PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Debiut Piotra Domalewskiego „Cicha Noc”, wyprodukowany w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka SFP, po czwartym weekendzie w kinach zebrał już 302 461 widzów.
"Cicha Noc" to piąty debiut w historii, nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych główną nagrodą – Złotymi Lwami. Znakomity wynik "Cichej Nocy" już teraz sytuuje film wśród innych debiutów artystycznych, które - obok licznych nagród i wyróżnień - mogły poszczycić się dużą liczbą sprzedanych biletów (m.in. "Pręgi" ok 350 tys. widzów, "Skrzydlate świnie" blisko 340 tys., "Rewers" ponad 406 tys. widzów –na podstawie danych Box Office.pl ). W podsumowaniach roku 2017 czołowi polscy krytycy filmowi wymieniają film Domalewskiego wśród najważniejszych wydarzeń filmowych. „ (…) to nie jest <dom zły>. To dom, w którym miłość walczy z trudnym czasem i codziennymi niespełnieniami” – pisze Barbara Hollender w „Rzeczpospolitej”. „ (…) <Cichą Noc> pokochali również widzowie. Wcale się temu nie dziwię. Każdy ma przecież w sobie taki dom, nawet jeżeli mieszka w willi z ogrodem. Dom i rodzina to wszystko, co kiedyś nas budowało. Nie tylko dobre rzeczy, nie zawsze czułość” – recenzuje film Łukasz Maciejewski w Onet.pl. „W końcu doczekałem się na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni obrazu, który mogę nazwać wybitnym. Film debiutującego w pełnometrażowej fabule Piotra Domalewskiego to kino dojrzałe i przenikliwe. Świetnie zagrane i precyzyjnie poprowadzone przez reżysera” – pisał z Gdyni Łukasz Adamski (wpolityce.pl). „W delikatnej i poruszającej opowieści z fantastycznymi kreacjami właściwie całej bez wyjątku obsady nie czuje się żadnego fałszu. Chłodno, z czułością, reżyser unaocznia lęki wielu polskich rodzin. Sytuacje są jakby wzięte z życia. Dialogi finezyjne jak u Szczerka” – podsumowuje Janusz Wróblewski na łamach „Polityki”.


- Stowarzyszenie Filmowców Polskich od lat wspiera młodych twórców filmowych – mówi Jacek Bromski, prezes SFP. - Produkcja debiutów pełnometrażowych, „trzydziestek”, dokumentów i animacji w Studiu Munka jest wyrazem solidarności środowiska filmowego. Kilkanaście lat temu członkowie Stowarzyszenia Filmowców Polskich podjęli decyzję, aby część swoich tantiem przekazywać na wsparcie młodszych kolegów.

Dawid Ogrodnik i Tomasz Ziętek w filmie "Cicha noc", fot. Studio Munka/SFP.

- "Cicha Noc" przedstawia realistyczny obraz polskiej Wigilii. Ten obraz nie ma nic wspólnego typowymi filmami świątecznymi. Myślę, że ten film przemawia do nas prawdą – o naszych rodzinach, o warunkach życia w Polsce – mówi Jerzy Kapuściński, Dyrektor Artystyczny Studia Munka i producent filmu. - Jednocześnie ta prawda o polskim życiu przekazana jest bez złości, nienawiści. Bohaterowie filmu walczą o lepszą przyszłość, czasem im to wychodzi, czasem nie, ale widz się z nimi identyfikuje. Należy zauważyć, że "Cicha Noc" wchodzi na ekrany w trudnym czasie, między „Listami do M. 3” i „Gwiezdnymi Wojnami”, a mimo to sobie doskonale radzi.

Kapuściński dodaje, że obecnie Studio Munka SFP pracuje nad trzema pełnometrażowymi filmami kinowymi. Jednocześnie trwają prace przygotowawcze do dwóch filmów z pierwszej edycji Programu „60 minut”: jednego z najzdolniejszych absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi Bartosza Kruhlika („Żar”, "Adaptacja") oraz Piotra Adamskiego, artysty plastyka, twórcy wideoartu, który zrealizował w Studiu Munka znakomity film z programu „30 minut” "Otwarcie" (Srebrny Lajkonik dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego).

"Cicha Noc" Piotra Domalewskiego weszła na ekrany 24 listopada 2017 roku. Producentem filmu jest Studio Munka SFP, Canal+ Polska. Film został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

AK
Studio Munka/SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.12.2017
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Pierwszy Jedi
Plakat komedii romantycznej „Podatek od miłości”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll