PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W 2008 roku na skutek umowy zawartej między Stowarzyszenie, Filmowców Polskich, PISF, TVP i MKIDN powstało Studio Munka. Październikowa premiera krótkich metraży była okazją do jubileuszu Studia i spotkania w gronie gości i przyjaciół.
Jubileuszowy wieczór i premierę krótkich metraży w kinie Kultura prowadził Błażej Hrapkowicz, który przywitał dyrektor biura SFP Adriannę Pierścionek-Podogrodzką, Martę Grelę i Katarzynę Mazurkiewicz z TVN oraz Beatę Pacak z Canal+ . Kiedy na scenę wyszli pracownicy Studia Munka, goście przywitali ich oklaskami. – To duża przyjemność ogłosić 15-lecie Studia Munka. 


- Dziękuję za entuzjazm i talent, bez których te filmy by nie powstały. Nasz sukces to nasi reżyserzy i nasze filmy – powiedziała na wstępie dyrektor ds. produkcji Studia Ewa Jastrzębska. Wspomniała firmy i instytucje, z którymi Studio pracowało przez te lata: najpierw TVP, potem TVN, Canal+ , PISF, Regionalne Fundusze Filmowe, Szkoła Filmowa w Katowicach czy Szkoła Filmowa w Łodzi. Dyrektor Artystyczny Studia Jerzy Kapuściński przypomniał historię Programów dla Młodych Twórców: pomysł Wojciecha Marczewskiego na program Trzydzieści Minut, następnie wieloletnią współpracę z Radami Artystycznymi, między innymi z Pawłem Łozińskim, Robertem Glińskim czy Filipem Bajonem. Wspomniał o roli dyrektor PISF Agnieszki Odorowicz w powstaniu Studia. Dodał, że w ostatnich latach do grona stałych partnerów Studia dołączyły Warszawska Szkoła Filmowa i Gdyńska Szkoła Filmowa. Jak zauważył, dwójka reżyserów, którzy debiutowali programem Trzydzieści Minut, Agnieszka Smoczyńska i Piotr Domalewski ostatecznie pomagali wybierać projekty w programie Sześćdziesiąt Minut. – Dziękuję Jackowi Bromskiemu za wspaniałą współpracę przez te 15 lat – dodał Jerzy Kapuściński.

Ekipa Studia Munka SFP, fot. Sylwia Olszewska / SFP

Marta Grela i Katarzyna Mazurkiewicz z TVN Warner Bros Discovery wręczyły nagrodę publiczności na najlepszy film Studia Munka w przeglądzie „trzydziestek”, niedawno organizowanym na antenie TVN Fabuła. Nagrodę w konkursie KINO 2023 - Debiut Munka otrzymał Piotr Trojan za „Synthol”. Statuetkę odebrała Katarzyna Malinowska ze Studia Munka, gdyż aktor wciąż jeszcze był na planie zdjęciowym. Wkrótce jednak dołączył i chętnie opowiedział o doświadczeniu zdobytym przy okazji realizacji „Syntholu”. To doświadczenie okazało się kluczowe przy jego rozwoju jako reżysera. Aktor, znany z filmów takich, jak „25 lat niewinności” czy „Johnny” przymierza się obecnie do pełnometrażowego debiutu. – To co robicie w Studiu Munka jest wspaniałe. To prawdziwa sztuka – powiedział.

Nagroda dla filmu "Synthol", fot. Sylwia Olszewska / SFP

Następnie na scenę wyszły ekipy premierowych filmów: dwóch „trzydziestek” – „Śmierci frajera” Krzysztofa Grudzińskiego i „Nagiego oka” Haliny Oborskiej oraz dokumentu „Szalona miłość” Martyny Peszko. Po filmach, które oglądała pełna sala widzów,  Błażej Hrapkowicz zaprosił wszystkich na spotkanie z twórcami, a po nim – na jubileuszowe przyjęcie we foyer kina.

Adrianna Pierścionek-Podogrodzka, Jerzy Kapuściński, Katarzyna Malinowska, Maria Sadowska, fot. Sylwia Olszewska / SFP



SZALONA MIŁOŚĆ reż. Martyna Peszko


Ekipa "Szalonej miłości", fot. Sylwia Olszewska / SFP

Magda (36 l.) i Michał (40 l.) poznali się wiele lat temu na warsztatach teatralnych. Dziś zawodowo grają w słynnym Teatrze 21, stworzonym przez osoby z zespołem Downa. Są parą od kilku lat i chcą się pobrać, ale ich rodziny i przyjaciele nie mogą się z tym pogodzić.

Martyna Peszko – Reżyserka filmów dokumentalnych, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Autorka kilku krótkich filmów dokumentalnych. Jej debiutancki film „Powiedz mi coś jeszcze” był pokazywany na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nowe Horyzonty we Wrocławiu, MiradasDoc na Teneryfie oraz na Hot Docs w Kanadzie. Jej drugi film, „Rewolucja 21” miał swoją premierę na 65. Festiwalu Dok Leipzig.  Absolwentka PWST w Krakowie, kursów Instytutu Lee Strasberga w Nowym Jorku oraz programu DOK Pro w Szkole Wajdy. Studiowała również w Conservatoire National d'Art Dramatique w Paryżu oraz na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka nagrody im. Jana Machulskiego dla najlepszej aktorki. Związana z Teatrem Ludowym i Starym w Krakowie, Teatrem Narodowym i Laboratorium Dramatu w Warszawie. W 2020 roku zadebiutowała krótkometrażowym filmem dokumentalnym "Powiedz mi coś jeszcze".
 
ŚMIERĆ FRAJERA reż. Krzysztof Grudziński


Ekipa "Śmierci frajera", fot. Sylwia Olszewska / SFP

„Młody”, członek nacjonalistycznej grupy, mieszka z samotną matką w małym mieście, spędzając swoje życie między siłownią, a sklepem w którym pracuje. Członkowie nacjonalistycznej grupy, piętnują „Młodego” bo jego brat jest gejem, który wyjechał do Warszawy.  Pewnego dnia Młody zostaje szantażem zmuszony do podłożenia bomby na mającej odbyć się w stolicy demonstracji LGBT. W całą sytuację miesza się Matka chłopaka.  „Młody” staje przed dramatycznym wyborem.

Krzysztof Grudziński - Absolwent Reżyserii Gier Video Warszawskiej Szkoły Filmowej. Laureat programu Kreatywna Europa. Twórca i producent gier. Apocalipsis – Harry at the end of the world" "This is the zodiac speaking", Aida, "Poopin".  Reżyser VR -opery "Umarłe Miasto" zrealizowanej w Laboratorium Nowych Narracji VNLAVB / PWSTiF prezentowej min. na Paryskim festiwalu New Images. Producent filmu “Magdalena” pokazywanego na FPFF w Gdyni i nagrodzonego min. na festiwalu OFF Camera.


Ekipa filmu "Nagie oko", fot. Sylwia Olszewska / SFP

NAGIE OKO reż. Helena Oborska

Samotna pokojówka podgląda gości hotelowych, chcąc wypełnić wewnętrzną pustkę. Jej pragnienia pobudza romans z telenoweli, którą obsesyjnie ogląda. Gdy pewnego dnia w hotelu zjawia się aktor ze świeżo obejrzanego odcinka, marzenia głodnej uczuć kobiety zaczynają wykraczać poza jej wyobraźnię. Zrobi wszystko, by zrealizować swoją dziką fantazję i odegrać serialowy romans w rzeczywistości.
 
Helena Oborska urodziła się w 1992 roku w Warszawie. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Wcześniej skończyła Dziennikarstwo i Nauki Polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. W ostatnich latach reżyserowała nie tylko autorskie krótkometrażowe filmy dokumentalne i fabularne, ale także projekty kulturalno-oświatowe, m.in. dla Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Instytutu Goethego. Jej film pt. “Ukąszenie” otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Srebrnego Lajkonika za najlepszy fabularny polski film krótkometrażowy na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

 
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.11.2023
Zobacz również
Stowarzyszenie FILMFORUM ma już 20 lat!
“Opętanie” Andrzeja Żuławskiego po raz pierwszy w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll