PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Lata świetlne” Moniki Proby wracają z 45. Kortfilmfestivalen w Norwegii ze Złotym Krzesłem - nagrodą dla najlepszego filmu w międzynarodowym konkursie krótkich metraży. Wyróżnienie to pozwala produkcji Studia Munka SFP ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.
Organizowany od 1978 roku Kortfilmfestivalen jest drugim najstarszym festiwalem filmowym w Norwegii. Odbywającej się w Grimstad imprezie od początku przyświeca idea popularyzacji kina krótkometrażowego oraz dzielenia się filmowymi doświadczeniami. Dla organizatorów najważniejsze jest budowanie mostów i przekazywanie kompetencji między kolejnymi pokoleniami filmowców. Na program festiwalu składają się konkursy filmów krótkometrażowych, dokumentów oraz teledysków, a pokazom towarzyszą rozmowy z twórcami, koncerty oraz liczne seminaria i dyskusje branżowe.

W tegorocznym Konkursie Krótkich Filmów Dokumentalnych zaprezentowano 27 dokumentów z całego świata. Obok produkcji Studia Munka widzowie mogli obejrzeć filmy m.in. z Kolumbii, USA, Iranu, Iraku, a także Hiszpanii, Włoch, Czech i oczywiście Skandynawii. Jury w składzie: selekcjoner Sundance Film Festival Ash Hoyle, reżyserka filmów krótkometrażowych Odveig Klyve, menedżerka Op-Docs Christine Kecher, holenderska reżyserka kina eksperymentalnego Corinne van Egeraat oraz scenarzysta Jonas Brenna zdecydowało się przyznać Złote Krzesło Monice Probie za delikatną i kompleksową obserwację wiary, humoru i ciepła w obliczu dysharmonii między miłością a tradycją, niezapomnianych i oddanych wierze bohaterów oraz reżyserską konsekwencję.


W filmie powstałym w Studio Munka w ramach programu Pierwszy dokument reżyserka Monika Proba przygląda się historii Witalija – absolwenta prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który nie czuje się gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Zamiast wrócić jako ksiądz na rodzinną białoruską wieś, Witalij decyduje się mieszkać z przyjacielem, z którym tworzy prywatny mikrokosmos na przecięciu tego, co duchowe i co świeckie.

Norweska nagroda dla filmu oznacza, że Studio Munka po spełnieniu odpowiednich warunków formalnych będzie mogło zgłosić obraz Moniki Proby jako oscarowego kandydata w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.

Światowa premiera „Lat świetlnych” odbyła się w maju 2021 roku na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film otrzymał Wyróżnienie Jury w Konkursie polskim. Dokument otrzymał również Wyróżnienie Jury na 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W kwietniu 2022 roku znalazł się zaś w gronie siedmiu tytułów nominowanych do prestiżowej nagrody Doc Alliance wyłanianej przez sieć europejskich festiwali filmów dokumentalnych.

Producentami "Lat świetlnych" z ramienia Studia Munka są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentki i producentki wykonawcze to Tatiana Matysiak, Magdalena Borowiec i Daria Zienowicz ze SQUARE Film Studio. Program Pierwszy dokument finansowany jest ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.06.2022
Zobacz również
"Wiarołom" Piotra Złotorowicza doceniony w USA
Filmy Agi Woszczyńskiej i Tomasza Wasilewskiego premierowo na Nowych Horyzontach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll