PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Konrad Lenkiewicz, prowadzący legendarne kino studyjne Awangarda, głosami czytelników „Gazety Wyborczej” w Olsztynie otrzymał tytuł Olsztynianina Roku.
„Wynik plebiscytu mnie zaskoczył – przyznaje Konrad Lenkiewicz w rozmowie z „GW”. - Nieskromnie powiem, że po cichu miałem nadzieję na wysokie miejsce, ale byłem pewien, że zwyciężą ratownicy medyczni lub walczące o swoje prawa kobiety. W moim przekonaniu to właśnie którejś z tych grup tytuł „Olsztynianina Roku” należał się bardziej”.

„Ofensywa kaset wideo, które zdominowały rynek filmowy w latach 90., powstanie multikin, które doprowadziły do upadku olsztyńskich kin, czy przeprowadzka do nowego lokum w Książnicy Polskiej. Było kilka chwil załamania, zwątpienia, ale jakoś przez to przeszliśmy dzięki naszym wiernym widzom. Wierzę, że i przez koronawirusa uda nam się przejść” – dodaje.

Czas pandemii to wyjątkowo trudny sprawdzian dla instytucji kultury. Widzowie kina Awangarda okazali się wierną i cierpliwą publicznością. Niemal przez cały ten czas, raptem dwóch tygodni,  seanse były wypełnione w maksymalnym obłożeniu 50 proc. - To nie jest nagroda dla mnie, lecz dla wszystkich widzów kina Awangarda 2 i całej olsztyńskiej kultury – mówi laureat. - W moim odczuciu czytelnicy głosując na mnie zagłosowali na całą olsztyńską kulturę: teatry, muzea, galerie sztuki, filharmonię, które nie poddały się w czasie pandemii, starając się z całych sił walczyć o przerwanie i sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Z całego serca im za to dziękuję.

Konrad Lenkiewicz, fot. archiwum własne

Konrad Lenkiewicz jest filmoznawcą i krytykiem filmowym, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Był wieloletnim dziennikarzem dwutygodnika kulturalnego „Warmia i Mazury”, felietonistą „Dziennika  Pojezierza” ,”Gazety Olsztyńskiej ”, „Gazety  Wyborczej” , publicystą periodyków „Film" , „Ekran" , "Film na świecie”. W latach 80.  wykładał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Współtworzył i zakładał olsztyńskie Dyskusyjne Kluby Filmowe – DKF „Za”, DKF „not”, DKF „Feniks” czy DKF „Magnes”. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie i Prezydium Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. W latach 1995-2000 był członkiem Krajowej Rady Ekspertów Filmowych przy Komitecie Kinematografii. W 2007 roku był dyrektorem organizacyjnym Festiwalu „Wakacyjne Kadry.Cieszyn.Film Festiwal”. W 1990 roku utworzył i prowadził przez wiele lat z Danutą Fedorczuk  Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2. Za swoją działalność związaną z animacją lokalnego życia kulturalnego został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury na Warmii i Mazurach” oraz nagrodami Prezydenta Miasta Olsztyna i Marszałka Województwa za upowszechnianie kultury filmowej. Prowadzone przez niego Kino Awangarda otrzymało w 2009 roku nominację jako najlepsze kino studyjne w Polsce w plebiscycie Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2010 roku otrzymał Złoty Bilet przyznawany przez Stowarzyszenie Kina Polskie za wieloletnie promowanie kina polskiego, zwłaszcza artystycznego i niezależnego. W roku 2011 utworzył w nowym miejscu Kino Studyjne Awangarda 2 ,w którym można oglądać ambitny i artystyczny  repertuar. W listopadzie 2018 roku Konrad Lenkiewicz został wybrany do nowej Rady Sieci Kin Studyjnych jako przedstawiciel Polski północnej.


WRÓB
SFP / Gazeta Wyborcza
Ostatnia aktualizacja:  20.03.2021
Zobacz również
Pięć polskich filmów w Wilnie
„Własne śmieci” z nagrodą na SXSW Film Festival!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll