PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas trwającego Przeglądu filmów Ryszarda Bugajskiego w Kinie Kultura, publiczność miała okazję obejrzeć jeden z najmniej znanych jego filmów - "Clearcut". Obecnie istnieją tylko dwie kopie taśmy nakręconego w Kanadzie dzieła. Wydarzenie było zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Pokaz filmu "Clearcut" był gratką dla wielbicieli twórczości Ryszarda Bugajskiego. Jak wyjaśniła przed projekcją Grażyna Torbicka, obecnie film jest zapisany na dwóch kopiach. Jedna znajduje się w archiwach filmu kanadyjskiego, a druga jest w posiadaniu żony reżysera - Marii Mamony. Wcześniej był również prezentowany na pokazach specjalnych.

ZOBACZ NAGRANIE ZE SPOTKANIA

Dziennikarka w rozmowie z Tomaszem Raczkiem zrekonstruowała genezę powstania filmu, którego premiera odbyła się rok po pokazie "Przesłuchania" na festiwalu w Cannes. Dzięki furorze, którą dzieło Bugajskiego zrobiła na Lazurowym Wybrzeżu, polski reżyser miał do dyspozycji większy budżet i mógł zaangażować popularnych aktorów - m.in. Grahama Greena (nominowanego do Oscara za rolę w "Tańczącym z wilkami".

Głównym bohaterem filmu jest adwokat o hipisowskiej przeszłości i skłonności do pacyfizmu, występujący w obronie wycinanych lasów. Film staje się pretekstem do rozważań nad różnicami kulturowymi Indian i białych, a zarazem próbą obalenia pewnych stereotypów, m.in. o pacyfizmie, opartych na zbytnich uproszczeniach.

- Kiedy Bugajski robił ten film, myślał o Indianach, i konfrontacji starej kultury kanadyjskiej z nowoczesnością nastawioną na zysk. Tymczasem z dzisiejszego punktu widzenia, co innego wydaje się ważne. Kluczową postacią jest adwokat, który próbuje pomóc Indianom i działa w dobrych intencjach, ale ciągle ponosi porażki. Ten temat wydaje mi się dzisiaj bardzo aktualny - powiedział Tomasz Raczek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
fot. Michał Żebrowski/East News/SFP 

Grażyna Torbicka zwróciła uwagę na jeszcze inny aspekt "Clearcut": -Ryszard Bugajski pozostał wierny sobie. Zawsze istotny był dla niego temat walki o prawa człowieka, a tutaj sportretował ludzi wywodzących się z różnych grup społecznych, reprezentujących różne światy. Te świat powinny ze sobą współistnieć, ale zamiast tego wzajemnie się niszczą.

„Przesłuchanie”, "Clearcut" i „Zaćma” oraz rozmowy Grażyny Torbickiej z Krystyną Jandą, Tomaszem Raczkiem, Marią Mamoną, Januszem Gajosem i Arkadiuszem Tomiakiem to główne atrakcje Przeglądu filmów Ryszarda Bugajskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 80. rocznicy urodzin reżysera.

Ryszard Bugajski (1943 - 2019) jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, scenarzystą, wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1973).

Przegląd filmów Ryszarda Bugajskiego odbędzie się w dniach 25 – 27 kwietnia 2023 w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek wydawanych od 19 kwietnia. Jedna osoba może odebrać 4 wejściówki. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane.

PROGRAM

25 kwietnia 2023
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Krystyną Jandą
19:30 pokaz filmu „Przesłuchanie”

26 kwietnia 2023
20:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Tomaszem Raczkiem
20:30 pokaz filmu "Clearcut"

27 kwietnia 2023
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Marią Mamoną, Januszem Gajosem i Arkadiuszem Tomiakiem
19:30 pokaz filmu „Zaćma”
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2023
Zobacz również
W lato druga edycja BiG Festivalowski - Festiwalu Sztuki Pozytywnej
Ogłoszono nominacje do Nagrody KIPA za debiut producencki 2023
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll