PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  4.01.2013
Od 20 grudnia 2012 w Londynie można oglądać wystawę plakatów do filmów Romana Polańskiego, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Z prośbą o realizację londyńskiej do polskiego muzeum wystawy zwrócił się British Film Institute. Jest ona prezentowana w kinie BFI Southbank (dawny National Film Theatre) do 28 lutego 2013 r. i towarzyszy retrospektywie filmów Romana Polańskiego, organizowanej przez BFI. Ekspozycja obejmuje prawie 50 wydanych na całym świecie plakatów różnego formatu do 3 filmów Romana Polańskiego: "Tess", "Chinatown" i "Wstręt" i jest fragmentem wielkiej wystawy monograficznej „Roman Polański. Aktor. Reżyser”, która podróżuje po całym świecie.  Partnerem wystawy jest również Instytut Kultury Polskiej w Londynie.W komunikacie prasowym przygotowanym przez British Film Institute podkreślona została  wyjątkowość kolekcjonowanych przez łódzkie Muzeum Kinematografii materiałów związanych z twórczością Romana Polańskiego, wśród których znajdują się prawdziwe białe kruki, m.in. rzadkie plakaty z Francji, Niemiec, Japonii i Stanów Zjednoczonych.Krystyna Zamysłowska, jeden z kuratorów wystawy, mówi: - To wielki zaszczyt, że możemy zaprezentować część naszej wystawy w Londynie. Ogromnie się cieszymy, że tak szacowna instytucja, o takich tradycjach i zbiorach, zwróciła się do nas z prośbą o przygotowanie ekspozycji. Zaś Piotr Kulesza, drugi kurator, dodaje: - To nie jest nasz pierwszy kontakt z British Film Institute. Co pewien czas realizujemy wspólne projekty,  jak  choćby kilka lat temu - wystawę powojennych plakatów. Pozyskujemy również materiały archiwalne z ich kolekcji.

 

Wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser” powstała w 2009 roku i została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Muzealna kolekcja „Polańskiego” cały czas się powiększa o kolejne eksponaty i jest na bieżąco uzupełniana o materiały z najnowszych obrazów twórcy. W piątek do Łodzi dotarły unikatowe plakaty do filmów „What” i „Frantic” z Argentyny.

Anna Michalska
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  5.01.2013
Zobacz również
70. urodziny Grażyny Dąbrowskiej
Zmarł Tadeusz Paradowicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll