PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
25 stycznia 2023 roku w kinie Światowid odbyła się uroczysta premiera „Chleba i soli” Damiana Kocura. To jednocześnie okazja, by świętować 15 lat Śląskiego Funduszu Filmowego, który wsparł najnowszą produkcję Studia Munka SFP.
Gośćmi premiery byli:  Damian Kocur (reżyser), Tymoteusz Bies i Jacek Bies (odtwórcy głównych ról), Tomasz Woźniczka (autor zdjęć), Piotr Steczek (koproducent, reżyser castingu i kierownik planu) i Michał Hudzikowski ze Studia Munka. Rozmowę poprowadził Adrian Chorębała.


Przypomnijmy: "Chleb i sól" został w 2021 roku dofinansowany przez Śląski Fundusz Filmowy, a  instytucja filmowa Silesia Film jest koproducentem debiutu. W Katowicach powstały zdjęcia z koncertu w domu kultury a także efektowna scena finałowa w pięknej Sali NOSPR. Damian Kocur przyznał w rozmowie z naszą redakcją, że dla niego, absolwenta WRiTV  Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie: Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego) premiera filmu, w której wzięli udział jego dawni wykładowcy, była szczególnym doświadczeniem. Również w ekipie filmu znaleźli się absolwenci katowickiej szkoły, wśród nich m.in. znakomity autor zdjęć Tomasz Woźniczka oraz zajmujący się w Studiu Munka dystrybucją filmową Michał Hudzikowski. Ze Śląskiem związani są także bracia, odtwórcy głównych ról - pochodzący z Mikołowa Jacek i Tymoteusz Biesowie. "Na Śląsku czuję się najlepiej. A właściwie czujemy" - mówi Tymoteusz Bies w wywiadzie dla Onetu.

Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucja Filmowa SILESIA FILM, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Od 2008 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano już 83 tytuły, które – zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych, zyskując uznanie krytyków i sympatię publiczności – na stałe wpisały się w krajobraz polskiej i światowej kinematografii. Filmy wsparte przez ŚFF obejrzało w polskich kinach prawie 4 miliony widzów!



  Światowa premiera „Chleba i soli” miała miejsce we wrześniu 2022 roku na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Film wszedł na polskie ekrany 27 stycznia, dystrybutorem jest Kino Świat. "Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.


Zdjęcia Tomasza Böhma udostępnione przez organizatora


WRÓB
informacja własna / Silesia Film
Ostatnia aktualizacja:  29.01.2023
Zobacz również
Anna Wróblewska o krajobrazie filmowym po pandemii | INTERFILMLAB 6.0
Spotkanie mistrzów. Roman Polański na przeglądzie Allana Starskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll