PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
8 października 2021 roku w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbyła się gala finałowa 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.
W trakcie dziewięciu dni Festiwalu widzowie zobaczyli filmy w cyklach – Panorama Kina Światowego, Nowe Kino Skandynawskie, Kino: Miłość, Lamy dzieciom oraz Seriale. Pokazy filmowe połączone były interesującymi spotkaniami filmowymi - festiwal odwiedzili liczni goście (część z nich niestety online) m.in. Władysław Kozakiewicz („PO ZŁOTO. Historia Władysława Kozakiewicza”), Łukasz Grzegorzek, Weronika Bilska i Paweł Kruszelnicki ("Moje wspaniałe życie"), Tomasz Wolski („1970”), Grzegorz Zariczny („Proste rzeczy”), Iwona Siekierzyńska („Amatorzy”), Tomasz Jurkiewicz („Każdy ma swoje lato”).

Dorota Migas-Mazur, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy

W ramach wydarzeń towarzyszących, przy współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego odbył się Masterclass z Julią Orlik absolwentkę Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, autorkę nagradzanych filmów animowanych "Jestem tutaj", „Mój dziwny starszy brat” oraz „Bankiet”.

Arkadiusz Jakubik, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy

W tym roku statuetkę Honorowej Lamy za całokształt twórczości odebrał Arkadiusz Jakubik, aktor, reżyser, muzyk. Gala wręczenia nagrody odbyła się w 30 września, w Strzeleckim Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, jego rodzinnym mieście. Dzień później, na Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, w której właśnie się znajdujemy, razem z zespołem Dr Misio, energetycznym koncertem zainaugurował tegoroczny festiwal.

Łukasz Grzegorzek, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy

Podczas tegorocznej gali finałowej po raz pierwszy przyznano nagrody w Konkursie Filmów Fabularnych oraz Konkursie Filmów Dokumentalnych. Jury w składzie: Katarzyna Kalwat, Anita Piotrowska i Rafał Mościcki przyznało Grand Prix filmowi "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka (fabuła) oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (dokument). Dodatkowo, ze względu na wysoki i wyrównany poziom konkursu Jury zdecydowało się przyznać w każdej z kategorii wyróżnienia – dla Agnieszki Polskiej za reżyserię „Hura. Wciąż żyjemy!” oraz Michała Kaweckiego za dokument „Antybohater”.

Anita Piotrowska, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy

W selekcji krótkich metraży znalazło się 46 filmów, podzielonych na trzy kategorie – fabuły, dokumentu i animacji. Wyboru zwycięzców dokonało jury młodych krytyków filmowych w składzie: Diana Dąbrowska, Dawid Myśliwiec i Sebastian Smoliński. W kategorii filmów fabularnych Grand Prix zdobył film Michała Ciechomskiego „Uległość”, a wyróżnienia trafiły do Karola Lindholma za "Ostatni gwizdek" oraz Jagody Madej za „Człowieka, który kupił mleko” (oba filmy ze Studia Munka SFP). W sekcji dokumentów główna nagroda powędrowała do Doroty Migas-Mazur za film ze Studia Munka SFP "Raisa", a wyróżnienia jury przyznało "Opus magnum" Filipa Bojarskiego oraz „Koncertowi balkonowemu” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich. Lamę dla najlepszej animacji otrzymała natomiast Julia Orlik za film "Jestem tutaj" – wyróżnionego też Nagrodą Publiczności – a wyróżnienia otrzymali Klaudia Ptasińska za film „Czarodzielnica” oraz Paweł Kleszczewski i Kasia Zimoch za film „Ajtia o tym dlaczego diabeł kuleje”. W konkursie filmów amatorskich jury w składzie Paweł Klimczak, Marta Ochman, Marta Wolna nagrodziło „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stoiczyńskiej.

Jagoda Madej, fot. Patrycja Wanot Opolskie Lamy

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu.



WRÓB
Opolskie Lamy
Ostatnia aktualizacja:  11.10.2021
Zobacz również
Millennium Docs Against Gravity w… Nowym Jorku
Pasmo filmowe na Festiwalu Conrada
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll