PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krótkometrażowy film fabularny „Ostatni gwizdek” w reżyserii Karola Lindholma znalazł się w Konkursie Głównym Lille European Film Festival. Z kolei jego dokument „Wnętrze lwa” zostanie pokazany w ramach pokazów specjalnych na Festiwalu Filmowym w TEMPERE. Oba filmy, wyprodukowane przez Studio Munka, zapraszane są na festiwale na całym świecie.
- "Ostatni gwizdek" bazuje na moich doświadczeniach. Próbuje w nim dotknąć sfery dorastania, każdy z nas wtedy bardzo mocno sprawdza swoje granice - mierzy się ze swoim lękami, próbuje przepłynąć swój długi dystans lub decyduje stanowczo zmienić kurs; zrywając przy przy tym z dotychczasowymi figurami mentorów, trenerów, rodziców - mówi reżyser Karol Lindholm.


Fotos z filmu "Ostatni gwizdek", fot. Studio Munka

Akcja „Ostatniego gwizdka” dzieje się w upalne lato. Dwójce braci czas wyznaczają treningi pływackie w morzu. Dla młodszego z nich będą to wyjątkowe wakacje - ojciec przygotowuje go do pierwszego startu na bardzo długim dystansie. Czy uda mu się przełamać swój strach i spełnić ambicje taty? Film powstał w ramach programu 30' w Studio Munka przy wsparciu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego i partnerów w tym ATM System.

Dla reżysera film nie jest do końca taką typową 30'. - Zdjęcia zrealizowaliśmy na Morzu Bałtyckim i Zatoce Puckiej, okolicach Koszalina - komentuje. - Zamieszkałem razem z głównymi bohaterami w przyczepie na plaży dwa tygodnie przed realizacją docelowych zdjęć - większość aktorów to osoby nigdy wcześniej nie występujące przed kamerą. Dużą rolę w filmie odgrywa Morze Bałtyckie i wybrzeże. Razem z autorką zdjęć Martyną Jakimowską próbowaliśmy stworzyć obrazy oddające stany naszych bohaterów wyczekując na odpowiednią dla nas aurę.
 

"Ostatni gwizdek" zostanie pokazany w Konkursie Głównym 37. Lille European Film Festival (2-7.04.2021), trzeciego największego festiwalu krótkich metraży we Francji. Na Festiwal zgłosiło się 3900 filmów, z czego komitet selekcyjny wybrał jedynie 69 najlepszych tytułów. 


Fotos z filmu "Wnętrze lwa", fot. Studio Munka

"Wnętrze lwa" ponownie w tym roku będzie pokazywane na festiwalu w TAMPERE (10 - 14.03. 2021) w ramach pokazów specjalnych i na Bellinale we Włoszech (24.04 - 01.05.2021).


Dokumentalne „Wnętrze lwa” opowiada o zimowym niedzielnym popołudniu w duńskim ZOO.  Pracownicy zoo przygotowują niezwykłe misterium związane z ciałem młodego lwa. Zwierzęta są też piękne od środka. Jednak nie wszyscy widzowie ulegają czarowi spektaklu.


Maciek Szydłowski, Maciek Rębacz, Olaf Śnioch, David Bajerski, Karol Lindholm, Kajetan Zakrzewski/ 36. Warsaw Film Festival 2020, fot. Natalia Adach

- Dla mnie "Ostatni gwizdek" jest otwarciem do debiutu pełnometrażowego, który właśnie piszę. Chciałbym kontynuować ten system pracy, ale zmierzyć się z nowym gatunkiem. Nie planuje porzucić też krótkiego formatu, widząc jaką on ma siłę w świecie online. Ostatni rok jest dość intensywny: pracuje na planach jako operator kamery, asystent oraz programer na festiwalu SLAMDANCE 2021, który właśnie trwa on-line - stwierdza Lindholm.
MR
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  18.02.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Jerzy Pękalski – od „Warszawskiej premiery” do „Dziewczyny z Mazur”
Nowy termin 21. MFF Nowe Horyzonty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll