PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film fabularny „Stancja” Adriana Apanela będzie miał światową premierę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowym na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach Programu „30 Minut”. W tej znakomitej komedii z elementami horroru wystąpili znani aktorzy: Agnieszka Warchulska, Jakub Zając, Anna Seniuk, Marian Opania.
Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Silver Frame.  Portal „Polish Shorts” nazwał „Stancję” „wybuchową mieszanką komedii, horroru i satyry społecznej”. Bohater filmu, młody chłopak, puka do drzwi starego domu, chcąc wynająć pokój. Otwiera mu ubrana w szlafrok właścicielka. Kobieta chce się pozbyć niespodziewanego gościa, ale gdy dowiaduje się, że chodzi o wynajem, zgadza się oprowadzić go po domu. Stancja okazuje się zapuszczona, a z każdym zwiedzonym pokojem i kolejnym poznanym lokatorem wydaje się coraz dziwniejsza... Chłopak chce się stamtąd wydostać, ale okazuje się to coraz trudniejsze.

fot. Sylwia Olszewska Studio Munka SFP

 -  Punktem wyjścia do napisania tej historii były moje doświadczenia zarówno z wynajmem pokoi jak i samym procesem szukania, kiedy to czasami po zamknięciu drzwi mieszkania otwierał się świat, którego nikt by się nie spodziewał i którego na pewno nikt nigdy by nie opisał w ogłoszeniu ani nie pokazał w żadnym katalogu. W filmie poznajemy ten świat razem z młodym, nieśmiałym bohaterem  oraz właścicielką, która marzy żeby jej dom przypominał ten znany z „Domku na prerii” mimo że przypomina on raczej coś zupełnie przeciwnego – mówi Adrian Apanel.

W roli głównej wystąpił utalentowany aktor Jakub Zając, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi z 2019 roku (m.in. „Czuwaj”, „Zenek”, serial „Belfer”, „Stulecie Winnych”). Partneruje mu Agnieszka Warchulska (m.in. „Cwał”, „Wieża”, „Dług”, „Teraz ja!”, „Trick”). W wyrazistych rolach drugoplanowych zobaczymy Annę Seniuk, Mariana Opanię, Sonię Mietielicę, Sebastiana Perdka, Paulinę Gałązkę. – To prawdziwy dream team - mówi reżyser. – Wszyscy, których chciałem pozyskać do filmu, zgodzili się po przeczytaniu scenariusza.

 Fot.Sylwia Olszewska Studio Munka SFP

Film powstał w ramach Programu „30 Minut” Studia Munka SFP. Koproducentem „Stancji” jest TVN. Producentem wykonawczym i koproducentem - Silver Frame. Film otrzymał wsparcie Gdyńskiego Funduszu Filmowego. Adrian Apanel jest związany z Gdynią, ukończył Gdyńską Szkołę Filmową. W pracy nad „Stancją” towarzyszyli mu absolwenci GSF: Natalia Nylec i Marek Głuszczak.  Program „30 Minut” współfinansuje PISF.,

fot. Sylwia Olszewska Studio Munka SFP

  Adrian Apanel jest reżyserem i scenarzystą. Nakręconym w trakcie studiów w Gdyńskiej Szkoły Filmowej dokumentem „Niezłomni” debiutował na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W trakcie studiów rozpoczął także współpracę z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, reżyserując dla Instytutu filmy dokumentalne. Jego film dyplomowy, sensacyjna komedia „Rap Braders”, był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach,  między innymi w USA, Indiach czy na Karaibach.

Fot.Sylwia Olszewska Studio Munka SFP

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych KFF jest niezwykle prestiżową sekcją. Laureaci Złotego Smoka i Srebrnych Smoków mogą skorzystać ze skróconej drogi do rywalizacji oscarowej. 61.  Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się  w dniach 30 maja – 6 czerwca 2021 roku w formie hybrydowej.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.06.2021
Zobacz również
Bogusław Zmudziński – filozofia i animacja
Ustawa dla artystów. Artyści o ustawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll