PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.07.2012

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ“ zaprasza na drugą edycję festiwalu „Hommage à Kieślowski“, która odbędzie się w dniach 7-9 września w Sokołowsku na Dolnym Śląsku.

W tym roku, punktem odniesienia do dyskusji nad twórczością Krzysztofa Kieślowskiego jest film „Bez końca“ – uwielbiany przez publiczność, a odrzucony przez krytykę. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Allan Starski, Maciej Dejczer, Katarzyna Figura, Artur Barciś, Marzena Trybała, Maria Pakulnis, Antoni Królikowski, Jacek Petrycki.


Krzysztof Kieślowski na planie "Bez końca" (1984), fot. Filmoteka Narodowa

W tym roku, oprócz dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, w programie znalazły się polskie i zagraniczne filmy, które „dialogują“ z twórczością autora „Dekalogu“. Podczas trzech dni zostaną zaprezentowane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Trestikovej, Jacka Bławuta, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego i Doroty Kędzierzawskiej. Zaplanowano także pokaz specjalny filmu Pascala Verdosciego „Manipulacja” z Sebastianem Kochem i Klausem Marią Brandauerem.  Oprócz pełnometrażowych filmów, zostaną pokazane także etiudy i krótkometrażowe prace zrealizowane przez młodych twórców ze szkół filmowych. W ramach cyklu „Młodzi kręcą“ zostaną zaprezentowane filmy studentów i absolwentów Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących – pomiędzy filmami odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców filmowych, gości specjalnych i krytyków. Dawni współpracownicy i przyjaciele Krzysztofa Kieślowskiego, reżyserzy i osoby związane z branżą filmową opowiedzą o wspólnej pracy z Krzysztofem Kieślowskim oraz  o pokazywanych filmach. Dzięki uprzejmości Carisma Film Group przez cały czas trwania festiwalu będzie można kupić filmy DVD – między innymi "Chłopiec na rowerze" braci Dardenne i „Poliss” w reżyserii Maiwenn Le Besco – jako cegiełki na rzecz odbudowy Sanatorium dr Brehmera i utworzenia Laboratorium Kultury w Sokołowsku.  Studenci i młodzi pasjonaci kina będą mogli wziąć udział w warsztatach krytyki filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, między innymi – Tadeusza Lubelskiego (Uniwersytet Jagielloński), Janusza Wróblewskiego („POLITYKA”), Łukasza Maciejewskiego, Bartosza Żurawieckiego, Marcina Adamczaka (UAM).

Festiwal w Sokołowsku to także wydarzenia towarzyszące – koncerty i wystawy. Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie również premierowy pokaz dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem „Zdjęcie“, który po wielu latach nieobecności wrócił do filmowego obiegu. Film został nakręcony w 1968 roku, zaraz po skończeniu przez Kieślowskiego szkoły. Przez wiele lat nie był nigdzie pokazywany, a jego jedyna kopia, niestety bez dźwięku, znajdowała się w zbiorach TVP. Dopiero dzięki staraniom Mikołaja Jazdona i Marka Hendrykowskiego, odnaleziono ścieżkę dźwiękową i w 2011 wyemitowano film w TVP Kultura. Podczas festiwalu w Sokołowsku na nowo zgrany film zostanie zaprezentowany przed szeroką publicznością i stanie się tematem panelu dyskusyjnego.

W programie festiwalu znalazła się także uroczystość, która powinna ucieszyć wszystkich fanów twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Studio filmowe TOR, podczas uroczystej ceremonii, przekaże materiały archiwalne związane z osobą Krzysztofa Kieślowskiego na rzecz powstającego w Sokołowsku Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

„Hommage à Kieślowski“ to wyjątkowe święto kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz młodzi twórcy szkół filmowych i artystycznych.

Na miejsce spotkania z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego nieprzypadkowo wybrane zostało Sokołowsko. To tu reżyser spędził kilka lat swojego dzieciństwa i rozwijał swoje filmowe pasje, oglądając przez dziurę w dachu kinoteatru Zdrowie swoje pierwsze projekcje. Krzysztof Kieślowski powrócił do Sokołowska po wielu latach, by nakręcić jeden ze swoich pierwszych filmów dokumentalnych pod tytułem „Prześwietlenie”. Dlatego to właśnie w Sokołowsku, w odbudowywanym na ten cel zabytkowym Sanatorium dr Brehmera, Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ“ tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.






KJ
portalfilmowy.pl/informacje prasowe
Ostatnia aktualizacja:  6.07.2012
Zobacz również
Film Norah McGettigan na The Galway Film Fleadh
Kraina Oz niczym wioska hobbitów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll