Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
8 października 2021 roku w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbyła się gala finałowa 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.
W trakcie dziewięciu dni Festiwalu widzowie zobaczyli filmy w cyklach – Panorama Kina Światowego, Nowe Kino Skandynawskie, Kino: Miłość, Lamy dzieciom oraz Seriale. Pokazy filmowe połączone były interesującymi spotkaniami filmowymi - festiwal odwiedzili liczni goście (część z nich niestety online) m.in. Władysław Kozakiewicz („PO ZŁOTO. Historia Władysława Kozakiewicza”), Łukasz Grzegorzek, Weronika Bilska i Paweł Kruszelnicki ("Moje wspaniałe życie"), Tomasz Wolski („1970”), Grzegorz Zariczny („Proste rzeczy”), Iwona Siekierzyńska („Amatorzy”), Tomasz Jurkiewicz („Każdy ma swoje lato”).
W ramach wydarzeń towarzyszących, przy współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego odbył się Masterclass z Julią Orlik absolwentkę Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, autorkę nagradzanych filmów animowanych "Jestem tutaj", „Mój dziwny starszy brat” oraz „Bankiet”.
Arkadiusz Jakubik, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy
W tym roku statuetkę Honorowej Lamy za całokształt twórczości odebrał Arkadiusz Jakubik, aktor, reżyser, muzyk. Gala wręczenia nagrody odbyła się w 30 września, w Strzeleckim Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, jego rodzinnym mieście. Dzień później, na Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, w której właśnie się znajdujemy, razem z zespołem Dr Misio, energetycznym koncertem zainaugurował tegoroczny festiwal.
Łukasz Grzegorzek, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy
Podczas tegorocznej gali finałowej po raz pierwszy przyznano nagrody w Konkursie Filmów Fabularnych oraz Konkursie Filmów Dokumentalnych. Jury w składzie: Katarzyna Kalwat, Anita Piotrowska i Rafał Mościcki przyznało Grand Prix filmowi "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka (fabuła) oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (dokument). Dodatkowo, ze względu na wysoki i wyrównany poziom konkursu Jury zdecydowało się przyznać w każdej z kategorii wyróżnienia – dla Agnieszki Polskiej za reżyserię „Hura. Wciąż żyjemy!” oraz Michała Kaweckiego za dokument „Antybohater”.
Anita Piotrowska, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy
W selekcji krótkich metraży znalazło się 46 filmów, podzielonych na trzy kategorie – fabuły, dokumentu i animacji. Wyboru zwycięzców dokonało jury młodych krytyków filmowych w składzie: Diana Dąbrowska, Dawid Myśliwiec i Sebastian Smoliński. W kategorii filmów fabularnych Grand Prix zdobył film Michała Ciechomskiego „Uległość”, a wyróżnienia trafiły do Karola Lindholma za "Ostatni gwizdek" oraz Jagody Madej za „Człowieka, który kupił mleko” (oba filmy ze Studia Munka SFP). W sekcji dokumentów główna nagroda powędrowała do Doroty Migas-Mazur za film ze Studia Munka SFP "Raisa", a wyróżnienia jury przyznało "Opus magnum" Filipa Bojarskiego oraz „Koncertowi balkonowemu” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich. Lamę dla najlepszej animacji otrzymała natomiast Julia Orlik za film "Jestem tutaj" – wyróżnionego też Nagrodą Publiczności – a wyróżnienia otrzymali Klaudia Ptasińska za film „Czarodzielnica” oraz Paweł Kleszczewski i Kasia Zimoch za film „Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje”. W konkursie filmów amatorskich jury w składzie Paweł Klimczak, Marta Ochman, Marta Wolna nagrodziło „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stoiczyńskiej.
Jagoda Madej, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy
W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu.
W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu.
WRÓB
Opolskie Lamy
Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021
Millennium Docs Against Gravity w… Nowym Jorku
Pasmo filmowe na Festiwalu Conrada
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024