PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  15.03.2013
Jerzy Hoffman, najwybitniejszy polski reżyser filmów batalistycznych, twórca kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy oraz wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, obchodzi dziś swoje 81. urodziny.

Zawsze był ryzykantem, choć on sam woli, by widzieć w nim chuligana. Istotnie, w jego podejściu do życia i artystycznych wyzwań zawsze było coś zuchwałego. Jak wtedy, gdy wdawał się w bójki do pierwszej krwi z wyrostkami na dalekiej Syberii, gdzie rzuciły go wojenne losy lub wtedy, gdy udając ekipę Polskiej Kroniki Filmowej rejestrował popaździernikowe spotkanie Gomułki i Chruszczowa na moskiewskim dworcu. Ta młodzieńcza zuchwałość się opłacała: co najmniej dwa filmy, jakie nakręcił z Edwardem Skórzewskim, „Uwaga, chuligani!” i „Pamiątka z Kalwarii”, nie tylko stanowią o obliczu polskiego dokumentu lat 50., ale i pokazały drogę następnym pokoleniom twórców.

Do dzisiaj patrzymy na trylogię Henryka Sienkiewicza przez pryzmat jego filmów. Pytany w jednym z wywiadów-rzek, kiedy po raz pierwszy wpadł na pomysł, by zekranizować to największe dzieło polskiego noblisty Jerzy Hoffman odparł: "Marzyłem o tym od pierwszego roku studiów. Miał na tym punkcie hopla. Koledzy traktowali moje plany, delikatnie mówiąc, z przymrużeniem oka. A dla mnie powieści Sienkiewicza były jak scenariusze". I dodał: "Znajdowałem w sienkiewiczowskich powieściach wszystko, co jest mi bliskie: przygodę rzuconą na historyczne tło, wielkie uczucia i namiętności oraz barwne, pełnokrwiste postaci".


Jerzy Hoffman. Fot. AKPA.

Jako pierwszy powstał "Pan Wołodyjowski" z wybitną rolą Tadeusza Łomnickiego jako Jerzego Michała Wołodyjowskiego, małego rycerza o ogromnej odwadze i równie wielkim sercu. Pięć lat później Jerzy Hoffman nakręcił "Potop", w którym niezapomnianą kreację stworzył Daniel Olbrychski vel Andrzej Kmicic. Film przyniósł reżyserowi nominację do Oscara oraz Złote Lwy na pierwszym FPFF w Gdańsku. Na nakręcenie trzeciej części, a chronologicznie pierwszej - "Ogniem i mieczem" - musiał jednak czeka aż ćwierć wieku. Film miał swoją premierę w stołecznym Teatrze Wielkim w 1999 roku. Romantyczną parę bohaterów zagrali w nim Michał Żebrowski (Jan Skrzetuski) oraz  Izabella Scorupco (Helena Kurcewiczówna), a w Jerzego Wołodyjowskiego tym razem wcielił się Zbigniew Zamachowski. Nie zabrakło też miejsca dla Daniela Olbrychskiego (Tuhaj-Bej), który wystąpił we wszystkich trzech częściach sienkiewiczowskiej epopei, notabene jednych z najdroższych filmów w dziejach polskiej kinematografii. "Ogniem i mieczem" również obsypano nagrodami (trzy Orzeł, Złota Kaczka, nagroda jury na FPFF w Gdyni, nagroda za reżyserię na MFF w Moskwie). W tym samym roku czytelnicy tygodnika "Polityka" umieścili "Potop" na 5. miejscu wśród najciekawszych polskich filmów XX wieku.

Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie. Pochodzi z rodziny lekarskiej. II wojnę światową spędził na zsyłce na Syberii. Zaczynał jako reżyser filmów dokumentalnych, które realizował razem z Edwardem Skórzewskim, swoim przyjacielem z czasu studiów w moskiewskim WGiK-u, który obaj ukończyli w połowie lat 50. XX w. Wspólnie zrealizowali wiele dokumentów oraz kilka fabuł tj. "Gangsterzy i Filantropi", "Prawo i pięść", "Trzy kroki po ziemi". Poza przeniesieniem na ekran sienkiewiczowskiej trylogii w swojej bogatej filmografii ma również takie filmy jak "Trędowata" z Ewą Wiśniewską "Znachor" z Jerzym Bińczyckim w tytułowej roli, "Wedle wyroków twoich", "Piękna nieznajoma", "Stara baśń" oraz - zrealizowany jako ostatni - pierwszy polski film fabularny w technologii 3D (za zdjęcia odpowiadał Sławomir Idziak) - "1920 Bitwa Warszawska".

Jerzy Hoffman jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1983-1987 był jego wiceprezesem. Był też członkiem Komitetu Kinematografii (1987-1989). Przez kilkanaście lat (1980-1997) pełnił funkcję kierownika artystycznego Zespołu Filmowego "Zodiak". Od 1997 jest współwłaścicielem spółki "Zodiak Jerzy Hoffman Production". Należy do Polskiej Akademii Filmowej.

W 2005 roku Jerzy Hoffman otrzymał z rąk ówczesnego ministra kultury medal Zasłużony dla Kultury "Gloria Artis". Rok później dostał Orła - Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Wyróżniono go również Nagrodą Specjalną "Platynowe Lwy" na FPFF w Gdyni (2009).

 

MZ/KJZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Gwiazda Tygodnia: Julia Kijowska
70. urodziny Jerzego Bezkowskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll