się zachować. Wiedziałem też od razu, że to jest temat na film. Liczne bohaterki filmu tworzą zbiorowy portret – podobnie jak obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - naznaczony cierpieniem. Na premierę przyjechała dwójka bohaterów filmu: Justyna, która po śmierci matki stworzyła dla swego rodzeństwa dom i Zbyszek, więzień zakładu karnego w Kaliszu, zwolniony na przepustkę. Marcin Krawczyk początkowo chciał ilustrować film muzyką organową, ale w obawie przed nadmiernym patosem zrezygnował. Ostatecznie muzykę napisał Michał Lorenc.


Kadr z filmu "Matka 24h", fot. KFF

Również matka jest bohaterką dokumentu Moniki Pawluczuk "Kiedy będę ptakiem". Pochodzi z plemienia Karenów, po ucieczce z Birmy żyje w Tajlandii. Miała dwanaścioro  dzieci, z których czworo zmarło. Utrzymuje się ze sprzedaży pamiątek turystom. - To nie bariera językowa była największym problemem – mówiła autorka - ale koszmarny strach, który niesie ze sobą biały człowiek.  Z jednej strony stanowi on źródło utrzymania, z drugiej – w wyobrażeniach Karenów - jest związany z dyktaturą – tłumaczyła Monika Pawluczuk. Jej film wyrósł z historii dziewczyny, która w walce o niezależność zrzuciła obręcze tradycyjnie noszone na szyjach przez karelskie kobiety. Pawluczuk zrezygnowała  z tego projektu ze względu na jej bezpieczeństwo.


Kadr z filmu "Kiedy będę ptakiem"

Ewa Borysewicz, autorka animacji "Do serca twego" mówiła: Na początku był tekst. To, o czym napisałam dotknęło mnie osobiście. Trudne było rozwinięcie pomysłu. Wedle katalogowego opisu to świecka litania i niesiona po blokowisku historia uczucia, które spotkało gorzkie rozczarowanie. - Wychowałam się w rodzinie katolickiej – mówiła autorka - chciałam odnieść się do tego języka. Jego siła niemalże przyćmiewa statyczne obrazy. O muzyce Michała Augustyniaka, wykorzystanej w filmie, Borysewicz mówiła: Znałam ją od dawna, wydawało mi się, że jest to podobna wrażliwość.


Kadr z filmu "Do serca twego", fot. KFF

Autorem animacji "Toto" jest Zbigniew Czapla. Małego chłopca wychowuje samotna matka. Zdarzenie w dzwonnicy kładzie kres jego dzieciństwu. Barwna, malarska animacja kryje potworny dramat. - Wiara na jedno otwiera oczy, na drugie zamyka. Chciałem pokazać, co się kryje za zamkniętymi drzwiami – mówił autor.


Kadr z filmu "Toto", fot. KFF

Mateusz Głowacki jest autorem nowej ekranizacji powieści Andrzeja Bursy "Zabicie ciotki". - Bardzo mi się spodobała niegdyś bardzo znana, a obecnie zapomniana książka – mówił. - Obejrzałem film Królikiewicza, który zupełnie inaczej przedstawiał historię, którą sobie wyobraziłem i postanowiłem nakręcić swoją wersję. Uwagę publiczności zwrócił odtwórca głównej roli, Marek Kossakowski. - Aktor miał być młody, bardzo dobry, ale nieopatrzony – tłumaczył  wybór reżyser.


Kadr z filmu "Zabicie ciotki?, fot. KFF

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym festiwalu. Zapraszamy na projekcje oraz na nasze strony - po najnowsze informacje i relacje z Krakowa!


Katarzyna Skorupska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.05.2013
Zobacz również
53. KFF: Kids & Youth Fest rozpoczęty!
53. KFF: W pokoju z Harrym Deanem Stantonem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll