PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyprodukowane w Studio Munka SFP debiutanckie „Braty” Marcina Filipowicza to film znakomicie zagrany przez trójkę młodych aktorów, którzy właśnie wchodzą przebojem do polskiego kina. Poznajcie Martę Stalmierską, Huberta Miłkowskiego i Sebastiana Delę. Film w kinach od 21 kwietnia.

"Braty” to opowieść o 17-letnim Filipie (Hubert Miłkowski), który nade wszystko kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela). Chłopaki muszą poradzić sobie z niedawną stratą matki oraz pogrążonym w żałobie i zanurzonym w narkotykach ojcem (Cezary Łukasiewicz). W towarzystwie dziewczyny Bartka - Klaudii (Marta Stalmierska) łapią ostatnie momenty beztroski włócząc się po przedmieściach, imprezując, przeżywając miłosne uniesienia i zawody. Nie wiedzą, że za chwilę los wystawi ich na kolejną ciężką próbę. 

Hubert Miłkowski i Sebastian Dela, fot. Studio Munka-SFP

Wcielający się w rolę Filipa 23-letni Hubert Miłkowski to student Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Na dużym ekranie debiutował jeszcze jako licealista, w 2018 roku rolą w filmie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića. Dwa lata później, na pierwszym roku studiów wygrał casting do kryminalnego serialu „W głębi lasu” w reżyserii Leszka Dawida i Bartosza Konopki, gdzie wcielił się w postać młodego Pawła Kopińskiego (dorosłego Kopińskiego zagrał Grzegorz Damięcki). Rok 2021 to kolejne serialowe kreacje w „Pajęczynie” wyreżyserowanej przez Łukasza Jaworskiego oraz „Kruk. Czarny Woron nie śpi” w reżyserii Macieja Pieprzycy, a także duża drugoplanowa rola w „Hiacyncie” wyreżyserowanym przez Piotra Domalewskiego. Obecnie na premierę czeka norwesko-polsko-niemiecki obraz „Norwegian Dream” Leiva Igora Devolda, za rolę w którym Hubert Miłkowski nominowany został do nagrody aktorskiej Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2023.

Rolę Bartka reżyser Marcin Filipowicz powierzył Sebastianowi Deli – pochodzącemu z Krakowa 26-letniemu absolwentowi Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego filmowy debiut to rola Daniela w komediowym horrorze Bartosza M. Kowalskiego „W lesie dziś nie zaśnie nikt” (2020). Dela ma na swoim koncie także duże kreacje w zrealizowanych w 2021 roku filmach „Pittbul” oraz „Miłość, seks i pandemia” Patryka Vegi oraz „Pod wiatr” Kristtofera Rusa (2022), a tak że serialach „Wilk” Jana Dybusa (2021) i „Erynie” Borysa Lankosza (2022). W kwietniu 2023 na HBO Max pojawił się serial „#BringBackAlice” w reżyserii Dawida Nickela, w którym Dela wciela się w rolę Tomka poszukującego swojej zaginionej siostry.

Główna rola kobieca w „Bratach” przypadła w udziale Marcie Stalmierskiej – ubiegłorocznej laureatce Nagrody za debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za role w filmach „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego i „Johnny” Daniela Jaroszka. Pochodząca ze Szczecina 25-latka zdobywała aktorskie szlify najpierw w warszawskiej Akademii Teatralnej, a następnie w Szkole Filmowej w Łodzi. To właśnie kręcąc "Braty" po raz pierwszy stanęła na planie filmowym. Przełomowym dla Marty okazał się rok 2022, a widzowie mogli zobaczyć ją nie tylko w nagrodzonych w Gdyni filmach, ale także „Kryptonimie Polska” Piotra Kumika, „Heli” Anny Kasperskiej oraz II sezonie serialu „Skazana” w reżyserii Bartosza Konopki, z którym współpracowała także na planie „Wyrwy” mającej premierę w marcu br. Rok 2023 zaczęła od zdjęć do komediowego debiutu Adriana Apanela „Horror Story”, powstającego, tak jak "Braty", w Studiu Munka. Podobnie, jak Hubert Miłkowski, Marta Stalmierska również otrzymała nominację do nagrody aktorskiej Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2023 – za kreacje w filmach „Apokawixa”, „Hela” i „Wyrwa”.

Za dobór aktorów do ról w „Bratach” Marcina Filipowicza odpowiadała agencja Bugaj Czajor Casting, która wcześniej zajmowała się reżyserią obsady do takich głośnych tytułów, jak „Boże ciało” i „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, „Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej, „Liczba doskonała” Krzysztofa Zanussiego i seriali „Ślepnąć od świateł” Krzysztofa Skoniecznego oraz „Sexify” Kaliny Alabrudzińskiej i Piotra Domalewskiego.

Premiera „Bratów” miała miejsce w czerwcu 2022 roku na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, gdzie zdobył on Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych za Najlepszy Debiut. Obraz spotkał się również z bardzo dobrym przyjęciem publiczności ubiegłorocznych festiwali Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Octopus Film Festival w Gdańsku. W październiku "Braty" nagrodzone zostały Grand Prix Konkursu Filmów Pełnometrażowych 20. Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy”.

"Braty" to już kolejny debiut zrealizowany w Studio Munka w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducentami "Bratów" są CANAL+ Polska, Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria.

"Braty" pojawią się na ekranach kin 21 kwietnia. Dystrybucją filmu zajmuje się Studio Munka SFP.


MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.04.2023
Zobacz również
Jerzy Stuhr w nowym filmie Nanniego Morettiego. Premiera w Cannes
63. KFF. Nabór na Animated in Poland - do 20 kwietnia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll