PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Witali od dziecka marzy, żeby zostać księdzem. Dzieli go od tego jeszcze jeden krok - zgodnie z regułami kościoła prawosławnego musi znaleźć żonę. W oczekiwaniu na zmiany, wynajmuje mieszkanie z przyjacielem z seminarium. W dwóch niedużych pokojach, wśród książek i ikon, budują własny świat, gdzie żyją poza czasem i zasadami codzienności. Mijają lata, a rodzina Witalego na Białorusi wciąż czeka na powrót księdza...
Oto bohaterowie krótkometrażowego dokumentu Moniki Proby „Lata świetlne”. Film został ukończony dosłownie kilka dni temu a będzie miał swoją premierę na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Polskim. Film powstał w działającym przy SFP Studiu Munka.

 
"Lata świetlne", fot. Studio Munka SFP


- Witalego poznałam u wspólnych znajomych. Trudno było go nie zauważyć - wysoki, z podkręconym wąsem, mówił donośnym głosem ze wschodnim akcentem i żartował ze wszystkimi. Okazał się być absolwentem prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie – opowiada Monika Proba. - Nie mieścił się w stereotypowym obrazie przyszłego duchownego: dobrze wykształcony, o liberalnych poglądach i ekscentrycznych manierach. Od dzieciństwa marzył, żeby zostać księdzem, ale po ukończeniu seminarium stanął przed wyborem, który czeka każdego kandydata na prawosławnego duchownego. Aby zostać księdzem, musi się najpierw ożenić. Jeśli tego nie zrobi - zostanie zakonnikiem. Jednak, po ukończeniu nauki Witali nie był jeszcze gotowy na podjęcie tej decyzji. Wspólnie z przyjacielem z seminarium wynajęli mieszkanie, w którym stworzyli własny mikrokosmos. Był on pełen wrażliwości, poczucia humoru i cerkiewnej muzyki. Ich niezwykła relacja oraz życie na styku światów - religijnego i świeckiego interesowało mnie najbardziej podczas kręcenia filmu.

"Lata  świetlne" , fot. Studio Munka SFP

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka, jego producentami są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentkami i producentkami wykonawczymi filmu są: Tatiana Matysiak, Magdalena Borowiec i Daria Zienowicz ze SQUARE Film Studio.  Film powstał w ramach Programu „Pierwszy Dokument”, który został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem zdjęć jest Zvika Gregory Portnoy. Pokaz na Krakowskim Festiwalu Filmowym jest światową premierą dokumentu.

Monika Proba, materiały promocyjne

  Monika Proba urodziła się w Montrealu w 1987 roku. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Sorbonie. Studiowała również w Indonezyjskim Instytucie Sztuki w Jogjakarcie jako stypendystka programu Darmasiswa. Jest absolwentką kursu DOK PRO w Szkole Wajdy, autorką filmów dokumentalnych, reportaży i podcastów.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 30.05. – 06.06.2021 w formule hybrydowej.WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.06.2021
Zobacz również
Rozpoczyna się 61. Krakowski Festiwal Filmowy
40 MiF. Dorota Kędzierzawska przewodniczącą Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll