PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Debiut Bartosza Kruhlika najlepszym polskim filmem, nagrody aktorskie dla Zofii Domalik i Macieja Musiałowskiego, laury publiczności dla „Maryjek” – oto nagrody w konkursie polskim.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w piątek 25 września 2020 na tarasie krakowskich Sukiennic i była transmitowana na FB festiwalu oraz w portalu Player.pl.

Decyzją Jury Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi" (Jan Komasa, Sophie Hyde i Tom Hall) to argentyński „Maternal” Maury Delpero okazał się numerem jeden. „Film w interesujący i głęboko humanistyczny sposób ukazuje istotę macierzyństwa, bada jego kuszącą i zarazem niepokojącą tajemnicę i to, jak może się zmieniać i zaskakiwać, jednym kobietom łamiąc serce, dla innych będąc źródłem kojącej siły. My, widzowie, sami możemy zweryfikować własną ocenę tak różnych sposobów na przeżywanie macierzyństwa” – czytamy w uzasadnieniu

Bartosz Kruhlik, Jerzy Kapuściński, fot. E. Dufaj / OFF Camera

Jurorzy Konkursu Polskich Filmów Fabularnych - Paul Wesley, Margie Simkin i Oren Moverman - zdecydowali, że główną nagrodę w wysokości 100 000 PLN otrzyma „Supernova” Bartosza Kruhlika, film z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. "Jury wybrało ten film za jego oryginalność i wymowną prostotę zobrazowania prawdy o podziałach politycznych i społecznych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie oraz za olśniewającą strukturalnie fabułę: intymną, emocjonalną, tragiczną, a także metaforyczną” – napisano w uzasadnieniu. Nagrodę odebrali wspólnie reżyser i producent Jerzy Kapuściński.

Konkurs Główny „Wytyczanie drogi” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych są częściami projektu „Obraz świata / Świat w obrazach" realizowanego podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA.

Daria Woszek i Szymon Miszczak, fot. E. Dufaj / OFF Camera

Nagrodę publiczności zdobyły „Maryjki” Darii Woszek – film zdobył nagrodę publiczności ufundowaną przez BNP Paribas Bank Polska S.A.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych ponownie przyznano nagrodę Mastercard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 000 PLN otrzymała Zofia Domalik, która jest jednocześnie laureatką nagrody dla Najlepszej Aktorki (jej partnerem jest Player.pl).  Aktorka wystąpiła w filmie Małgorzaty Imielskiej "Wszystko dla mojej matki". Nagrodę otrzymała „za zniewalający portret opuszczonego dziecka, samotnie walczącego o połączenie z matką, co okazuje się tragicznym rozczarowaniem, oraz za jej zdolność do prowadzenia nas przez cały film, gdzie olśniewa doskonałym występem, pokazując stoicką determinację bohaterki i jej niezwykły hart ducha, dający nadzieję na lepsze”.

Maciej Musiałowski, Zofia Domalik, fot. E. Dufaj / OFF Camera

Najlepszym Aktorem został Maciej Musiałowski za rolę w „Hejterze” Jana Komasy (partnerem jest UPC): „Za stworzenie postaci, która jest jednocześnie głęboko zaburzona, a jej czyny niewybaczalne, ale też wzbudzająca empatię i angażująca swoim losem. Za podarowanie widzowi możliwości wejścia w tak powikłany umysł młodego mężczyzny, którego historia zemsty w świecie cyfrowym może być przestrogą i moralitetem”. Jurorzy przyznali również wyróżnienie aktorskie, które otrzymał Bartłomiej Topa za rolę w "Żelaznym moście" Moniki Jordan-Młodzianowskiej.

Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI trafiła do filmu „A Thief’s Daughter” (reż. Belén Funes). 

  13. Mastercard Off Camera w Krakowie trwał w dniach 11-25 września 2020 w trybie online. Festiwalowy program zgromadził ponad 100-tysięczną publiczność.  
WRÓB
Off Camera
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2020
Zobacz również
"Supernova" ze Srebrną Sową na MFF w Tiranie!
Euzebia Rubaszewska – całe życie w filmie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll