PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.02.2020
W TR Warszawa odbył się przedpremierowy pokaz pełnometrażowego filmu wyprodukowanego przez Studia Munka-SFP – „Eastern” w reżyserii Piotra Adamskiego. Obraz wchodzi do polskich kin 20 marca 2020 roku.
Eastern” to szokująca wizja Polski, w której broń jest legalna, obowiązuje prawo krwawej zemsty, a pomiędzy zwaśnionymi rodami trwa wojna. W tej alternatywnej, dystopijnej rzeczywistości za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Szybko okazuje się jednak, że w takim świecie nikomu nie jest wygodnie. Strach, konieczność wykonania zadania za wszelką cenę i wszechobecna podejrzliwość stają się nie do zniesienia. Czy jest możliwe wystąpić przeciw tak ułożonemu systemowi? Adamski zadaje te bardzo aktualne pytania, sięgając po niezwykłą formę, przywodzącą na myśl nowe kino greckie. Jak pisał krytyk Michał Piepiórka, film Adamskiego to „udany mariaż „Kła” Lanthimosa z „Igrzyskami śmierci”.


Tytuł filmu odnosi się do gatunku filmowego, który kiedyś funkcjonował: - To były westerny robione w krajach komunistycznych – mówił na spotkaniu w TR Warszawa Piotr Adamski. - Właściwie ten gatunek nazywał się Ostern. Nie nawiązujemy do samego gatunku. U nas to jest pewna gra słowna, ponieważ ten gatunek jakoś się nie przebił do współczesności.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

- Rzecz dzieje się pozornie dzisiaj – dodawał prowadzący Roman Pawłowski. - Można powiedzieć, że to to jest alternatywna rzeczywistość współczesna, bo żaden element tej rzeczywistości nie jest nam nieznany – od telefonów komórkowych po centra handlowe czy grodzone osiedla. Alternatywny jest kodeks honorowy.

- Współscenarzysta Michał Grochowiak opowiedział mi pewnego dnia o średniowiecznym kodeksie prawa zwyczajowego, który funkcjonował na terenach współczesnej Albanii – kontynuował Adamski. - To był kodeks właściwy dla tamtych czasów, ale został bardzo dobrze zdokumentowany. W pewnym momencie uznaliśmy, że byłoby bardzo interesujące zasady tego patriarchalnego kodeksu, z jakimś dziwnym prawem krwi i zemsty, przenieść do współczesnej Polski. (…) My jesteśmy z Michałem mniej z filmu, a bardziej z pola sztuk audiowizualnych. Dlatego bliskie jest nam takie myślenie konceptualne, żeby łączyć dwa różne bieguny, z różnych poziomów postrzegania rzeczywistości i przyglądać się co z tego powstanie. (…) Podczas tych rytuałów, rodowych zemst, od każdego cyklu zemsty płaci się podatek. Pomyślałem, że to jest ciekawa metafora tego, że handlujemy przemocą we współczesnych czasach, od wiadomości przez popkulturę.


- To jest dosyć wielowymiarowe, że ten pomysł nas skłonił do napisania scenariusza – mówił z współscenarzysta Michał Grochowiak. - Kanun funkcjonuje po dziś dzień w Albanii. Do dzisiaj się tam zabijają, może trochę inaczej niż u nas w filmie, ale to jest zbliżone. Nas zaintrygowało to, że to jest bardzo blisko, że ta średniowieczna rzeczywistość dzieje się dzisiaj, we współczesnej Europie, a zarazem poza tą Europą. Czytając Kanun dostajemy kolejne elementy rytualne, które świetnie odnajdują się we współczesnej rzeczywistości. Opisują kapitalistyczną rzeczywistość, a są wyjęte z całkowicie innego porządku.

"Eastern” otrzymał aż trzy nagrody na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie w 2019 roku: dla Mai Pankiewicz za odkrycie aktorskie, dla zespołu Pro8l3m za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Dziennikarzy za m.in. „przełamywanie konwencji, nieustanne zaskakiwanie widza oraz dwie postaci dziewczęce, których mogłyby pozazdrościć produkcje Marvela”.

W filmie pojawia się muzyka zespołu Pro8l3m, stworzony przez producenta muzycznego i DJ-a, Piotra „Steeza” Szulca i rapera Oskara Tuszyńskiego. Muzycy zgodzili się udostępnić swój utwór także do stworzenia zwiastuna.

Pokaz filmu „Eastern” odbył się 12 lutego 2020 roku w TR Warszawa. Po seansie miała miejsce dyskusja z twórcami, na której obecni byli reżyser i współscenarzysta Piotr Adamski, współscenarzysta Michał Grochowiak, oraz aktorki Paulina Krzyżańska, Maja Pankiewicz i Magdalena Kuta.

Premiera filmu planowana jest na 20 marca 2020 roku. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.
Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.02.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
„Szarlatan” w dystrybucji Gutek Film
Zwiastun do animacji "Jakub, Mimmi i gadające psy"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll