PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dziewięć produkcji Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zaprezentowanych zostanie w konkursach 42. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film – najważniejszej imprezy poświęconej młodemu polskiemu kinu. O Wielkiego Jantara powalczy głośny „Chleb i sól” Damiana Kocura, a kolejne osiem tytułów o nagrody dla krótkich metraży.

Organizowany od 1973 roku Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” to najstarszy i największy w Polsce festiwal młodego kina. O Grand Prix festiwalu – statuetkę Wielkiego Jantara - rokrocznie ubiegają się najlepsze polskie pełnometrażowe debiuty fabularne. Festiwalowa publiczność śledzi także zmagania twórców fabuł, dokumentów i animacji w Konkursie Debiutów Krótkometrażowych oraz rywalizację w pełnometrażowym Konkursie Debiutów Dokumentalnych.


 

O nagrodę za najlepszy debiut powalczy w tym roku „Chleb i sól” Damiana Kocura – jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat – wyróżniony Nagrodą Specjalną w konkursie Orrizonti 79. MFF w Wenecji i kilkunastoma innymi nagrodami na festiwalach na świecie i w Polsce, a także prestiżowymi statuetkami – Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Najlepszy Debiut oraz Nagrodą im. Krzysztofa Krauze przyznawaną przez Gildię Reżyserów Polskich. Dotykający aktualnych tematów dorastania, budowania relacji i wykluczenia film zrealizowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut wspieranego przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Chleb i sól” nakręcono w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film oraz firmami Kivi Sp. z o.o, Exa Studio i King House Michał Sadowski.

 

Natomiast do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych selekcjonerzy koszalińskiej imprezy zaprosili pięć produkcji Studia Munka zrealizowanych w ramach wspieranego przez PISF programu Trzydzieści Minut, którego stałymi partnerami są telewizje TVN i CANAL+ Polska.

 

Swoją światową premierę w Koszalinie mieć będzie „Przepustka” Karoliny Węglorz-Zimy – historia Maxa, który korzystając z przepustki z zakładu karnego, w towarzystwie młodszego brata wyrusza w podróż do Warszawy, by wziąć udział w castingu do programu dla muzycznych talentów. W rolach głównych występują Jacek Beler i Rafał Garnecki. „Przepustka” zrealizowana została w koprodukcji z firmami Story Vehicle, Open Media, Coloroffon i Halo Productions.

 

Kolejna z festiwalowych premier to „Po niedzieli” Sebastiana Drożaka. To opowieść o Milenie, która pewnej niedzieli staje pod drzwiami swojego byłego chłopaka Mariusza z ich umierającym psem Homerem, żądając pomocy... Parę po przejściach, która na nowo musi poukładać wzajemne relacje zagrali Monika Kwiatkowska i Marcin Czarnik. „Po niedzieli” powstało w koprodukcji z Rozbrat Films, Lighthouse, Halo Productions, Fastmedia i Coloroffonem.

 

W glorii zwycięzcy Warszawskiego Festiwalu Filmowego do Koszalina zawita natomiast „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald. To historia Emila - nadwrażliwego architekta krajobrazu, który nie potrafi dogadać się z ludźmi. Neurotyczna osobowość sprawia, że pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń, których świadkiem jest jego dorastająca córka... W postać Emila wciela się Andrzej Kłak, a partneruje mu Marianna Kaniewska. Za produkcję wykonawczą filmu  odpowiada Loco Film Production. Koproducentami „Pięknej Łąki Kwietnej” są Samira Studio i Studio Produkcyjne Orka.

 

Koszalińska publiczność będzie miał również okazję zobaczyć „Wróbla” Marcina Janosa Krawczyka - to historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem i kolejnymi upadkami świat wkracza pewnego dnia ekipa warszawskich filmowców dając mu szansę na odmianę swojego losu... W tytułową postać wciela się Dariusz Toczek. „Wróbel” powstał dzięki wsparciu Podkarpackiego Funduszu Filmowego. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu jest Janos Film Production.


Listę krótkometrażowych fabuł Studia Munka na „Młodzi i Film” zamyka „Uczta konesera” Sławomira Shutego. Bohaterką filmu jest Kaja (Jaśmina Polak) młoda, obiecująca artystka pogrążona w kryzysie twórczym. Przytłoczona presją rynku sztuki, pozbawiona oparcia w niewiernym partnerze, urządza diaboliczny performance, który ma jej pomóc przełamać niemoc i zapewnić pozycję w artystycznym środowisku. Producentem wykonawczym „Uczty konesera” jest Zenon Production.

 

W programie 42. edycji „Młodzi i Film” znalazły się także trzy produkcje z programów Pierwszy Dokument i Młoda Animacja. Do Koszalina – bezpośrednio po premierze w Międzynarodowym konkursie krótkich metraży Krakowskiego Festiwalu Filmowego zawita dokument „Starsza pani szuka” Marii Wider. To historia 72-letniej Krystyny, która nigdy nie doświadczyła prawdziwej miłości. By to zmienić, zapisuje się do biura matrymonialnego i zaczyna spotykać z kolejnymi kandydatami... Producentem wykonawczym filmu jest Friends With Benefits Studio, zaś koproducentem Cineo Studio.

 

Drugi z zaproszonych dokumentów to „Sen wujka Vakho” Joanny Rój. Tytułowy bohater jest mężczyzną, który od ponad 50 lat żyje samotnie w opuszczonej wiosce w górach Kazbegi w Gruzji. Jego jedynymi towarzyszami życia są kozy, których wypasanie wyznacza codzienny rytm dnia. Vakho prześladuje wspomnienie proroczego snu, zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które ukarał się odosobnieniem. W relacji z autorką filmu mężczyzna dzieli się przemyśleniami, które pojawiły się podczas dekad izolacji od świata zewnętrznego. Producentem wykonawczym filmu jest Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój.

 

Ostatnią z konkursowych produkcji Studia Munka w Koszalinie będzie animacja „Meduzy” Aleksandry Szmidy – zrealizowana w feministycznym duchu opowieść o dwójce kobiet, które napadają na bank, a następnie umykają policyjnej pogoni... Producentem wykonawczym filmu jest Alchemiq Studio.

 

42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 12-17 czerwca 2023. Szczegółowy harmonogram pokazów można znaleźć TUTAJ.
MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.06.2023
Zobacz również
17. BNP Paribas Dwa Brzegi. Najlepsze kino w środku lata
Nie żyje Barbara Borys-Damięcka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll