PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ponad 170 filmów z 56 krajów zostanie zaprezentowanych podczas 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który odbywa się od 9 do 18 października. W programie nie zabraknie premiery polskiego filmu „Magnezja” Macieja Bochniaka czy wyprodukowanych przez Studio Munka-SFP "Ostatniego gwizdka" w reżyserii Karola Lindholma i "Chodźmy w noc" w reżyserii Kamila Tarabura.

Filmem otwarcia jest wyprodukowana przez Terrence’a Malicka „Księga wizji” Carlo S. Hintermanna, otwierająca tegoroczną edycję Tygodnia Krytyków na festiwalu w Wenecji. W rolach głównych występują Charles Dance, Lotte Verbeek oraz Sverrir Gudnason. Reżyser odwiedzi również Warszawę. Filmem zamknięcia jest nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Wenecji film Andreja Konchalovsky’ego – „Drodzy towarzysze”.

 

W Konkursie Międzynarodowym o Warsaw Grand Prix powalczy 15 produkcji, wśród nich "18 kiloherców" Farkhata Sharipova o życiu kazachskich nastolatków w latach 90. podczas boomu narkotykowego w Ałmaty, "Coj" Alexeia Uchitela o słynnej gwieździe radzieckiego rocka Viktorze Tsoiu oraz komedia "Człowiek z zajęczymi uszami" Martina Sulika. Audrey Estrougo w "Do szaleństwa" opowie o rodzinie rozdartej przez schizofrenię, Petr Zelenka "Droneman" - o ludziach, którzy pracują jako operatorzy dronów, a Steve Crowhurst w "Duże chłopaki nie płaczą" - o traumie chłopców dorastających w domu dziecka.

 

Szansę na nagrodę mają również m.in. "Gorące źródła" Minga Zhanga opisujące losy kobiet we współczesnym Szanghaju, "Jesteśmy. Jesteśmy blisko" Romana Balayana poświęcony relacji między kobietą a mężczyzną, a także "Lis w norze" Armana T. Riahi, czyli historia więziennej szkoły dla nieletnich. Rywalizować z nimi będą m.in. "Moja krew i kości w płynącej galaktyce" Sabu o szkolnej miłości, łączący elementy filmu detektywistycznego, akcji i noir "Niezidentyfikowany" Bogdana George'a Apetri oraz "Post Mortem" Petera Bergendy opowiadający o pandemii grypy hiszpanki.

 

Polskim akcentem będzie "Magnezja" Macieja Bochniaka, czyli gangsterska tragikomedia, w której wystąpili m.in. Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Borys Szyc, Andrzej Chyra, Bartosz Bielenia, Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz. Prócz tego w Konkursie Międzynarodowym znalazły się "Rodzina Asada" Ryoty Nakano, o fotografie, który wierzył w siłę jednego zdjęcia oraz "Rok furii" Rafa Russo przenoszący widzów do początku lat 70., gdy w Urugwaju rodziła się dyktatura.

 

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych pokazane zostaną 22 filmy. Wśród nich wyprodukowane przez Studio Munka-SFP "Ostatni gwizdek" w reżyserii Karola Lindholma i "Chodźmy w noc" w reżyserii Kamila Tarabura.

 

Filmy będzie można oglądać tradycyjnie w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy. 

 

MR
WFF
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Transatlantyk, Lodołamacz (cz. II) Jak postprodukować w DI Factory i kręcić na Śląsku?
Powstał film o Władysławie Kozakiewiczu. Premiera na WFF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll