PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Książka "Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu" po raz pierwszy i w wyczerpujący sposób porusza problem upowszechniania sztuki filmowej w kontekście przemian społecznych, kulturowych i technologicznych.
Redaktorzy naukowi pracy dr Sławomir Rogowski i dr Anna Wróblewska mówią:

Dystrybucja filmów i badania nad widownią to praktyczna dziedzina mediów. Ten obszar badawczy staje się coraz bardziej atrakcyjny. Dzięki różnym aplikacjom i programom on line pozwala na zmianę postrzegania filmu, kina i dystrybucji oraz ich roli kulturowej we współczesnym świecie. Artykuły naukowe i eksperckie podejmują następujące zagadnienia szczegółowe: dystrybucja komercyjna kinowa, dystrybucja filmu artystycznego (w tym działalność kin studyjnych), dystrybucja filmu dokumentalnego, edukacja i kultura filmowa oraz rola i wykorzystanie w dydaktyce, dystrybucja on line, VOD, merchandising, znaczenie dźwięku w dystrybucji w kinie i innych mediach, aspekty prawne.

O tych problemach piszą i dyskutują m.in.: Marcin Adamczak,  Justyna Budzik, Maria Magdalena Gierat, Maciej Gil, Roman Gutek, Krzysztof Kopczyński,  Artur Majer, Karolina Mróz, Sławomir Rogowski, Sławomir Salamon, Anna Sienkiewicz-Rogowska, Agata Sotomska, Anna Wróblewska, Maciej Zabojszcz. Wydanie książki wsparło Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

"Książka w interesujący sposób uzupełnia lukę, która istnieje w polskiej refleksji filmo- czy medioznawczej. Rzeczywiście niewiele jest tomów, które poświęcone byłyby pogłębionemu namysłowi nad rynkiem dystrybucyjnym, szczególnie rynkiem rodzimym  - pisze recenzent, dr hab. Arkadiusz Lewicki, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego. - Wartościowym pomysłem jest połączenie refleksji naukowej z tekstami stworzonymi przez osoby związane z praktyką dystrybucyjną – z osobami prowadzącymi kina, właścicielami firm dystrybucyjnych, prawnikami zajmującymi się tą tematyką czy specjalistami z zakresu edukacji filmowej. Teksty zamieszczone w tomie pokazują problematykę rozpowszechniania dzieł audiowizualnych zarówno w ujęciu historycznym, jak i wskazując najnowsze kierunki kształtujące współczesny rynek, który nie jest już ograniczony wyłącznie do wyświetlania filmów w kinach".



Książka powstała staraniem Laboratorium Badan Telewizyjnych i Filmowych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wydanie książki wsparli:  Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Spis treści i wszystkie informacje dostępne są w sklepie internetowym Wydawnictwa Naukowego Semper: https://semper.istore.pl/pl/p/Dystrybucja-filmowa/23076334

Dane:
Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu. Redakcja naukowa: Sławomir Rogowski, Anna Wróblewska,  B5, s. 425, oprawa miękka, ISBN 978-83-7507-298-3, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2020.

Na okładce projektu Szymona Zaremby widnieje obraz Rafała Olbińskiego „Ghost Train to Alabama”.

gw
Wydawnictwo Naukowe Semper
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2020
Zobacz również
Odsłonięto tablicę upamiętniającą Andrzeja Wajdę
Transatlantyk, Lodołamacz (cz. II) Jak postprodukować w DI Factory i kręcić na Śląsku?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll