PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Polskie kino zaskoczy nas w tym roku wieloma nowościami. Prezentujemy drugą część zestawienia najbardziej oczekiwanych filmów 2021 roku.




"Lipstick on the Glass”, reż. Kuba Czekaj

"Lipstick on the Glass”, fot. Łukasz Bąk/Centrala Film

Emeryka tracąc kontrolę nad swoim życiem w wyniku intrygi tajemniczej postaci nazywanej The Something, porzuca męża i córkę i ucieka do zgromadzenia prowadzonego wyłącznie przez kobiety. Opowieść o potrzebie równości, harmonii między mężczyznami, a kobietami, rodzinie i samorealizacji, a przede wszystkim – o wolności, drodze do poznania samego siebie i pragnieniu wyzwolenia się ze schematów płciowych. W obsadzie znalazły się międzynarodowe gwiazdy, m.in. znani z serialu produkcji HBO „Euforia” Bobbi Salvör Menuez (USA), czy Laura Benson (Francja), którą widzowie mogą kojarzyć z „Touch me Not” . Główną rolę w filmie gra Agnieszka Podsiadlik, którą Czekaj obsadzał w swoich filmach już niejednokrotnie.



"Fisheye", fot. Forum Film

Fisheye to wizjer, a zarazem jedyny kontakt ze światem Anny (Julia Kijowska), która właśnie dokonała wielkiego odkrycia naukowego. Niestety nie dane jest jej nacieszyć się owocami swej pracy. Zostaje porwana i poddana obserwacji w zamknięciu. Przez tytułowy wizjer śledzi życie najbliższych, którzy nie szczędzą wysiłków, by ją odszukać. Jednocześnie nawiązuje skomplikowaną relację z porywaczem (Piotr Adamczyk). Zdesperowana kobieta zaczyna rozumieć, że aby się uwolnić, musi rozwikłać tajemnicę z przeszłości.

„Braty”, reż. Marcin Filipowicz


"Braty", fot. Studio Munka-SFP

Bohater filmu, Filip, ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który  pogrążony w żałobie zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu. W głównych rolach zobaczymy młodych zdolnych aktorów: Huberta Miłkowskiego (Filip), Sebastiana Delę (Bartek), Martę Stalmierską (Klaudia). Wielowymiarową postać Ojca kreuje  znakomity aktor teatralny i filmowy Cezary Łukaszewicz („Komornik”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Belfer”, „Paradoks”, „Kruk”, „Ślad”).

„Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska

"Inni ludzie", fot. Madants

Film na podstawie „Inni ludzie” to dramat opowiadający o losach Polaków, ich relacjach miłosno-erotycznych oraz codziennym życiu. Produkcja skupi się na losach Kamila oraz Iwony. Ta dwójka na pozór nie ma za sobą zbyt wiele wspólnego. Kamil jest raperem z blokowiska i chociaż podoba się kobietom, ma śliczną dziewczynę, to wciąż jako mężczyzna nie jest spełniony – przypadkowe fuchy i pełne sprzeciwu wobec rzeczywistości rapsy nie mogą zapewnić mu utrzymania, przez co żyje wciąż na garnuszku swojej matki. W głównych rolach w adaptacji Innych ludzi pojawili się Jacek Beler, który wcielił się w postać Kamila oraz Sonia Bohosiewicz, która zagrał Iwonę. Magdalena Koleśnik wcieliła się w postać Anety, dziewczyny Kamila, Marek Kalita zagrał Maćka, z kolei Beata Kawka pojawiła się w roli matki Kamila.

„Bo we mnie jest seks”, reż. Katarzyna Klimkiewicz

"Bo we nie jest seks", fot. RE Studio

To historia artystki, która stała się symbolem niezależności nie tylko dla kobiet. Kalina Jędrusik, czyli polska Marylin Monroe – te dwa nazwiska zestawiano ze sobą nie bez powodu. Skandale obyczajowe, elektryzujący seksapil, kultowe anegdoty. W rolę tej niezwykłej gwiazdy polskiego kina wcieliła się Maria Dębska. W filmie pojawią się postaci z otoczenia Jędrusik, w tym Stanisław Dygat, Jeremi Przybora, Barbara Krafftówna, Kazimierz Kutz, Tadeusz Konwicki. Pojawi się również Wiesław Gomułka.

„Proste rzeczy”, reż. Grzegorz Zariczny


„Proste rzeczy”, fot. FixaFilm

Film oparty jest na życiu i realnym doświadczeniu młodej rodziny, która spełnia swoje marzenia o spokojnym i zbalansowanym życiu, poza zgiełkiem dużego miasta. Samodzielnie remontują dom w malowniczej miejscowości na Mazowszu, próbują żyć odmiennie niż większość ich rówieśników, pędzących za stałą pracą w dużym mieście, mieszkaniem na kredyt czy nowymi gadżetami. Z realizacji powziętych celów wytrąca ich pojawienie się brata niedawno zmarłego ojca głównego bohatera. Jego nagła obecność zmusza chłopaka do zmierzenia się z bolesną przeszłością. W filmie zobaczymy m.in. Błażeja Kitowskiego, Magdalenę Sztorc i Tomasza Schimscheinera.


"Żużel", fot. Kino Świat

Film opowiada historię młodego żużlowca, który – jak to w żużlu i w życiu bywa – raz jest zwycięzcą, raz pokonanym. „Zafascynowała nas postawa młodych chłopców, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie i rzeczywistości, w innym tempie. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć” – mówi Dorota Kędzierzawska, reżyser filmu. W rolach głównych zobaczymy m.in. Tomasza Ziętka, Pawła Wilczaka, Żanetę Łabudzką, Mateusza Kościukiewicza, czy też debiutujące na dużym ekranie Jagodę Porębską oraz Karolinę Gołębiowską.


"Broad Peak", fot. East Studio

Ten pierwszy w historii polskiej kinematografii film fabularny podejmujący tematykę himalaizmu, opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. 5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wyruszyła na położony w Karakorum Broad Peak, aby zdobyć upragniony szczyt. Spektakularny sukces, jaki odnieśli, miał jednak wysoką cenę…W trakcie zejścia śmierć ponieśli Berbeka i Kowalski. Kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata poznajemy z perspektywy Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty. Film "Broad Peak" to również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Macieja i Ewę Berbeków. W roli głównej zobaczymy Ireneusza Czopa, żonę Macieja Berbeki – Ewę zagra Maja Ostaszewska.

„Tak ma być”, reż. Łukasz Grzegorzek


"Tak ma być", fot. Koskino

Joanna “Jo” Lisiecka jest kochającą matką, wspierającą żoną, troskliwą córką i świetną nauczycielką. Ale Jo prowadzi podwójne życie. W mieszkaniu po rodzicach, które stanowi jej „Samotnię”, pod przykrywką prowadzenia zajęć pozalekcyjnych, potajemnie spotyka się z kolegą z pracy – Maćkiem. Sytuację komplikuje fakt, że jej syn i syn kochanka są uczniami w tej samej szkole, a jej mąż, Witek, jest tam dyrektorem. W rolach głównych Agata Buzek, Adam Woronowicz i Jacek Braciak.


„Bliscy”, reż. Grzegorz Jaroszuk



"Bliscy", fot. MD4


Alegoryczna przypowieść o ludziach, którzy potrzebują nawiązać prawdziwy kontakt z najbliższymi. Próby te, zabawne i groteskowe w swojej nieporadności, kończą się niepowodzeniem i skazują bohaterów na ciągłe mierzenie się z samotnością. Piotr boi się śmierci. Remedium na swoje lęki poszukuje w magii, religii i psychologii. Niespodziewanie dzwoni do niego Ojciec i prosi, aby Piotr natychmiast przyjechał do rodzinnego domu. Piotr na miejsce dociera równocześnie z Siostrą, której prawie nie pamięta, i której nie poznaje. Ojciec wezwał rodzeństwo ponieważ zaginęła ich Matka. Członkowie rodziny, którzy spotkali się pierwszy raz po wielu latach, wspólnie ruszają na poszukiwania. W filmie zobaczymy m.in. Olafa Lubaszenkę, Izabelę Gwizdak i Adama Bobika.


„Dzień, w którym znalazłem dziewczynę w śmieciach”, reż. Michał Krzywicki


„Dzień, w którym znalazłem dziewczynę w śmieciach”, fot. WonderWoman Production

Rok 2028. Polska jest totalitarnym państwem, zbudowanym na niewolnictwie, które rządzi się swoimi prawami. Więźniowie są pozbawiani tożsamości za pomocą wysycenia w organizmie substancji o nazwie Vaxina. Substancja ta maksymalnie tłumi zmysły i kompletnie resetuje pamięć człowieka. Zbiegła więźniarka – Blue, dzięki przypadkowej ucieczce zaczyna odzyskiwać zmysły i odkrywać świat doznań na nowo. Ukrywając się przed ścigającą ją, okrutną policją napotyka Szymona – niedoszłego samobójcę, który pozornie nie mając już nic do stracenia decyduje się jej pomóc uciec z Polski do neutralnej Szwecji i odzyskać wolność. W obsadzie są m.in. Dagmara Brodziak, Marek Dyjak, Marek Kalita czy Philippe Tłokiński.


"Głupcy", reż. Tomasz Wasilewski



Zdjęcie z planu filmu "Głupcy", fot. materiały prasowe


„Głupcy” to historia Marleny (Kolak), która mieszka na Helu ze swoim mężem Tomaszem (Simlat). Pewnego dnia Marlena otrzymuje informację z warszawskiego hospicjum dotyczącą swojego sparaliżowanego syna Mikołaja. Po wizycie w stolicy, mimo sprzeciwu Tomasza, decyduje się zabrać mężczyznę pod swój dach. Wraz z jego pojawieniem się w domu na jaw zaczynają wychodzić skrywane rodzinne tajemnice. W filmie zobaczymy także m.in. Martę Nieradkiewicz, Tomasza Tyndyka i Katarzynę Herman.



"Prawdziwe życie aniołów", reż. Artur Więcek


"Prawdziwe życie aniołów", fot. Barton Film


Znany i ceniony aktor Adam, przechodzi nagły i rozległy udar. Traci zdrowie i niezbędne do wykonywania swojego zawodu narzędzie – mowę. Pomimo niedającej nadziei diagnozy Agnieszka – żona Adama z uporem i determinacją walczy o jego powrót do zdrowia i na scenę. Czy rodzina i przyjaciele zmotywują Adama by podjął wyzwanie i wydostał się z krainy między jawą, a snem, do której trafił w czasie choroby? Czy Adam wyjdzie z afazji i wróci do swojego życia przed udarem, kiedy był cenionym aktorem i uwielbianym przez studentów pedagogiem? Co tak naprawdę okaże się najważniejsze? W rolach głównych Kinga Preis i Krzysztof Globisz.



"Czarny Młyn”, reż. Mariusz Palej



"Czarny Młyn", fot. TFP


Dwunastoletni Iwo mieszka w małej post PGR-owskiej wsi. Symbolicznym punktem w tym opustoszałym miejscu jest zniszczony Czarny Młyn – niegdyś miejsce pracy wielu rodziców. Łamiąc zakaz zbliżania się do starego Młyna, dzieci przypadkowo uruchamiają jego złą energię. Od tej chwili nic już nie będzie takie samo. Zaczynają ginąć przedmioty, zwierzęta. Znikają dorośli. Z beztroskiego małego egoisty Iwo musi stać się odpowiedzialnym, odważnym chłopcem. Zaczyna doceniać swoją niepełnosprawną siostrę – Melę. Dzieci postanawiają wspólnie pokonać złą moc. W „Czarnym Młynie” zobaczymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Magdalenę Nieć, Janusza Chabiora, Grażynę Bułkę, Magdalenę Różańską, Krzysztofa Kiersznowskiego i Marię Ciunelis. W rolę młodych bohaterów wcielają się: Iwo Wiciński, Pola Galica-Galoch, Oliwia Ogorzelska, Borys Wiciński i Mateusz Winek.

"W2”, reż. Wojciech Smarzowski


"W 2", fot. Studio Metrage


Podobnie jak w "Weselu" z 2004 roku, akcja nowego filmu będzie rozgrywała się w trakcie jednego dnia podczas przyjęcia weselnego. Panna młoda również będzie w ciąży, a jej ojciec w trakcie imprezy będzie załatwiał swoje interesy. Tym razem jednak równolegle będzie toczyła się także historia z przeszłości, osadzona w 1941 roku. Obydwa wątki będą składały się na obraz relacji polsko-żydowskich. A znając filmografię Smarzowskiego, możemy być pewni, że nie będzie łatwo i przyjemnie się temu obrazowi przyglądać. W filmie zobaczymy m.in. Roberta Więckiewicza, Agatę Kuleszę, Michalinę Łabacz, Przemysława Przestrzelskiego, Andrzeja Chyrę, Henryka Gołębiewskiego, Mateusza Więcławka.


Marcin Radomski
artykuł redakcyjny, materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  19.01.2021
Zobacz również
„Szarlatan” z 14 nominacjami do Czeskich Lwów
„Boże Ciało” z nominacją do Nagrody Goya
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll