PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowy „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka powalczy w czerwcu o nagrody w konkursach 51. Festiwal Internacional De Cine De Huesca w Hiszpanii i 23. Short Shorts Film Festival & Asia w Japonii. Będzie to międzynarodowa, a potem azjatycka premiera produkcji Studia Munka SFP zrealizowanej w ramach programu Trzydzieści Minut.
„Wróbel” to nakręcona w malowniczych Jaśliskach na Podkarpaciu historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem i kolejnymi upadkami świat wkracza pewnego dnia ekipa warszawskich filmowców. Wróbel dostaje niespodziewaną propozycję zagrania jednej z ról w ich filmie. Dostrzega w niej szansę na zerwanie z dotychczasowym życiem i okazję do pojednania z najbliższymi. Kiedy jednak trzeźwy i schludny stawia się na planie, okazuje się, że w filmie ma zagrać „poprzedniego” siebie – lokalnego pijaczka przesiadującego na schodach wiejskiego sklepu. Mężczyzna wpada we wściekłość. Zamyka się w kamperze i grozi odebraniem sobie życia...

Ta słodko-gorzka opowieść o mierzeniu się z własnymi słabościami i stawianiu czoła przeciwnościom losu doceniona została przez selekcjonerów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Huesca w Hiszpanii oraz Short Shorts Film Festival & Asia 2023 w Tokio. Ich organizatorzy zaprosili produkcję Studia Munka do udziału w festiwalowych konkursach. Projekcja filmu w Huesce będzie międzynarodową premierą „Wróbla”. Późniejszy o kilka dni tokijski pokaz to premiera na terenie Azji. Obecność w obu konkursach jest cennym wyróżnieniem, tym bardziej, że obie imprezy znajdują się na prestiżowej liście kwalifikujących do Oscara. To oznacza, że ewentualna wygrana daje twórcom nagrodzonego filmu wstęp na tzw. longlistę pozwalającą ubiegać się o nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Fabularny Film Krótkometrażowy bez wymogu amerykańskiej premiery.Zrealizowany wg scenariusza Jarosława Strzały „Wróbel” to pierwszy fabularny film Marcina Janosa Krawczyka, który dał się dotąd poznać jako aktor oraz twórca głośnych, nagradzanych dokumentów „Sześć tygodni”, „Matka 24h” i „Ziemia bezdomnych”.

W tytułowego bohatera wcielił się znany z wielu ról telewizyjnych i filmowych Dariusz Toczek, którego w ostatnim czasie można było oglądać m.in. w filmach „Święty” Sebastiana Buttnego i „25 lat niewinności” Jana Holoubka oraz serialach „Rojst 97”, „Wielka woda” i „Stulecie winnych”.

Zdjęcia do filmu realizowane były w Jaśliskach w Beskidzie Niskim – popularnej wśród filmowców miejscowości, w której nakręcono m.in. głośne produkcje „Boże ciało” Jana Komasy, „W imię” Małgorzaty Szumowskiej i „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego. Za kamerą stanął Andrzej Wojciechowski - autor zdjęć do takich filmów, jak „Moje córki krowy”, „Zabawa, zabawa” i „Zupa nic” Kingi Dębskiej oraz „Noc Walpurgi” i „Tonia” Marcina Bortkiewicza.


„Wróbel” powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Film otrzymał finansowanie Podkarpackiego Funduszu Filmowego. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu jest Janos Film Production. Partnerem i koproducentem filmów z programu Trzydzieści Minut jest telewizja TVN.

O tym, czy film Marcina Janosa Krawczyka zyska międzynarodowe uznanie i nagrody przekonamy się już niebawem. Festiwal Internacional De Cine De Huesca odbędzie się w dniach 9-17 czerwca, zaś SSFF & Asia w Tokio potrwa od 6 do 26 czerwca.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2023
Zobacz również
76. Cannes. "Strefa interesów" zbiera bardzo dobre recenzje
Odsłonięcie tablicy poświęconej Sylwestrowi Chęcińskiemu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll