PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  4.06.2020
"Eastern" Piotra Adamskiego trafi do kin 26 czerwca. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”.

„Eastern” otrzymał trzy nagrody na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie: dla Mai Pankiewicz za odkrycie aktorskie, dla zespołu PRO8L3M za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Dziennikarzy za m.in. „przełamywanie konwencji, nieustanne zaskakiwanie widza oraz dwie postaci dziewczęce, których mogłyby pozazdrościć produkcje Marvela”.


 


Film opowiada o alternatywnej, dystopijnej rzeczywistości znajdującej się za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu. To tam toczy się osobliwa gra. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, naboje można kupić na stacji benzynowej, a życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo bezwzględny kodeks krwi. Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Czy możliwe jest odrzucenie zasad rządzących wszechogarniającą kulturą zemsty, pełną przemocy i terroru? 


Film jest pełnometrażowym debiutem Piotra Adamskiego, który jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. W Studiu Munka SFP wyreżyserował już krótkometrażowy film „Otwarcie”, który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą. Natomiast autorem zdjęć do  „Eastern” jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT oraz asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Nalazek ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”. W efekcie współpracy dwóch twórców powstał film niezwykle oryginalny pod względem wizualnym, wyraźnie wybijający się na tle rodzimej produkcji filmowej.


Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece - dwie odważne dziewczyny. Niezwykły duet młodych aktorek doczekał się po koszalińskim pokazie wielu pochwał: „Jak pisał Martin Rieszke (Filmawka.pl): „A rewelacyjne Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska są twarzami tej szczerości. Nie udają kogoś kim nie są, nie wzorują się na zabijakach z filmów jak 14-letni maniacy produkcji klasy B. Cały czas zachowują swoją naturę – twardą, nieustępliwą lecz równocześnie nie zapominają o swojej naturalnej stronie, niepozbawionej empatii i współczucia”.


Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”. Koproducentem filmu jest Canal+ Polska. Program „60 Minut” został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


MR
Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  7.07.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Wyjątkowo dużo zgłoszeń na Script Pro 2020
Film Magnusa von Horna w selekcji Cannes 2020
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll