PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Znamy już laureatów tegorocznego festiwalu Slamdance. Wśród nagrodzonych filmów znalazły się aż dwie polskie produkcje krótkometrażowe.
Festiwal Filmowy Slamdance to jeden z największych na świecie festiwali filmów niezależnych. Organizowany jest od 1995 roku w Park City w stanie Utah. Pierwsza edycja festiwalu zorganizowana została przez grupę wywrotowych filmowców, których filmy nie dostały się do programu festiwalu Sundance. Czuli oni potrzebę pokazania swoich filmów, więc zorganizowali własny festiwal, którego mottem jest „od filmowców dla filmowców”. W ciągu dwudziestu lat historii festiwal otworzył drogę do sławy takim reżyserom jak Christopher Nolan, Marc Forster, Jared Hess, Oren Peli, Benh Zeitlin, Seth Gordon, Lynn Sheltona czy Lena Dunham.

Najlepszym krótkometrażowym filmem eksperymentalnym został film Magdy Jaroszewicz. „Shooting stars” to niezwykły dokument w którym widz bierze udział w obserwacji jednej nocy na jednej ulicy. Widzi tylko to, co potrafi sobie wyobrazić, słyszy tylko to, co chce usłyszeć. Zdystansowane oko przybliża i wyostrza obrazy, ale ich interpretacja pozostaje w głowie obserwującego. Każdy wyniesie z tej obserwacji swoją własną historie. Można dyskutować o jej treści zgodnie z własnymi doświadczeniami, pamiętając o tym jak mocno uwikłani jesteśmy w manipulacje mediów i innych zewnętrznych bodźców. Punktem wyjścia jest obraz, wygenerowany w głowie obserwatora. Obserwator jest przewodnikiem, ale to widz nadaje tej nocy znaczenie. Producentem nagrodzonego filmu jest Matata Studio.

Z kolei wielka nagroda Jury dla najlepszej animacji krótkometrażowej powędrowała do „Duszyczki” Barbary Rupik.  Film otrzymał również CreativeFuture Innovation Award. Nagrodzona produkcja opowiada o martwym ciele znajdującym się nad brzegiem rzeki. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie. Producentem nagrodzonej animacji jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna.

Na festiwalu można było również zobaczyć „Wnętrze lwa” Karola Lindholma.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej, a listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.
AK
Polish Animations
Ostatnia aktualizacja:  4.02.2020
Zobacz również
fot. PWSFTviT
Script Fiesta: Ruszyły nabory na dwa warsztaty scenariuszowe
Tryumfy i ekologia. Dobry czas dla animacji stop motion
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll