PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Internetowy pakiet lekcji filmowych EKRAN 2.0 to wyjątkowy projekt w obszarze edukacji filmowej uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

 W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wydały bezpłatny zestaw materiałów dydaktycznych dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych w formie książki i płyty DVD. Od marca w Internecie dostępna jest jego rozszerzona wersja. Pozytywne recenzje i ogromne zainteresowanie skłoniły organizatorów do stworzenia materiałów dydaktycznych przeznaczonych również dla nauczycieli szkół gimnazjalnych. Już od 16 kwietnia pakiet lekcji filmowych EKRAN 2.0 w wersji gimnazjalnej jest dostępny na stronach współorganizatorów: Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (www.nhef.pl) i w internetowej bibliotece treści audiowizualnych NINATEKA EDU Narodowego Instytutu Audiowizualnego.



W skład zestawu wchodzą scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne wraz z fragmentami filmów ilustrującymi tematy poruszane w EKRANIE 2.0. W oparciu o komplet materiałów można prowadzić zajęcia języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie czy godziny wychowawczej. Elektroniczna wersja pakietu lekcji filmowych, stworzona przez ekspertów w dziedzinie filmu i edukacji filmowej, obejmuje zagadnienia m.in.: struktury i narracji filmowej, języka filmowego, zniekształceń rzeczywistości w obrazie filmowym, filmu jako źródła historycznego czy pojęcia audiowizualności. Zestaw pomocy dydaktycznych to przede wszystkim scenariusze lekcji i tekstów literackich, a każde szczegółowo opisane zagadnienie wspierane jest przez fragment filmu. Do rozwijania zagadnień i poruszanych w scenariuszach tematów, które ściśle korespondują z podstawą programową w gimnazjum służą fragmenty m.in. z filmów "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, "Baraka" Rona Frickego oraz teledysków "Hit the Road Jack" zespołu Acid Drinkers. W części przeznaczonej dla szkół ponadgimnazjalnych zagadnienie „związków literatury i dzieła filmowego” nawiązuje do filmu Magdaleny Piekorz "Pręgi" i książki Wojciecha Kuczoka "Gnój", z kolei temat „język filmu i specyfika filmowych środków wyrazu” do "Miasta Boga" Fernando Meirellesa i "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Hasa oraz źródeł literackich: powieści "Miasto i psy" Mario Vargasa Llosy i "Trzech sióstr" Antona Czechowa.

Pakiet został przygotowany z nauczycielami i praktykami edukacji, którzy proponują różnorodne i atrakcyjne formy pracy z młodzieżą. Przy pomocy elektronicznych zastawów nauczyciele wcielą się w rolę mentora oraz przewodnika po świecie kinematografii, w przystępny sposób zapoznają ucznia z rodzajami i gatunkami filmowymi, kolejnymi etapami postawania filmu, ale przede wszystkim postarają się zaszczepić w uczniach pasję do sztuki filmowej.

EKRAN 2.0 po premierze stanie się częścią edukacyjnej multimedialnej biblioteki Narodowego Instytutu Audiowizualnego, NINATEKI EDU, pierwszego w Polsce portalu dotyczącego kultury tworzonego z myślą o uczniach i nauczycielach. W NINATECE EDU znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, wywiady, animacje, filmy eksperymentalne, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne.


GU
NH
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2012
Zobacz również
Kwiecień na dvd i blu-ray
Znamy laureatów festiwalu "Łodzią po Wiśle"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll