PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.09.2023
Cztery konkursy, mnóstwo imprez towarzyszących, rozbudowane industry i Platynowe Lwy dla Allana Starskiego. Wiemy już wszystko o 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 5 września 2023 roku w warszawskim kinie Kultura odbyła się konferencja zapowiadająca najbliższą edycję.
Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć podał pierwsze liczby. Festiwal wystawił już 3600 akredytacji. Po pandemicznej przerwie rośnie widownia, w zeszłym roku było to już 57 000 widzów, obecnie organizatorzy spodziewają się ich więcej. Na widzów czeka 12 sal w Teatrze Muzycznym, w GCF i Heliosie. Joanna Łapińska, nowa dyrektorka artystyczna i pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii imprezy, podziękowała przewodniczącemu Rady Programowej Janowi P. Matuszyńskiemu oraz selekcjonerom.  16 filmów w Konkursie Głównym oceni jury pod kierownictwem Filipa Bajona. Warto wspomnieć, że jedyne dwa debiuty z KG to filmy Studia Munka SFP – „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego i „Horror Story” Adriana Apanela. Większość z filmów to premiery polskie. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych bierze udział 25 filmów, a oceni je jury pod przewodnictwem Agnieszki Dziedzic. Cztery filmy mikrobudżetowe oceni jury, któremu przewodniczy Jan P. Matuszyński. W najmłodszym – pod każdym względem – konkursie filmów dla młodej widowni bierze udział pięć nowych filmów, co pokazuje, że polskie kino dla dzieci odradza się dynamicznie.

Konferencja w kinie Kultura, fot. S. Olszewska

- To dla mnie niespodzianka, że w tym roku pojawia się ktoś spoza grona reżyserów – w ten sposób Allan Starski skomentował przyznane mu z inicjatywy SFP Platynowe Lwy. – Nagroda ta pomaga uświadomić sobie ogrom pracy ekip filmowych. Mam nadzieję, że przybliży pracę scenografa filmowego.  Allan Starski zaprezentuje szczególnie ważny dla niego film – „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy, do którego zawsze wracał w rozmowach z wielkim reżyserem. Widzowie uczestniczyć będą w masterclass Starskiego – spotkanie poprowadzi sam Paweł Edelman! Zapowiada się fascynująca rozmowa o „Smudze cienia”, „Pianiście”, „Oliwierze Twiście” i „Dantonie”.

Sekcję Gdynia Dzieciom już od 19 lat organizuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W tym roku jak zwykle zaplanowano spotkania i projekcje dla wszystkich grup wiekowych w kilku miastach. Dwie premiery fabuł pełnometrażowych: „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć i „Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz odbędą się w pierwszy dzień festiwalu rano na Dużej Scenie w Teatrze Muzycznym. Odbędzie się także projekcja filmów Leszka Gałysza w rocznicę urodzin zmarłego kilka lat temu reżysera animacji, członka SFP, jednego z inicjatorów rozbudowy sekcji dziecięcej na FPFF.

Allan Starski, Leszek Kopeć, Joanna Łapińska, fot. S. Olszewska

W jednej z najstarszych sekcji festiwalu, Polonica, znajdują się trzy tytuły: „Delegation” Asafa Sabana, „Norwegian Dream” Igora Leiva Devolda oraz „Disco Boy” Giacomo Abruzzese. Nową inicjatywą dyrektorki artystycznej jest Mistrzowska Piątka,  - pięcioro filmowców (Ewa Puszczyńska, Agnieszka Smoczyńska, Filip Bajon, Jan Matuszyński, Allan Starski) wskaże i omówi najważniejsze dla nich polskie klasyki. Z okazji 100-lecia urodzin Waleriana Borowczyka obejrzymy „Dzieje grzechu” a także „Wniebowziętych” Andrzeja Kondratiuka w 50. Rocznicę powstania. W sekcji Filmy z Gdyni obejrzymy sześć tytułów, w tym coraz popularniejszą „Wolną krowę” Marka Głuszczaka ze Studia Munka SFP oraz głośny już „Sad dziadka” Karola Starnawskiego. „Twarze Agaty” Małgorzaty Kozery, „Apolonia Apolonia” Lei Glob oraz „Ula” Agnieszki Iwańskiej to laureaci Millenium Docs Against Gravity oraz KFF to, jak zwróciła uwagę Joanna Łapińska, trzy portrety kobiet artystek stworzone przez reżyserki. Co za zbieg okoliczności! Wśród pokazów specjalnych warto wymienić pokazy etiud z okazji 75-lecia PWSFTViT (reżyserów biorących udział w konkursach), premiera „Solaris mon amour” Kuby Mikurdy” oraz zrekonstruowany „Tańczący jastrząb” Grzegorza Królikiewicz.

Joanna Łapińska, Krystyna Weiher-Sitkiewicz, fot. S. Olszewska

  Zapowiadaliśmy już bogaty program Gdynia Industry przygotowany przez Olę Salwę – główne tematy to warsztaty zrównoważonej produkcji filmowej, dystrybucja, współpraca z TVP, agenci sprzedaży, debiuty. Jak od pierwszej edycji w 1974 roku, w sobotę odbędzie się Forum SFP. Do tego wydarzenia takie, jak spotkanie dyrektora Radosława Śmigulskiego z filmowcami, wystawy (allana Starskiego i Andrzeja Pągowskiego), promocja książki Macieja Karpińskiego,  spektakl Grażyny Szapołowskiej poświęcony Wisławie Szymborskiej, koncert Retroteki, gala nagród PISF i wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

48. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2023 roku. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest współorganizatorem i współzałożycielem Festiwalu.




Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2023
Zobacz również
„Chleb i sól” i „Braty” na Cierlickim Lecie Filmowym
"Zielona granica": owacje na stojąco dla Agnieszki Holland w Wenecji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll