PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.02.2023
Jubileuszową, 25. edycję cieszyńskiego Przeglądu Filmowego Kino na Granicy otworzy wielki koncert muzyki filmowej.
Na otwarciu zagrają Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa razem z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfoniettą Cracovią. Liczne utwory muzyki filmowej wybrzmią w Teatrze im. A. Mickiewicza, tym samym, w którym kręcono niegdyś zdjęcia do „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Mary Komasa podczas Kina na Granicy, fot. KNG

Program koncertu obejmuje fragmenty kompozycji filmowych oraz piosenek będących owocem współpracy twórczej Antoniego Komasy-Łazarkiewicza i Mary Komasy. Będzie składał się z dwóch elementów. Część pierwsza to kompozycje filmowe. Wśród zaprezentowanych tytułów znajdą się utwory z filmów „Pokot” (reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik), „Szarlatan” (reż. Agnieszka Holland), „Quo Vadis, Aida” (reż. Jasmila Žbanić), „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon), „Glass Room” (reż. Julius Ševčík), serialu „Krakowskie Potwory” (reż. Kasia Adamik i Olga Chajdas) i innych. W drugiej części artyści zaprezentują orkiestrowe aranżacje utworów z repertuaru Mary Komasy, w tym jej największe przeboje: „Lost Me”, „Come”, „Degenerate Love” oraz materiał z najnowszego, przygotowanego albumu „Sister”.

Towarzysząca duetowi na scenie Sinfonietta Cracovia to jeden z wiodących zespołów kameralnych w Polsce. Orkiestrę definiuje wszechstronność wykonawcza, precyzja i elastyczność brzmienia, także w składzie symfonicznym. Sinfonietta Cracovia jest ceniona za wykonania muzyki współczesnej w różnych odmianach. Poszukując nowych form, angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość polskich kompozytorów. Występuje także w projektach prezentujących muzykę filmową, w tym na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie i Fimucité na Teneryfie oraz w nagraniach dla kina i telewizji.

Antonii Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa są małżeństwem, które od wielu lat działa jako tandem. On jest kompozytorem, tworzy muzykę filmową i teatralną. Skomponował między innymi muzykę do filmów Agnieszki Holland, Magdaleny Łazarskiewicz czy Filipa Bajona: „W ciemności”, „Powrót”, „Miasto 44”, „Pokot”, serialu „Gorejący krzew”. Był dwukrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orły. W 2008 otrzymał nagrodę European Film Music Trophy for Young Talent za muzykę do filmu „Winterreise” w reżyserii Hansa Steinbichlera. W tym samym roku został wyróżniony nagrodą German Television Music Award, a w 2014 otrzymał Czeskiego Lwa za muzykę do wspomnianego serialu „Gorejący krzew”. Za ten sam film odebrał też Nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej, synem Magdaleny Łazarkiewicz i Piotra Łazarkiewicza, wnukiem publicysty Henryka Hollanda, siostrzeńcem Agnieszki Holland.

Mary Komasa to polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i instrumentalistka. Zadebiutowała w 2015 roku płytą "Mary Komasa". Najbardziej komfortowo czuje się tam w gatunku dream pop, ale w jej muzyce słychać też elementy gospel, bluegrassu, a nawet klasycznego rocka i new wave. Na swojej drugiej płycie, „Disarm” Mary postawiła na połączenie awangardowych brzmień orkiestrowych z progresywną elektroniką. Przy obu albumach współpracowała z mężem Antonim Komasą-Łazarskiewiczem. Sama Mary podkreśla w wywiadach, że traktuje piosenki wizualnie, myśli filmowymi scenami, do których mogłyby pasować poszczególne utwory.
Jest siostrą reżysera Jana Komasy i córką aktora Wiesława Komasy.

Antonii Komasa- Łazarkiewicz i Mary Komasa należą do słynnej polskiej rodziny artystów i twórców filmowych. Pierwsza tak obszerna retrospektywa stworzonych przez nią filmów pod hasłem Filmowy klan będzie jedną z największych atrakcji tegorocznego Kina na Granicy. W Cieszynie, oprócz koncertujących muzyków, pojawią się także Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Laco Adamik, Kasia Adamik, Michał Bielawski, Hanna Bielawska-Adamik oraz współpracujący z nimi: Krzysztof Zanussi i Irena Strzałkowska, Jacek Petrycki, Dorota Roqueplo, Adam Sikora, Katarzyna Dzida-Hamela i Jacek Hamela,  aktorzy: Maria Ciunelis, Sandra Drzymalska, Jacek Poniedziałek, Zbigniew Zamachowski i Grażyna Szapołowska. Wszyscy wezmą udział w pokazach filmów, spotkaniach z publicznością i licznych wydarzeniach towarzyszących. Kino na Granicy pokaże w sumie ponad dwadzieścia filmów autorstwa słynnej rodziny, także nieznane większości publiczności tytuły.

Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  28.02.2023
Zobacz również
Orzeł - historia statuetki
Galeria plakatów Andrzeja Pągowskiego dla Polskich Nagród Filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll