PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Fantastyczne wieści dotarły do nas z Włoch. „Eastern” Piotra Adamskiego, który powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka, wygrał prestiżowy Ischia Film Festival.
„Z intrygującym scenariuszem, wyrazistą reżyserią, przekonującymi interpretacjami aktorskimi <Eastern> jest bez wątpienia najlepszym filmem tegorocznej edycji Ischia Film Festival” - napisali jurorzy w uzasadnieniu. Ponadto Piotr Adamski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera.

W swoim filmie Piotr Adamski kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty. Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece - dwie odważne dziewczyny, rewelacyjne Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska.
 

"Eastern", fot. Studio Munka SFP

-"Eastern" ukazuje dystopijny świat, który rządzi się logiką z przeszłości. Świat, w którym władza (w rodzinie czy w polityce) instrumentalizuje tradycyjne wartości dla własnego interesu. Świat podzielony na Nowaków i Kowalskich oraz jednostkę, która próbuje się z takiej narracji władzy wydostać. "Eastern", czyli western na cywilizowanym Wschodzie" - mówi reżyser Piotr Adamski.

„Dystopijna wizja Polski Adamskiego rządzonej przez kodeks krwi jest szokująca i uderzająca. W swoim mocnym futurystycznym filmie, który przywołuje grecką tragedię, młodzi ludzie są zabijani jak zwierzęta na safari, życie ma cenę określoną w euro a prawnicy traktują sprawy życia i śmierci jako przedsięwzięcie biznesowe - napisano w werdykcie. Równolegle Piotr Adamski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera (Aragonese Castle Award) za „rygorystyczną czystość, jaką udaje mu się utrzymać swoją opowieść, zawieszoną między wyjałowionym światem przyszłości,  brutalnością przodków, między skostniałą dystopią i uświęconą tradycją wojną. Za znakomite poprowadzenie aktorów (w  tym zwłaszcza dwóch młodych bohaterek) za tempo i umiejętność prowadzenia narracji, za pełną klasy reżyserię”.

Piotr Adamski, fot. Robert Jaworski / SFP

"Eastern" Piotra Adamskiego jest obecnie na ekranach polskich kin, film dystrybuuje Against Gravity. Za międzynarodową promocję i dystrybucję odpowiada IKH Pictures Promotion. Reprezentująca firmę Izabela Kiszka-Hoflik podsumowuje:  - Nagroda dla „Easternu” to kolejne potwierdzenie, że ostatnie produkcje Studia Munka SFP cieszą się uznaniem za granicą. Już teraz mogę zdradzić, że to początek festiwalowej drogi tego filmu. Wyrazisty "Eastern" jest też potwierdzeniem dużego kunsztu reżyserskiego, nagroda za reżyserię w pełni więc zasłużona, a proszę pamiętać, że to debiut. Osobiście cieszę się, że nawet w czasach pandemii udaje nam się współpracować z festiwalami i promować kino polskie, które jak widać jest w znakomitej kondycji!

- To znakomita wiadomość. "Eastern", jeden z pierwszych filmów z programu „60 Minut”, w tak udany sposób zadebiutował na arenie międzynarodowej – mówi Jerzy Kapuściński, Dyrektor Artystyczny Studia Munka SFP. – W Polsce momentami film ten miał „pod górkę”, za granicą został znakomicie przyjęty i doceniony. Od początku uważaliśmy, że "Eastern" kreuje niezwykle interesujący obraz rzeczywistości. Mimo iż przedstawia futurystyczną wizję świata, wiele z niej można odnieść do współczesnej Polski.

Maja Pankiewicz na planie, fot. Robert Jaworski / SFP

  Film powstał w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami „Easternu” są: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski. Koproducentem filmu jest Canal+ . Partnerami produkcji są: Coloroffon, Dreamsound i ATM. Program „60 Minut” został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 Ischia Film Festival trwał w dniach 27 czerwca - 4 lipca 2020.WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.07.2020
Zobacz również
KAMERALNE LATO z nowym plakatem i hasłem
Zmarła Barbara Pec – Ślesicka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll