PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Irena Strzałkowska, producentka i Honorowa Członkini KIPA, została uhonorowana francuskim Orderem Sztuki i Literatury w stopniu Oficera. Wraz z panią Ireną odznaczenie w stopniu kawalerskim otrzymał reżyser Jan Komasa.
W swoim przemówieniu poprzedzającym wręczenie insygniów Ambasador Francji Frédéric Billet podziękował Irenie Strzałkowskiej za wkład w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy Polską i Francją. Podkreślił uznanie Francuzów dla jej przekonania, że kino powinno łączyć. Zaznaczył między innymi, że dzięki jej staraniom, w kolejnych latach Francja mogła mieć swój zaszczytny wkład w powstanie arcydzieł Krzysztofa Kieślowskiego, w tym trylogii "Niebieski", "Biały" i "Czerwony", która nawiązuje do francuskiej flagi narodowej i do haseł rewolucji francuskiej. Nie bez znaczenia jest również osobiste zaangażowanie Pani Ireny w odnowienie polsko-francuskiej umowy o koprodukcji filmowej.

fot. KIPA

Order Sztuki i Literatury to francuskie odznaczenie honorowe, zarządzane przez Ministra Kultury i Środków Przekazu Republiki francuskiej, które nagradza osoby, które wyróżniły się swoją twórczością na polu artystycznym lub literackim lub wkładem, jaki wniosły we wpływy sztuki i literatury we Francji i na świecie.  

Irena Strzałkowska od wielu lat jest związana z polską kinematografią; nazwana przez Łukasza Maciejewskiego „kolorową eminencją polskiego kina”, co oddaje jej charyzmę i poświęcenie związane z promocją polskiego kina na arenie międzynarodowej. W latach 80-tych odpowiadała za promocję polskiego filmu za granicą w Biurze Komitetu Kinematografii, skąd następnie trafiła do Studia Filmowego „Tor”, dzięki czemu wiele polskich filmów mogło zostać zrealizowanych w koprodukcji z krajami Europy Zachodniej. Od 1991 roku związana była z Funduszem Eurimages, gdzie jako polska reprezentantka wywalczyła wsparcie finansowe dla czołówki polskiego filmu - ponad 40 tytułów, w tym „Idy” i „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego, „Essential Killing” i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Pokotu” Agnieszki Holland”, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak oraz „Fugi” Agnieszki Smoczyńskiej.

Irena Strzałkowska wytrwale i nieustannie wspiera koleżanki producentki i kolegów producentów oraz innych polskich filmowców, udzielając cennych porad i biorąc pod swoje skrzydła najbardziej wymagające i ambitne projekty. Aktywnie działa w KIPA, Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, Stowarzyszeniu Kobiety Filmu, Narodowym Centrum Kultury Filmowej oraz w regionalnych funduszach filmowych. Wspiera swoją działalnością także Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku.
LK
KIPA
Ostatnia aktualizacja:  19.05.2022
Zobacz również
Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku
11. Grand Prix Komeda. W programie pokazy filmów dokumentalnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll