PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na zakończonym 20 marca 2021 roku prestiżowym amerykańskim festiwalu SXSW „Własne śmieci” Darii Kopiec otrzymały wyróżnienie w kategorii animowanego filmu krótkometrażowego „za umiejętność opowiadania historii”.
 Film powstał w działającym w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka.

„Nagrodziliśmy "Własne śmieci" za mistrzowskie i eksperymentalne podejście do niezwykle istotnej historii. Stylistyczne wybory, humor, oprawa dźwiękowa, rozwijanie postaci i tempo akcji ożywiają temat, w którym nie jest łatwo przekraczać granice. A jednak tak właśnie się dzieje” - uzasadnili  jurorzy SWXX Film Festival.

Własne śmieci” to film o relacjach w rodzinie, o mozolnej próbie znalezienia własnego głosu. Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.


- Jestem szczerze poruszona nagrodą, tym bardziej, że film „Własne śmieci” jest krótki, bardzo kameralny i traktujący o sprawach bardzo niewygodnych a do tego zrealizowany w tradycyjnych technikach stop – motion. Obawiałam się, że jest to za intymny temat jak na arenę amerykańskiej branży filmowej – mówi Daria Kopiec. - Jestem totalnie zaskoczona i szczęśliwa! Temat tej animacji wpasowuje się w obecną dyskusję społeczną o nadużyciach, przekroczeniach, relacji kata i ofiary. Pytanie jest podstawowe; skąd bierzemy wzorce do takich zachowań? I czy nie warto przyjrzeć się własnym rodzinom.
Film  "Własne śmieci" powstał w Studiu Munka SFP. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Likaon (Justyna Rucińska, Anna Mroczek, Wojciech Leszczyński). Film został zrealizowany w ramach programu Młoda Animacja dofinansowanego przez PISF.

  Film miał premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Srebrnego Lajkonika, otrzymał też Grand Prox na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.03.2021
Zobacz również
Szef kina Awangarda 2 Olsztynianinem Roku
„Raisa” – portret kobiety, która marzy i walczy. Premiera na MFF w Wilnie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll