PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pewnego dnia astronauta NASA Jeff Williams zamieścił na swoim profilu w social mediach zdjęcie mozaiki żyznych pól widzianych z kosmosu. Jego followersi odkryli, że to pola należące do gminy Bychawa na Lubelszczyźnie, gdzie życie toczyło się swoim rytmem, pełnym małych tęsknot i radości oraz przygotowań do największego w regionie festiwalu pierogów. Mieszkańcy Bychawy wznieśli na chwilę głowy i spojrzeli w górę, a potem rozejrzeli się po swojej okolicy…
Oto punkt wyjścia krótkometrażowego filmu dokumentalnego Doroty Roś „Mikrokosmosy”. Film będzie miał premierę na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym w sekcji Panorama Polskiego Dokumentu. Dokument powstał w działającym w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka.

"Mikrokosmosy", fot. Studio Munka SFP

- Pomysł na film wziął się z artykułu w „Polityce” o zdjęciu, które Jeff Williams zrobił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podlubelskim polom i które zachwycony opublikował na swoim Instagramie. Bardzo spodobała mi się ta sytuacja, w której mały gest połączył kosmonautę i schowaną między polami gminę Bychawa – opowiada reżyserka. - Potem okazało się, że mój kolega ze Szkoły Filmowej pochodzi z Bychawy i tak trafiłam na Lubelszczyznę, mając już pewne kontakty na start. Wiedziałam, że chcę opowiedzieć o zbiorowości i oddać jej codzienność. O małych wydarzeniach, z których składa się bychawska rzeczywistość, mikroświatach pełnych małych pasji i większych lub mniejszych radości i smutków. Bardzo chciałam oddać atmosferę, jaka panuje w Bychawie na ziemi i spróbować zderzyć ją z perspektywą tak odległą jak spojrzenie z kosmosu, ale też ze stereotypami i obrazami, jakie mamy, gdy myślimy o małych polskich miasteczkach z perspektywy większych miast.

Film powstał w ramach Programu „Pierwszy Dokument”. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Wonderland Pictures Company. Program „Pierwszy Dokument” został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dorota Woś, fot. Alicja Devaux

Dorota Roś, montażystka i reżyserka, ukończyła PWSFTviT w Łodzi, studiowała też na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Bahcesehir w Stambule. Współtworzyła ponad dwadzieścia krótkich filmów fabularnych i dokumentalnych, pokazywanych na festiwalach na całym świecie, między innymi dokumenty „Jak zostać papieżem?” (reż. Justyna Mytnik), nagrodzony nagrodą dla najlepszego dokumentu krótkometrażowego na Warszawskim Festiwalu Filmowym 2017 i „Family²” (reż. Yifan Sun), nagrodzony Studenckim Oscarem 2019.
61.  Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się  w dniach 30 maja – 6 czerwca 2021 roku w formie hybrydowej.
WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.06.2021
Zobacz również
EKRAN+. Lista zakwalifikowanych projektów
Wielki strach. Nie wybielajmy historii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll