PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
O nowych interpretacjach „Matki Joanny od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza – jednego z najwybitniejszych dzieł Polskiej Szkoły Filmowej - rozmawiała Grażyna Torbicka z ks. Kazimierzem Sową. Przegląd twórczości Jerzego Kawalerowicza z okazji 100. rocznicy jego urodzin potrwa w Kinie Kultura do 19 stycznia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W drugim dniu przeglądu odbył się pokaz odrestaurowanej kopii „Matki Joanny od Aniołów”, zrealizowanej na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem, ze scenariuszem reżysera Jerzego Kawalerowicza i pisarza Tadeusza Konwickiego.

Ks. Kazimierz Sowa i Grażyna Torbicka, fot. Borys Skrzyński/SFP

Twórcy siedemnastowieczną historię opętania zakonnic we francuskim Loudun przenieśli do dawnej Rzeczypospolitej, na Smoleńszczyznę. Film odniósł duży sukces na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie w 1961 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Jury przegrywając rywalizację jedynie z „Viridianą” (1961) Luisa Bunuela. 
 

ZOBACZ RELACJĘ ZE SPOTKANIA:
Przed projekcją o filmie rozmawiała Grażyna Torbicka i ks. Kazimierz Sowa. Pojawiło się kilka interesujących sposobów odczytania dzieła. Ks. Kazimierz Sowa stwierdził, że "Matka Joanna od Aniołów" jest arcyreligijna, gdyż mówi o sferze duchowej. Jednak w kręgach kościelnych w PRL-u film Kawalerowicza i Konwickiego wywołał oburzenie ze względu na rzekomo antyklerykalną treść. Grażyna Torbicka nazwała film dyskursem teologiczno-psychologicznym, a ksiądz przyznał, że to nie opowieść o Bogu, ale o namiętnościach duszy człowieka.

Ks. Kazimierz Sowa zwrócił uwagę na strukturę przestrzeni miejsca akcji, czyli na ustuowany na górze klasztor, pośrodku stos po spalonym czarowniku, niżej karczmę. Precyzyjna forma świadczy o znakomitym filmowym warsztacie Kawalerowicza, a czarno-białe, mistrzowskie zdjęcia Jerzego Wójcika kreują tajemniczą atmosferę „Matki Joanny od Aniołów”. Niezapomniane role stworzyli Lucyna Winnicka i Mieczysław Voit jako para zakonników, dramatycznie poszukująca języka dla wyrażenia swoich prawdziwych uczuć.

fot. Borys Skrzyński/SFP

 

Po latach film Jerzego Kawalerowicza oddziałuje na publiczność. Rozmówcy zgodzili się, że demonem w filmie jest miłość rozumiana na wiele sposobów. Kawalerowicz zadaje pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi – Czym jest i co narzuca religia? Jak rozumieć opętanie mniszek? Jak interpretować pełną ukrytych napięć i dwuznaczności relację przeoryszy i księdza? Istotną dziś kwestią jest przedstawienie kobiet jako tych, które w Kościele katolickim mogą być „najwyżej” mniszkami, z drugiej poprzez swoje opętanie pokazują niebywałą siłę. Ks. Kazimierz Sowa zwrócił uwagę na zło tkwiące w ludziach, które dziś wyraża się szczególnie w mediach społecznościowych. Bezdyskusyjna mnogość psychologicznych i filozoficznych kwestii zawartych w dziele Kawalerowicza zaświadcza o jego uniwersalności.

W kolejnych dniach przeglądu odbędą się następujące rozmowy i pokazy:

poniedziałek, 17 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i Konstanty Gebert
19:30 Projekcja filmu „Austeria”

wtorek, 18 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i ks. Andrzej Luter
19:30 Projekcja filmu „Quo vadis”

środa, 19 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek, Jacek Bromski, Janusz Majewski
19:30 Projekcja filmu „Pociąg”

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  19.01.2022
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Nie żyje Robert Stando
Kino Kawalerowicza. Co „Faraon” mówi o współczesności?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll