PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 21 do 27 marca 2017 roku w Wiedniu odbędzie się piąta edycja międzynarodowego festiwalu filmowego LET’S CEE. W programie znalazło się 141 produkcji z centralnej i wschodniej Europy – a także po raz pierwszy z Austrii. Wszystkie filmy pokazane zostaną w oryginalnej wersji językowej z angielskimi lub niemieckimi napisami.
Polska kinematografia będzie w tym roku szczególnie mocno reprezentowana. Do tegorocznego konkursu filmów dokumentalnych zakwalifikowały się dwa filmy. „Komunia” Anny Zameckiej, w którym 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się autystycznym bratem, zagubionym ojcem i mieszkającą w separacji matką, ale przede wszystkim stara się o odbudowanie rodzinnych więzi w obliczu nadchodzącej komunii świętej oraz „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, czyli opowieści 21 ludzi spotkanych w nowojorskim metrze. O miano najlepszego filmu w głównym konkursie filmow fabularnych powalczy mocny i kontrowersyjny debiut Bartosza M. Kowalskiego "Plac zabaw", stawiający pytania o  przyczyny zbrodni popełnianych przez dzieci. Anna Zamecka, Piotr Stasik i Bartosz M. Kowalski osobiście przedstawią filmy wiedeńskiej publiczności.

W ramach Polskiego Weekendu zaprezentowane zostaną cztery produkcje. „Obce Niebo”, dramat rodzinny w reżyserii Dariusza Gajewskiego opowiada historię pary polskich emigrantów w Szwecji, usilnie walczących o prawo do opieki nad własnym dzieckiem. Komedia Mitji Okorna, "Planeta Singli", przedstawia przeżycia Ani, samotnej nauczycielki muzyki i zręcznie wplata w fabułę ostrą krytykę współczesnego społeczeństwa; po filmie na pytania publiczności odpowiadać będzie producent Radosław Drabik. Film przygodowy „Za niebieskim drzwiami” Mariusza Paleja bazuje na książce dla dzieci o tym samym tytule autorstwa Marcina Szczygielskiego (który potwierdził przyjazd do Wiednia), porusza temat przyjaźni i samotności. Małgorzata Walczak zaprezentuje w Wiedniu wyprodukowany przez nią film dokumentalny „Dotknięcie anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego, w którym ocalały z Holocaustu Henryk Schönker powraca po 70 latach do miejsc swojej młodości – i do lat pod nazistowskim terrorem.

W ramach Retrospektywy Andrzeja Wajdy, do której wyboru filmów dokonał dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn, przedstawionych zostanie 5 filmów zmarłego w 2016 roku reżysera. „Kanał”, „Popiół i diament”, "Niewinni czarodzieje", "Człowiek z marmuru" oraz "Człowiek z żelaza" zostaną wyświetlone po raz pierwszy w Austrii na wielkim ekranie w cyfrowo odrestaurowanej wersji. Prezentację klasyki polskiego kina uzupełniają filmy: "Aktorzy prowincjonalni" Agnieszki Holland, "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego, "Rysopis" Jerzego Skolimowskiego, "Szatan z siódmej klasy" Marii Kaniewskiej oraz niemy film „Zew Morza” Henryka Szaro. Ten ostatni pokazany zostanie z muzyką na żywo w wykonaniu pianisty Gerharda Grubera. Program pozakonkursowy uzupełnia prezentacja polskich filmów animowanych z okazji 70-lecia polskiej animacji, wśród nich "Ziegenort" Tomasza Popakula, "Do serca twego" Ewy Borysewicz i "Łaźnia" Tomka Duckiego. Wreszcie, w programie filmów krótkometrażowych, znalazły się „Polish Women on Strike” Kasi Prus, „Matka” Piotra Gołębiewskiego, "Adaptacja" Bartosza Kruhlika i „Dostrzegalna” Magdaleny Jaroszewicz.

Wiele filmów pokazanych zostanie w obecności zaproszonych gości z Polski, niektóre z rozmów poprowadzi osobiście jeden z festiwalowych kuratorów, Tomasz Raczek. Daty pokazów, lista gości oraz pełen program festiwalu dostępne są na stronie festiwalu pod adresem www.letsceefilmfestival.com.






AK
LET’S CEE Film Festival 2017
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2017
Zobacz również
TRANSATLANTYK: Siła Kobiety motywem przewodnim tegorocznej edycji
Orły 2017: Zwycięża "Wołyń"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll