PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Filmy dwóch zdolnych młodych reżyserek walczą o nominację do Oscara. „Chodźmy w noc” Kamili Tarabury i „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy wygrały prestiżowe festiwale filmowe, co otworzyło im drogę do nagrody amerykańskiej Akademii. Oba filmy powstały w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka.

Film "Chodźmy w noc" Kamili Tarabury w październiku 2020 roku otrzymał nagrodę za najlepszy krótki film aktorski na 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Była to jego światowa premiera. Producentem wykonawczym i koproducentem "Chodźmy w noc" („Into the Night”) jest Papaya Films. Bohaterka filmu, pogrążona w depresji Krysia (Agnieszka Rajda) ucieka z imprezy urodzinowej za zagadkową Majką (Nel Kaczmarek), która prowadzi ją tam, gdzie można się najdotkliwiej sparzyć. Dziewczyny spędzą razem noc, podczas której nauczą się brać odpowiedzialność za siebie, ale też za drugą osobę.  

Zagraniczni recenzenci chwalą scenariusz Niny Lewandowskiej, staranną reżyserię Kamili Tarabury, wnikliwą analizę psychologiczną postaci mimo zwięzłości fabuły, znakomite zdjęcia Patryka Kina a także naturalne, niewymuszone aktorstwo odtwórczyń głównych ról. – „Aktorstwo Rajdy ogromnie przypomina mi młodą Hilary Swank” – pisze Vic Gerami w „The Blunt Post”. Filmem zajmują się agencje Cloud21 oraz Kultura PR International LLC.


Kamila Tarabura, Jerzy Kapuściński, fot. Sylwia Olszewska SFP

Od czasu swojej premiery na prestiżowym festiwalu Visions du Reel "We Have One Heart" podróżuje cały czas. W październiku animowany dokument Katarzyny Warzechy otrzymał Złotego Hugo na Chicago International Film Festival. „Film opowiada podnoszącą na duchu historię niezwykłego ponownego zjednoczenia rodziny na przestrzeni kilku pokoleń oraz odległości geograficznych. Bezbłędnie przeplata rodzinne materiały archiwalne z animacją jak również błyskotliwym głosem narratora. Te wszystkie czynniki tworzą bardzo intymną i unikatową całość, która zasługuje na to ważne wyróżnienie” - uzasadnia swój wybór jury.
 
Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Silver Frame. Film otrzymał wsparcie z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”. Reżyserka, jak i wiele innych twórców filmu związani są z Trójmiastem. Bohaterem filmu Warzechy jest znany gdański artysta performer, muzyk, malarz Adam Witkowski. Kampanię filmu wsparło miasto Gdańsk, a także miasto Sopot oraz sopocka instytucja kultury Goyki 3 Art Inkubator. Filmem zajmuje się agencja The 2050 Group.

Jak napisał „The Hollywood Reporter”, „w tym krótkim filmie opisującej dzieje rodziny łączącej się ponownie za sprawą listów, przestrzeni i czasu, materiały archiwalne i animacja współgrają ze sobą, tworząc opowieść o sile rodzinnych więzi”.

Katarzyna Warzecha, fot. Sylwia Olszewska SFP

  - To, co szczególnie mnie cieszy, to fakt, że do Studia Munka trafia tak wiele młodych, zdolnych reżyserek. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że mamy do czynienia z całą generacją utalentowanych autorek. W ubiegłym roku krótkometrażowe fabuły, dokumenty i animacje reżyserek ze Studia Munka SFP otrzymały rekordową liczbę prestiżowych nagród i wyróżnień – mówi dyrektor artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński.

Film Katarzyny Warzechy powstał w ramach prowadzonego przez Studio Munka Programu „Pierwszy Dokument”. Opiekowała się nim Krakowska Fundacja Filmowa - KFF Sales&Promotion. Fabuła Kamili Tarabury – w ramach Programu „30 Minut”. Koproducentem „trzydziestek” jest TVN. Programy dla Młodych Twórców Studia Munka SFP zostały wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.01.2021
Zobacz również
Branża filmowa w 2020 - podsumowanie (cz. I)
Teaser filmu „Prime Time” Jakuba Piątka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll