Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
O „Quo vadis”, filmie fabularnym w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, dyskutowali Tomasz Raczek i ks. Andrzej Luter. Do 19 stycznia w kinie Kultura trwa przegląd twórczości Jerzego Kawalerowicza w setną rocznicę jego urodzin.
Film Jerzego Kawalerowicza z 2001 roku jest ekranizacją słynnej powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis”. Akcja toczy się w starożytnym Rzymie za panowania Nerona. Reżyser był odpowiedzialny również za scenariusz swojego dzieła.
Światowa prapremiera "Quo vadis" miała miejsce 30 sierpnia 2001 roku w Watykanie. W wydarzeniu uczestniczył wówczas papież Jan Paweł II. Chwilę później, na początku września, w Teatrze Wielkim odbyła się warszawska premiera filmu Kawalerowicza, a także specjalny pokaz w kinie Relax. W nim uczestniczył ks. Andrzej Luter, który na początku spotkania przyznał, że film mu się wtedy nie spodobał. Rozżalony wyszedł z kina myśląc o poprzednich, wybitnych dziełach Kawalerowicza. Obejrzany, teraz po latach, wydaje się księdzu dużo bardziej wartościowy, szczególnie dzięki postaciom Chilona (Jerzy Trela) i Petroniusza (Bogusław Linda).
ZOBACZ RELACJĘ ZE SPOTKANIA
Tomasz Raczek pytał o zgodność fabuły z faktami dotyczącymi początków Chrześcijaństwa. Ks. Luter opowiedział o akcji filmu, dziejącej się od 63 do 68 roku I wieku po Chrystusie. Wrócił do najciekawszej, według niego postaci, Chilona – podejrzanej kreatury, zdrajcy chrześcijan, filozofa, ale zarazem ofiary nieprzemyślanej brutalności Marka. Chilon przechodzi przemianę; ze złego w człowieka dobrego, wierzącego. Bez wątpienia jednym z najbardziej interesujących bohaterów jest także Petroniusz, popularnie znany w historii rzymskiej jako arbiter elegancji i wyznawca wiary racjonalnej. Ks. Luter zastanawiał się czy samego Kawalerowicza można nazwać „Petroniuszem polskiego filmu”? Był przecież tarczą ochronną dla twórców, pierwszym prezesem SFP. Podsumowując ks. Luter uznał, że najważniejsza w "Quo vadis" jest idea moralna zwyciężająca nad złem.
fot. Borys Skrzyński
Na zakończenie rozmowy Tomasz Raczek zaprosił na scenę Oskara Skocznia, który pracował przy produkcji filmu, zajmując się kostiumami i statystując u Kawalerowicza. Gość wydarzenia opowiedział o współpracy z reżyserem.
Ostatni pokaz i rozmowa w ramach przeglądu:
środa, 19 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek, Jacek Bromski, Janusz Majewski
19:30 Projekcja filmu „Pociąg”
środa, 19 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek, Jacek Bromski, Janusz Majewski
19:30 Projekcja filmu „Pociąg”
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022
fot. Borys Skrzyński/SFP
„Miłość, seks & pandemia”: nowy film Patryka Vegi (zwiastun)
100 lat temu urodził się Jerzy Kawalerowicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023