PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Braty” - najnowszą produkcję Studia Munka SFP, można już obejrzeć na dużym ekranie. Zapraszamy do obejrzenie krótkiej relacji z premiery, która odbyła się 20 kwietnia 2023 roku w kinie Kultura. O pracy nad filmem i o swoich emocjach opowiadają: reżyser Marcin Filipowicz oraz młodzi aktorzy, odtwórcy głównych ról - Marta Stalmierska, Hubert Miłkowski, Sebastian Dela.
Marcin Filipowicz, fot. Sylwia Olszewska / SFP

"Braty" to historia 17-letniego Filipa (Hubert Miłkowski), który nade wszystko kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela). Chłopaki muszą mierzyć się z niedawną śmiercią matki oraz pogrążonym w żałobie ojcem, który szuka pocieszenia w narkotykach (Cezary Łukasiewicz). Razem z dziewczyny Bartka - Klaudią (Marta Stalmierska) próbują łapać ostatnie momenty beztroski włócząc się po przedmieściach, imprezując, przeżywając miłosne uniesienia i zawody. Nie wiedzą, że za chwilę los wystawi ich na kolejną ciężką próbę...Cała trójka odtwórców głównych ról w momencie realizacji zdjęć studiowała jeszcze aktorstwo na PWSFTViT w Łodzi. Dla Huberta i Marty "Braty" to debiut w tak dużych rolach. W ciągu dwóch lat, jakie minęły od realizacji zdjęć, młodzi aktorzy zdążyli już zdobyć rozpoznawalność i uznanie. Sebastian Dela (ur. 1996) ma na swoim koncie role m.in. w filmach "Miłość, seks i pandemia", w trzydziestce Munka "Mój syn zamyka się w łazience", "Pod wiatr", w serialach "Erynie", "#BringBackAlice".  Hubert Miłkowski (ur. 1999) zaczął grać jeszcze w liceum.  Wystąpił w „Dywizjonie 303”, następnie w "Hiacyncie i w  serialu „W głębi lasu”. Na Off Camera 2023 otrzymał nominację aktorską za rolę w filmie "Norwegian Dream". Marta Stalmierska to jedna z najchętniej obsadzanych młodych aktorek. Dość powiedzieć, że na  festiwalu Mastercard Off Camera jest nominowana do nagrody aktorskiej za rolę w filmach „Hela”, "Apokawixa","Wyrwa". Aktorskim odkryciom w "Bratach" partneruje doświadczony aktor Cezary Łukaszewicz (m.in. "Furioza", "Bartkowiak", "Szadź").

Sebastian Dela, fot. Sylwia Olszewska / SFP

"Braty" To film z gatunku „coming of age” - intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej.   - Chcę opowiedzieć o niezwykle interesującym mnie wewnętrznym świecie nastolatka. To stan totalnego zagubienia i pomieszania pomiędzy wieloma płaszczyznami – w relacji z bratem, ojcem, z młodzieńczą miłością, przede wszystkim z samym sobą - opowiadał w czasie zdjęć w 2020 roku Marcin Filipowicz. - To ten czas, kiedy szuka się swojego miejsca na świecie oraz po omacku buduje się własną tożsamość, wrażliwość i spojrzenie na świat. "Braty" będą filmem o dużym ładunku emocjonalnym, nasiąkniętym klimatem młodości: klimatem buntu, seksu, zranionych uczuć, poszukiwania własnej tożsamości oraz rozczarowaniem dorosłością.

Marta Stalmierska, fot. Sylwia Olszewska / SFP

  I "Braty" właśnie takie są. Światowa premiera filmu miała miejsce w czerwcu 2022 roku na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, gdzie zdobył on Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych za Najlepszy Debiut. Obraz spotkał się również z bardzo dobrym przyjęciem publiczności ubiegłorocznych festiwali Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Octopus Film Festival w Gdańsku. W październiku "Braty" nagrodzone zostały Grand Prix Konkursu Filmów Pełnometrażowych 20. Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy”."Braty" to już kolejny debiut zrealizowany w Studio Munka w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski.  Koproducentami "Bratów" są CANAL+ Polska, Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria.

Hubert Miłkowski, fot. Sylwia Olszewska / SFP

Dystrybucją filmu zajmuje się Studio Munka SFP. Więcej informacji o filmie znaleźć można na stronie www.bratyfilm.pl

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2023
Zobacz również
42. "Młodzi i Film". Oto konkurs pełnych metraży!
Przedstawiamy finalistów konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO 2023
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll