PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krótkometrażowa fabuła ze Studia Munka SFP „Pustostan” zakwalifikowała się do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Rhode Island. Reżyserką filmu jest Agata Trzebuchowska, pamiętna Ida z filmu Pawła Pawlikowskiego.
„Międzynarodowy Festiwal Filmowy Rhode Island  już od 24 lat celebruje niezależnego ducha w filmie i jest przystanią dla niezależnych filmowców z całego świata” – czytamy na stronach Festiwalu. – To jeden z 10 najważniejszych festiwali krótkiego metrażu w Stanach Zjednoczonych – potwierdza Michał Hudzikowski ze Studia Munka SFP. – Laureaci głównych nagród są automatycznie kwalifikowani do konkurencji oscarowej w kategoriach filmów krótkometrażowych. To świadczy o randze tego wydarzenia. Festiwal otwiera także drogę do nagród BAFTA.

"Pustostan", fot. Studio Munka SFP

Bohaterką filmu Agaty Trzebuchowskiej jest Anna, niczym niewyróżniająca się mieszkanka zamkniętego osiedla. Pewnego dnia zagląda do niewykończonego domu z naprzeciwka i postanawia w nim zostać. Obserwując swoich bliskich, nie tylko poznaje ich mniejsze i większe tajemnice, ale przede wszystkim dowiaduje się więcej o samej sobie.

- „Pustostan” to film o kobiecie, która decydując się na pozostanie w opustoszałym domu, przyjmuje nową perspektywę na swoje życie. Podglądając bliskich i sąsiadów, tak naprawdę zwraca się ku samej sobie. W codziennych rytuałach rozpoznaje małe decyzje, które doprowadziły ją do obecnego punktu. Czy z nowo zyskaną świadomością wybrałaby to życie jeszcze raz?  – mówi Agata Trzebuchowska. - To wyjście poza siebie i przyjrzenie się sobie cudzymi oczami wydało mi się uniwersalną fantazją i wdzięcznym motywem do filmowej eksploracji.

"Pustostan", fot. Studio Munka SFP

Agata Trzebuchowska jest reżyserką, scenarzystką, aktorką. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Wajdy.  Jej pierwszy film krótkometrażowy „Skwar” miał premierę na festiwalu Sundance 2017. Międzynarodowa premiera „Pustostanu” odbyła się na festiwalu GO SHORT w 2020 roku. Wcześniej film pokazywany był na Krakowskim Festiwalu Filmowym.


 
Agata Trzebuchowska, archiwum własne

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach dofinansowanego przez PISF programu „30 Minut”. Koproducentem i producentem „Pustostanu” jest Akson Studio (Jan Kwieciński). Koproducentami są: TVN, Coloroffon, Dreamsound.

Flicker’s Rhode Island International Film Festival trwa w dniach 4-9 sierpnia 2020 roku i odbywa się w trybie online.
 


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.07.2020
Zobacz również
Studio Nowe Horyzonty: wykład Film marketing in the future of distribution
Sławy światowej animacji na ANIMARKT Stop Motion Forum 2020
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll