PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
- Co z tego, że jestem uchodźcą? Czy to znaczy, że nie mogę być damą?- pyta bohaterka dokumentu „Raisa” Dorota Migas-Mazur. Produkcja Studia Munka SFP i Wajda Studio będzie miała swoją międzynarodową premierę na rozpoczynającym się 18 marca 2021 roku Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wilnie.
Film Doroty Migas-Mazur przełamuje schematy opowieści o emigrantach ze Wschodu i ich polskich losach. To piękny portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczeńska kobieta  ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.


Raisa to kobieta, która z wielką odwagą walczy o lepsze życie dla siebie i swoich dzieci. Chciałabym, aby w filmie widz mógł odnaleźć nadzieję na to, że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet tak radykalną, jak ucieczka do obcego kraju – opowiada reżyserka Dorota Migas-Mazur - To także historia o przemocy domowej, która staje się wyjątkowo trudna w sytuacji, kiedy system, w którym żyjemy,  nie chroni nas. Myślę, że w świetle obecnych wydarzeń w Polsce, kiedy stopniowo zabierane jest kobietom prawo do samostanowienia, film staje się także historią ku przestrodze. Realizacja filmu z Raisą była czystą przyjemnością, ponieważ jest to kobieta o wielkiej pogodzie ducha i sile. Jestem jej wdzięczna, że wyruszyła ze mną w tę podróż. Bez jej zaangażowania i wytrwałości ten film nigdy by się nie udał.

"Raisa",  fot. Studio Munka SFP

Film "Raisa" był rozwijany w ramach kursu dokumentalnego DOK PRO w Wajda School. Powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „Pierwszy Dokument”. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Wajda Studio. Autorką zdjęć jest Magdalena Seweryn.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie „Kino Pavasaris” to największe wydarzenie filmowe na Litwie. 26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie odbędzie się online w dniach 18 marca - 5 kwietnia 2021 roku. Filmy festiwalowe będą dostępne na specjalnej platformie cyfrowej, a także w telewizji TELIA i kinie „ŽMONĖS”.

"Raisa",  fot. Studio Munka SFP

Reżyserka filmu Dorota Migas-Mazur jest dokumentalistką i iberystką, właścicielką firmy produkcyjnej Sangaj Studio. Ukończyła Wajda School oraz Reżyserię Filmu Dokumentalnego na London University of the Arts. W latach 2013-2015 współpracowała z Telewizją Polską na stanowiskach montażystki i reporterki. Reżyserowała filmy dla organizacji pozarządowych, m.in. dla 350.org, Ashoka, Amnesty International. Jej krótkometrażowy dokument „7 Hectares Back”, został wyróżniony m.in. przez magazyn Yale Environment 360 w kategorii najlepszy film ekologiczny. Była stypendystką Prezydenta Miasta Warszawy.

Dorota Migas-Mazur, fot. Piotr Maślanka
 


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.03.2021
Zobacz również
„Własne śmieci” z nagrodą na SXSW Film Festival!
Zbigniew Buczkowski - Graj Pan, pisz Pan, bądź Pan…
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll