PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W 2021 roku polskie kino będzie rządziło. Przygotowaliśmy zestawienie 30 rodzimych produkcji filmowych, które w ciągu kolejnych miesięcy (po otwarciu kin) mają szansę podbić serca widzów. Przedstawiamy pierwsze 15 tytułów.
"Maryjki", reż. Daria Woszek


"Maryjki", fot. Studio Jutrzenka 

"Maryjki" opowiadają o pięćdziesięcioletniej Marii, która spędza czas głównie w swoim mieszkaniu pełnym podniszczonych figur Maryjek, paląc papierosy, popijając martini, czytając harlequiny i biorąc długie kąpiele przy świecach. Jej rutynę przerywają od czasu do czasu zawsze niezapowiedziane i chaotyczne odwiedziny jej siostrzenicy, Heleny. Ta monotonia kończy się, gdy Maria rozpoczyna hormonalną terapię zastępczą, która ma na nią i jej otoczenie zaskakujący, burzliwy i nieco zabawny wpływ. W filmie występują: Grażyna Misiorowska, Janusz Chabior, Helena Sujecka, Sylwester Piechura, Katarzyna Nosowska.

"Śniegu już nigdy nie będzie", reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert

"Śniegu już nigdy nie będzie", fot. Kino Świat
  
Żenia, pracowity Ukrainiec, zarabia na życie jako masażysta oferujący wizyty domowe mieszkańcom strzeżonego podwarszawskiego osiedla. Jego klienci, aspirujący przedstawiciele klasy średniej, mają jednak wiele niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych. Żenia jest wtajemniczony we wszystkie ich problemy, zmartwienia i sekrety; chcąc nie chcąc staje się dla nich kimś w rodzaju guru. Głęboko ugruntowana duchowość Żeni, jego domniemane uzdrawiające moce oraz szerokie ramiona sprawiają, że staje się on przedmiotem pożądania dla zagubionych dusz. W filmie występują: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza. "Śniegu już nigdy nie będzie" jest polskim kandydatem do Oscara.


"Jakoś to będzie", reż. Sylwester Jakimow

"Jakoś to będzie", fot. Studio Munka-SFP

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele po trzydziestce - Albert, Marcin i Jacek - koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku na obrzeżach miasta. Przez lata trwają w specyficznej przyjaźni, mimo tego, iż nie zawsze popycha ona ich życie do przodu. Losy każdego z nich od samego początku były pasmem niepowodzeń, wynikających z głupoty lub nieodpowiedzialności. Albert, Marcin i Jacek od dzieciństwa wciąż kombinują i szukają sposobów na szybkie wzbogacenie się. Niestety. Pomysły z walką rottweilera w osiedlowej altance czy z symulowaniem wypadku celem wyłudzenia pieniędzy od naiwnych kierowców okazują się mało przyszłościowe. Po kilkunastu latach bezowocnej walki o byt trzej przyjaciele przygotowują się do tej jednej, najważniejszej akcji. Tym razem jednak ma być inaczej. Mają doskonały pomysł i nie zawahają się go zrealizować.W rolach trzech głównych bohaterów zobaczymy młodych, zdolnych aktorów: Dobromira Dymeckiego, Sebastiana Pawlaka, Alberta Osika. Partnerują im m.in. Dorota Pomykała, Piotr Tokarz, Katarzyna Cynke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.
"Sweat", reż. Magnus von Horn
"Sweat", fot. Gutek Film

„Sweat" opowiada o trzech dniach z życia Sylwi Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama. W rolę Sylwii brawurowo wcieliła się Magdalena Koleśnik, obwołana „objawieniem polskiego kina”, czego potwierdzeniem okazały się aż 3 statuetki na festiwalu w Gdyni. Aktorce na ekranie partnerują Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna i Zbigniew Zamachowski.

"Najmro.Kocha, kradnie, szanuje", reż. Mateusz Rakowicz

"Najmro", fot. Mówi Serwis

„Najmro” – film akcji inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego – „mistrza ucieczek”, który 29 razy uciekał z aresztów ośmieszając władze i organy ścigania. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. Król podziemia, legenda za życia. Najmro kradnie, ale jest też człowiekiem honoru i zasad. Wierzy, że okrada system. Nie lubi przemocy. On i jego ferajna zarabiają na włamaniach do Pewexów. Najmro ucieka od szarej rzeczywistość w kolorowy świat szybkich samochodów, pięknych kobiet i dyskotekowych parkietów. W rolach głównych znakomici aktorzy: Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Dorota Kolak, Olga Bołądź oraz debiutująca na dużym ekranie Marta Wągrocka.

"Magnezja", reż. Maciej Bochniak
"Magnezja", fot. Kino Świat

Opowieść jest osadzona w XX-leciu międzywojennym, ukazanym z nieznanej dotąd perspektywy - pełna gwiazd, strzelanin, trupów, zwrotów akcji i szalonego humoru. To "autorska wersja westernu, a w zasadzie easternu. Oto odciętym od reszty kraju skrawkiem ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru" - zapowiada Bochniak. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Kościukiewicz) i Albert Hudini (Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan. W obsadzie znaleźli się m.in. Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Andrzej Chyra i Magdalena Boczarska, Małgorzata Gorol, Borys Szyc, Bartosz Bielenia, Piotr Głowacki, Helena Norowicz, Joachim Lamża oraz rosyjski aktor Andriej Bagirow.

 
"Zupa nic”, reż. Kinga Dębska


"Zupa nic", fot. Next Film
To prequel głośnego filmu Kingi Dębskiej z 2015 roku "Moje córki krowy". Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią (Ewa Wiśniewska), która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek (Adam Woronowicz) i Elżbieta (Kinga Preis). On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi (Rafał Rutkowski). Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. W filmie zobaczymy Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka.


„Ostatni Komers”, reż. Dawid Nickel
 
"Ostatni Komers", fot.Jakub Socha/Galapagos Films
 
Ostatni tydzień szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi. W filmie występują: Michał Sitnicki, Mikołaj Matczak, Sandra Drzymalska, Agnieszka Żulewska, Dobromir Dymecki.

„Prime Time”, reż. Jakub Piątek

"Prime Time", fot. Next Film 

Akcja filmu „Prime Time” rozgrywa się w sylwestra 1999 roku. Uzbrojony Sebastian (Bartosz Bielenia) dostaje się do studia telewizyjnego. Bierze dwoje zakładników: prezenterkę (Magdalena Popławska) i ochroniarza (Andrzej Kłak). Ich życie pozostanie w rękach chłopaka, dopóki stacja nie spełni jego żądania i nie pozwoli mu wejść na wizję podczas największej oglądalności. Premiera filmu odbędzie się na Sundance Film Festival.

"Żeby nie było śladów", reż. Jan P. Matuszyński

"Żeby nie było śladów", fot. Kino Świat

To fabularny film, który został oparty na wątkach zawartych w reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Przemyk został pobity przez milicjantów w maju 1983 roku po rutynowym zatrzymaniu, co doprowadziło do jego śmierci. Następnie ówczesne władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat państwowy - Służbę Bezpieczeństwa, milicję, media, prokuraturę i sądy - aby za wszelką cenę i w majestacie prawa uchronić winnych śmierci 18-latka od jakichkolwiek konsekwencji. W filmie grają Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak oraz Mateusz Górski, który wcieli się w postać Grzegorza Przemyka. W filmie wystąpią także m.in. Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Adam Bobik i Tomasz Kot.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta", reż. Mariusz Wilczyński
"Zabij to i wyjedź z tego miasta", fot. Gutek Film

To dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. Film nagrodzono Złotymi Lwami na 45. FPFF w Gdyni.

„Gierek”, reż. Michał Węgrzyn


"Gierek", fot. Mówi Serwis 

Film opowiadał będzie o latach pomiędzy rokiem 1970 a 1982, czyli od momentu, gdy Edward Gierek objął stanowisko I sekretarza PZPR i wyjechał do Warszawy, po czas po opuszczeniu ośrodka internowania, kiedy nieomal ociera się o śmierć. To opowieść o człowieku i o jego relacjach rodzinnych, a w tle będą historyczne wydarzenia. W filmie wystąpią Małgorzata Kożuchowska i Michał Koterski. W obsadzie filmu są również m.in. Rafał Zawierucha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Sebastian Stankiewicz,  Antoni Pawlicki, Cezary Żak i Agnieszka Więdłocha.

"Geniusze", reż. Thorsten Klein
 "Geniusze", fot. SHIPsBOY

Filmowa biografia wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama, należącego do środowiska słynnej lwowskiej szkoły matematycznej, uczniu Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 r. rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. Film wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein, a główną rolę gra polski aktor Philippe Tłokiński, któremu partnerują m.in. Fabian Kocięcki i Mateusz Więcławek. Film "Geniusze" zrealizowano w koprodukcji - Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski.

"Mistrz”, reż. Maciej Barczewski

"Mistrz", fot. Robert Pałka/Galapagos Films

Historia legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. Obok Piotra Głowackiego w filmie występują m.in. Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak.

„Na pełnej petardzie”, reż. Krzysztof Rzączyński

"Na pełnej petardzie", fot. Kino Świat 

Film poświęcony będzie życiu, pracy oraz walce z chorobą nowotworową księdza Jana Kaczkowskiego. „Na pełnej petardzie” będzie filmem o wielkiej walce. O tym, że życie to seria nieustających potyczek, które nie zawsze kończą się dobrze. O tym, że ludzie nie mają w nich wyboru i muszą mierzyć się z tym, co przynosi los. To także historia o buncie i niezgodzie na zastany porządek. O ścieraniu się dwóch wizji Kościoła – nowej, postępowej i starej uosabianej przez hierarchów. W główną rolę wcieli się aktor Dawid Ogrodnik.
 
Marcin Radomski
artykuł redakcyjny, materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  19.01.2021
Zobacz również
CANAL+ ogłasza finalistów 6. międzynarodowej edycji CANAL+ SERIES LAB
Znamy laureatów European Shooting Stars 2021
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll