PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ostatni weekend okazał się być szczęśliwym dla Katarzyny Warzechy, reżyserki „We Have One Heart”. Animowany film dokumentalny, wyprodukowany w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, został doceniony na trzech międzynarodowych festiwalach. Jeden z nich otwiera „We Have One Heart” drogę do Oscara.
Chicago International Film Festival to najdłużej odbywający się festiwal filmowy w Ameryce Północnej. Poprzez sztukę audiowizualną wspiera międzykulturową komunikację. Jury konkursu dokumentalnych filmów krótkometrażowych: Paloma Martinez, Milad Hosseini-Mozari, Sandra Ignagni przyznało nagrodę Złoty Hugo dla najlepszego dokumentalnego filmu krótkometrażowego dla dokumentu-animacji z programu „Pierwszy dokument” „We Have One Heart” w reżyserii Katarzyny Warzechy. Nagroda Złoty Hugo kwalifikuje do zgłoszenia filmu do nominacji do Oscara.

Kadr z filmu, fot. Studio Munka-SFP

"W tym roku nagroda Złoty Hugo została przyznana filmowi We Have One Heart (Polska) wyreżyserowanego przez Katarzynę Warzechę. Film opowiada podnoszącą na duchu historię niezwykłego ponownego zjednoczenia rodziny na przestrzeni kilku pokoleń oraz odległości geograficznych. Film bezbłędnie przeplata rodzinne materiały archiwalne z animacją jak również błyskotliwym głosem narratora. Te wszystkie czynniki tworzą bardzo intymną i unikatową całość, która zdecydowanie zasługuje na to ważne wyróżnienie." - uzasadnia swój wybór jury.

Central and Easter European Film Festival CinEast w Luksemburgu co roku prezentuje najciekawsze filmy z 20 krajów europejskich. Festiwal trwa 18 dni. Na widzów czekało blisko 100 projekcji, 40 z nich to filmy krótkometrażowe. Wśród nich znalazł się animowany-dokument Katarzyny Warzechy „We Have One Heart”, który urzekł widzów, zdobywając nagrodę publiczności za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Festiwal DocsMX  to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Ameryce Środkowej. Wcześniej znany był jako DocsDF - Festival Internacional de Cine Documental de la Ciudad de México. W tym roku festiwal świętuje swoją piętnastą edycję, podczas której doceniono animację Warzechy. Dokument „We Have One Heart” zwyciężył w sekcji Fragmentos Internacionales.


Film opowiada historię Adama i jego rodziny. Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję wymienianą przed laty przez swoich rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Odnalezienie listów to dla Adama okazja, aby dowiedzieć się czegoś o ojcu, którego dotąd nie poznał. Twórcy „We Have One Heart” połączyli animację, archiwalne zdjęcia, prawdziwą korespondencję oraz współczesne ujęcia filmowe.

- Bohaterów filmu: Adama i Anię Witkowskich znam od wielu lat. To ważne postaci na trójmiejskiej scenie artystycznej. Kiedy Ania opowiedziała mi historię o znalezionym po 40 latach ojcu Adama, wiedziałam, że jest to wspaniały temat na film. Kilka miesięcy szukałam odpowiedniej formy do opowiedzenia tego, co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu. Animacja pomogła mi pokazać świat bohaterów uwiarygodniony materiałem dokumentalnym w postaci listów i zdjęć. Dzięki temu ożywiliśmy ten świat, a ja uniknęłam „gadających głów” – mówi Katarzyna Warzecha.

Film „We Have One Heart” powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Jego producentami są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Film powstał w ramach programu „Pierwszy Dokument” dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym i koproducentem jest firma Silver Frame. Koproducentem filmu jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Dokument został również wsparty przez Miasto Gdańsk.
MR
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  26.10.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
„Między nami” z nagrodą publiczności na Tofifeście
Wystartowała 3. edycja przeglądu filmowego Dni Krytyki Filmowej w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll